• $17,8481
  • €18,4298
  • 1032.28
  • 2829.58
28 Haziran 2022 Salı

Ege'de savaş çıkar mı?

Bu soruyu cevaplayabilmek için önce Yunanistan diye bağımsız bir devlet var mı, ona bakmak lazım. Çünkü ne 1821'de bize karşı isyan bayrağı açtıklarında ne de 1830'da bir krallık olarak kurulduklarında bir iradeye sahip değillerdi.

Öyle ki, İngiltere, Rusya ve Fransa tarafından desteklenip ayaklandırıldıktan sonra bu devletler Yunan halkının başına kendi içlerinden birisini getirmeyi uygun bulmadılar. Bu yüzden ilk Yunan kralı, henüz reşit bile olmayan Bawyeralı Otto Joseph isimli bir çocuktu. Üstelik Rumlarla arasında bir din birlikteliği dahi yoktu, Katolik'ti. İkinci kralları Georgios ise Glücksburg hanedanına mensup bir Danimarkalı prensti.

1974'e kadar Yunanistan'ı bir Yunan yönetmedi. Kendilerine Anadolu'yu vaat ederek 1919'da İzmir'i işgal ettirdikleri efendileri, buna bile müsaade etmemişti. İşte bu yüzden ne Kıbrıs'ta var olan egemenlik savaşında ne de Adalar'da süren silahlanma krizinde Türkiye'nin gerçek muhatabı Yunanistan değil. Zaten tarih boyunca da olmadı.

Vakıanın böyle olması Yunanistan'ın Ege'de bir maceraya girişmeyeceği anlamına gelmiyor. Bilakis kendilerinin bir iradesi olmadığı için, Yunanistan'ı borç yükü altında çaresizliğe, ülkeye yığdıkları silah ve asker sayesinde bir sömürgeye dönüştüren Batılı efendilerinin alacağı karar bu krize yön verecek. Fakat Yunanistan'ı birlikte kuran Rusya ile İngiltere ve Fransa Ukrayna Savaşı yüzünden artık karşıt cephedeler. Üstelik o tarihte Avrupa'da olmayan ABD'nin bugün kıtada 100 bin askeri var.

İşte tam bu noktada Türkiye'nin üç gün sürecek NATO toplantısında ortaya koyacağı tavır belirleyici olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan Madrid'de yapılacak toplantıda Türkiye'nin kararlılığını ortaya koyacak. NATO'nun yeniden yapılanmasına son şeklinin verileceği 2030 belgesinin tartışılacağı toplantıda Türkiye, Adalar'daki Yunan tahrikine son verilmesi çağrısında bulunacak.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bu ayın başında yaptığı açıklamada ihlallerin devam etmesi durumunda "Adalar'ın egemenliği konusunu" tartışmaya açacağımızı söylemişti. Şimdi Cumhurbaşkanımız Madrid'de konuyu bu şekilde gündemleştirirse, NATO toplantısı İsveç ve Finlandiya'nın adaylığı meselesinden bile daha önemli bir merhaleye evrilir. Artık bu nokta bizim için de, tahrikleriyle bir savaşın kapısını aralamaya çalışan Yunanistan için de dönüm noktası olur.

Peki muhalefet bu durumda ne yapacak? Adalar Krizi'ni Cumhurbaşkanımızın bir seçim yatırımı olarak maksatlı şekilde tırmandırdığını iddia edecek. Çünkü ne tarih bilgisine sahipler ne Yunanistan'ı tanıyorlar, ne de milli menfaatlerimizi önemsiyorlar. Aksi olsaydı Libya ve terörle mücadele tezkerelerine evet derlerdi.

Kılıçdaroğlu'nun "Biz Kuva-yı Milliyeciyiz. İktidara geldiğimizde Adalar'da ne yapacağımızı görecekler" diyerek yaptığı tehdit ise oldukça gülünç. Çünkü partisinin yönettiği İstanbul Belediyesi bu krizde, 19 Mayıs günü bir pontusçuya konser verdirecek kadar tavrını belirlemiş durumda.

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım