• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
5 Eylül 2023 Salı

Deyr-i Zor'dan Kerkük'e ince bir sızı

PKK'nın Batılı efendilerinin emriyle, kanla kurduğu terör devleti hayali Arap atlarının altında ezilip yok oluyor. Afrin'den Resulayn'a kadar olan bölgede Türk Ordusu teröristlerin kâbusu olmuştu. Şimdi Deyr-i Zor kentinde Arap Aşiretlerinin çağrısıyla başlayan savaş Rakka'ya, hatta Haseke'ye kadar ulaşmış durumda.

Yaşadığımız bu durum sadece bölgedeki dengelerin nasıl bir anda değişebileceğini göstermekle kalmadı; Aynı zamanda halkın gönüllü desteğini almayan hiçbir yapının uzun süre bir bölgede hâkimiyet kurmayacağını da bir kez daha kanıtladı. Böylece ABD'nin yağdırdığı silahlarla, Arap ve Kürt çocuklarını tehdit ederek kurulan 100 bin kişilik terör ordusuyla hiçbir şey elde edilemeyeceği ortaya çıktı. Efendilerinin verdiği silahların namlusu, Arap Aşiret liderlerinin bir çağrısıyla terör örgütüne doğru döndü.

Çöken sadece PKK'nın Suriye topraklarından başlayarak sınırlarımıza uzanan bir terör devleti hayali değil, demografik yapıyla oynayarak, kağıt üstünde haritalar çizerek ve aşiret ağalarını satın alarak bölgede ilelebet hakimiyet kuracağını sanan Batı'nın kirli emelleridir. Bu iş nereye varır, aşiretler hava bombardımanıyla durdurulur, bazıları satın alınarak teröre biraz daha nefes aldırılır mı, göreceğiz. Fakat gerçek şu ki, ABD kiralık adamlarla, tırlar dolusu silahlarla ancak kısa süreli bir egemenlik kurabilir. Sonunda Afganistan'da olduğu gibi lastiklerine yapışan kölelerini geride bırakıp kaçacak.

Kerkük Türk de, Erbil değil mi?

KDP peşmergelerinin, 2017'de Kerkük'te boşalttıkları ve İran yanlısı Şii Haşdi Şabi çetelerinin yerleştiği binaya Bağdat Hükümeti'nin oluruyla geri dönme kararı sonrası başlayan gerilim büyüyor. Bazı çevrelerin kasıtlı olarak Türkmen-Kürt gerilimi gibi lanse etmeye çalıştığı olayların ardında aslında İran destekli yapılarla, KDP'nin egemenlik savaşı yatıyor. Yani Türkmenler ne yazık ki tarihsel Türk şehri olan Kerkük'te yaşanan bu olayda bir aktör değil. Ellerinde Türk bayrağı yerine, göğüslerinde İranlı terörist Kasım Süleymani'nin resmini taşıyan bir avuç kişi elbette Türkmen halkını temsil etmiyor.

Kerkük 20. yüzyılın başında Musul Vilayeti'nin bir sancağıydı. Bugün KDP'nin merkezi olan Erbil ise Selahaddin Eyyübi'nin emrindeki Muzafereddin Gökbürü isimli bir Türk komutan tarafından inşa edilmişti. Kudüs'ün fethine katılarak Tapınak Şövalyelerini tamamen imha eden Gökbörü, Erbil'i camiler, medreseler ve ribatlarla donatarak 12. yüzyılda görenlerin hayranlıkla baktığı adeta bir inciye dönüştürmüştü.

Şimdi söyleyin Erbil Kürt, Kerkük Türk şehri midir? Gerçek şu ki her ikisi de İslam'ın şehirleridir ve öyle kalacaklardır. Irak'a darbeyle hâkim olan Arap ırkçısı Baas Partisi iktidara geldiğinde şehrin merkezinde Türkler, kırsalda ise Kürtler yaşıyordu. Baas, hem Kürtleri hem de Türkleri şehirden uzaklaştırıp Arap nüfusunu 1997'de yüzde 72'lere çıkardı. Demografiyle oynayarak bir kentin tarihi kimliği yok edilebilir mi?

Bugün Kerkük'te Kürtler ve Türkler birlikte yaşıyorlar. Her iki halkın da bu kentte silinmez bir geçmişi var. Irak'ta yüz binlerin yaşamını yitirdiği bir mezhep savaşı hala tazeliğini korurken, iki kardeş halkı birbirine düşürmek isteyenler iyi niyetli olabilir mi? İran'ın bölgedeki sinsi emelleri göz ardı edilebilir mi?

Eğer realiteyi bir kenara bırakarak, gönlümüzün istediğini söyleyeceksek elbette "Misak-ı Milli içinde yer alan Musul, tüm sancak ve beldeleriyle Türkiye'ye katılmalıdır" demeliyiz. Fakat 1900'lerin başındaki Musul haritasının içine Zaho'dan Süleymaniye'ye, Sincar'dan Erbil'e kadar tüm bölgenin girdiği gerçeğini ne yapacağız?

Slogan atarak Kerkük Türklüğünü koruyacağını sananlar gerçeğin üzerini örtmemeliler. O zaman sormak gerekmez mi? Irak'ta Türkler için kurulan ilk şehir Samarra ABD uçaklarıyla yerle bir edilirken neredeydiniz?

<p>Kocaeli'nin Gebze ilçesinde palet fabrikasında çıkan yangına müdahale ediliyor.</p><p>Barış Mahal

Kocaeli'de palet fabrikasında yangın çıktı

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor