• $32,8666
  • €35,3287
  • 2489.04
  • 10739.9
4 Haziran 2024 Salı

Dua etmeyin çarpılırsınız

Çılgına dönmüş gibi bağırıyor ekrandan, CHP kontenjanından vekil seçilmiş uluyan adam. Ulumak dediysek, hakaret kastımız yok elbette. Kendisi dağlara çıkıp ulumasıyla tanınıyor. Bir de katıldığı televizyon programında korumalarına gazeteci dövdürmesiyle. Böğürtülerine programın moderatörü, hatta eski bir bakan da destek veriyor. CHP'nin parti bülteni olarak kullanılan ekran adeta "laik bir ayine" ev sahipliği yapıyor.

"Neredesiniz ey Atatürkçüler, ey çağdaşlar" diye bağırıyor avazı çıktığı kadar. Ülke "dinci" karanlığa sürüklenirken kitlesinin sessiz kalmasına öfkeleniyor ülkücülükten kovulmuş Atatürk tüccarı. Öyle cezbeye geliyor ki sunucu, "şimdi ceketimi çıkartıp yollara dökülesim" geldi diyor. Ömrü boyunca sağcılıktan ekmek yiyip, halkın gönlünden tekaüte ayrılsa da, sağa laf saydırsın diye ekranlarda dekor gibi kullanılan eski kültür bakanı boş durur mu? "Az bile söyledin" diyerek katılıyor coşku seline.

Bu ilkel güruhu zıvanadan çıkaran şey hafta sonu yapılan liselere giriş sınavı öncesinde bir müftülüğümüzün camide öğrencilerle dua etmesi. Mamak Müftüsü sınava girecek öğrencilerin başarılı olması için ilçenin Merkez Camii'nde sabah namazı sonrası Kur'an okuyup dua edileceğini duyurmuş. İlçenin Milli Eğitim Müdürlüğü ise okullara yazı gönderip, öğrencileri ve ailelerini camiye davet etmiş.

"Dua, Kur'an, namaz, Türk ve genç" kelimelerini aynı cümle içinde duyduklarında öfke nöbetine kapılan tüm omurgasızlar gibi bu kabile de hep bir ağızdan bağırıyor: "Atatürk Türkiye'si yıkılıyor". İstiklâl Savaşı'nın ortasında hatimler ve salâvatlarla açılan TBMM'nin olduğu başkentimizde gerçekte yıkılanın kendi saltanatları ve darbeci hülyaları olduğunu bilmeyen yok.

Zaten kendisine "teknofest kuşağı" diyen gençlerimizin gözünde de bu tuhaf topluluk arkeolojik bir buluntudan farksız. Müzeye koyalım desek, neolotik bölümde bile kendilerine yer bulamayız.

Helalleşme ve siyasette yumuşama çağrılarının yaşandığı ülkemizde bunlar olurken UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası'nı kazanan Real Madrid oyuncuları ayağının tozuyla kupanın bir kopyasını Madrid Başpiskoposluğu'na götürerek hediye ettiler. Kulüp yöneticileri, teknik ekip ve futbolculardan oluşan heyet, İspanya'nın en önemli Katolik kiliselerinden Almudena Katedrali'nde Başpiskopos Jose Cobo ile birlikte dua etti.

Elbette bizim "ilkel çağdaşlarımız" için bu dua yüzünden İspanya'nın gelişmişlik düzeyinden bir şey eksilmiş değil. Onların sıtmaya tutulup "üşüttükleri" tek yer cami.

<p>Olay, Battalgazi ilçesi Başharık Mahallesi'nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Toprak sok

Havalandırma boşluğuna düşen kuş kurtarıldı

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''