• $31,0287
  • €33,7169
  • 2020.74
  • 9312.12
28 Kasım 2023 Salı

Filistin askısı

17 yıldır süren abluka sebebiyle Gazze'yi bir açık hava hapishanesi olarak tanımlıyorduk. 7 Ekim'den sonra ise dünya, işgal altındaki tüm Filistin topraklarının İsrail rejimi tarafından her türlü işkencenin hoyratça sergilendiği büyük bir hapishane olduğunu anladı.

Aksa Tufanı Harekâtı'nın en önemli gerekçesi olan "Filistinli esirleri kurtarmak" amelinin ne kadar önemli olduğunu, esirlerin daha gözaltına alınırken uğradıkları muamele sayesinde dehşet içinde gözlemledik. İnsanların çırılçıplak soyulup, elleri ve ayaklarından bağlandığını, vücutlarının derin yaralar, morluklar ve kanlar içinde kalana kadar darp edildiğini ve adeta hayvan gibi sırtlarına rakamlar yazıldığını gördük. Aslında bu sadece ilk aşamaydı.

Son aşamayı da İsrail askerleri tüm vicdan sahiplerini incitmek, Müslümanları ise derinden yaralayabilmek için video çekerek gösterdiler: Şehit ettikleri Filistinlilerin bedenlerini tekmeleyip, üzerlerine işediler.

Sırtını damgalamakla başlayıp, naaşlarına eziyet etmekle biten bu sürecin arasında kalan zaman diliminde Filistinlilerin neler yaşayabileceğini kimse bilemezdi. Fakat İsrail'in bir şehri yok edip, 13 binden fazla insanı hunharca katletmesine karşın büyük bir hezimet yaşadığı savaş sayesinde dünya "İsrail Hapishaneleri" gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kaldı.

İsrail'in serbest bırakmak zorunda kaldığı her tutsağın hikâyesi bize bir işkence laboratuvarı olarak tanzim edilen bu hapishanelerde insanlığın 75 yıldır nasıl her dakika katledildiğini gösterdi. Bu sayede İsrail'in dünyadaki dikta rejimlerine pazarladığı en büyük ürününün Filistinli tutsaklar üzerinde denediği işkence yöntemleri olduğunu öğrendik.

Öyle ki, ilk defa Ortaçağ'da Engizisyon Mahkemesi'nin bulduğu bir işkence metodu, İsrail tarafından sistematik olarak Filistin halkının üzerinde uygulandığı için "ellerinden arkadan bağlanarak yüksek bir yere asılmak" şeklindeki işkencenin adı "Filistin Askısı" olarak literatüre geçti.

ABD'nin Ebu Garip ve Guantanamo Hapishaneleri'nde uyguladığı akla hayale gelmez işkencelerin akıl hocasının da İsrail olduğunu artık biliyoruz. Siyonistler, insan onurunu ayaklar altına alan bu yöntemlerin en azından bir kısmını, Nazilerden öğrenmiş olmalılar.

Kadın ve çocukların dahi bu vahşete maruz kaldığı İsrail hapishanelerinde hâlâ 7.500 Filistinli tutsak var. Kimilerinin ağır işkenceler sonucu aklını, kimilerinin ise bazı uzuvlarını yitirdiğini esirler serbest kaldığında gördü dünya.

Aksa Tufanı sayesinde, İsrail'in ailelerinden intikam almak için çocukları esir aldığını ve yıllarca zindanda çürüttüğünü öğrendik. Hatta Filistinli savaşçıların 90 yaşındaki iki büklüm anne ve babalarının sırf oğulları ya da kızları direndiği için rehin alındığını, evlerinin bir cezalandırma yöntemi olarak yıkıldığını da öğrenmiş olduk.

Filistinli savaşçıların bu iki ay içerisinde başardığı şey, sadece İsrail kibrini yerle bir etmek olmadı. Aynı zamanda dünyaya İsrail'in bir korku filmine benzeyen gerçek yüzünü de ifşa ettiler. İsrail, bu kirli mirasını artık film endüstrisine ve medyaya yatırdığı servetle de temizleyemez.

<p>Olay, geçtiğimiz Cuma günü saat 05.40 sıralarında Şişli Halide Edip Adıvar Mahallesi'nde meydana

İstanbul'da korkunç kaza! Faciadan dönüldü

60.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İşte ikinci el otomobiller…

BİM 23 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Dünyanın en kirli halısı! Son halini gören gözlerine inanamıyor