• $32,5423
  • €34,8918
  • 2489.65
  • 9566.21
11 Nisan 2023 Salı

CHP'den geriye ne kaldı?

Kılıçdaroğlu tüm hesabını cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmak üzerine yaptığından milletvekili listelerini dört küçük sağ parti arasında bölüştürdü. Bunun karşılığında belli bir tabana sahip olduğunu varsaydığı küçük partilerin seçmeninin kendisine oy vereceğini düşünüyor.

Bu partilerden 76 vekil adayı listede. 30'u ise seçilebilecek yerlerden aday gösterilmiş durumda. CHP'liler listeleri görünce gözlerine inanamadılar. Çünkü Sadullah Ergin gibi en çok rahatsız oldukları ne kadar eski Ak Partili isim varsa bu kişileri CHP'liler kendi oylarıyla yeniden Meclis'e taşıyacaklar.

Ak Parti'nin çeşitli gerekçelerle partiden uzaklaştırdığı bu kişiler hiçbir toplumsal desteğe sahip olamadıkları için uzun bir süredir Meclis dışında kalmış ve etkisiz siyasi figürlere dönüşmüşlerdi. Şimdi CHP seçmeninden bu kişilere can suyu vermeleri bekleniyor. Uğur Dündar'dan Merdan Yanardağ'a kadar kadrolu CHP gazetecileri bu duruma ne kadar isyan etseler de artık iş bitti. Tıpış tıpış gidip oylarını verecekler. Erdoğan karşısında tuvalet terliğine bile oy vermeyi düşünenler için Ergenekon-Balyoz'da kendilerine kumpas kurduğunu iddia ettikleri eski Adalet Bakanı Ergin'e oy vermek zor olmasa gerekir.

CHP oynadığı bu kumar yüzünden, mevcut vekillerinin yarısını aday gösteremedi. Mehmet Bekaroğlu, Turan Aydoğan, Abdüllatif Şener, Ünal Çeviköz, Aykut Erdoğdu, Akif Hamzaçebi, Cihangir İslam, İbrahim Kaboğlu ve Gürsel Tekin liste dışında kaldı. Parti, Selin Sayek, Onursal Adıgüzel, Ahmet Akın, Bülent Kuşoğlu ve Muharrem Erkek gibi ağır topları ise bakanlık vaadiyle aday göstermedi. Benzer durum İyi Parti'de de var. Ahmet Kamil Erozan gibi partinin dış ilişkilerinden sorumlu olan bir isim dahi listeye alınmadı. Çünkü tüm hesaplar Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak üzerine yapılıyor.

Ya kazanamazlarsa?

İşte bu her iki parti için de en kötü senaryo. CHP'nin sandalye sayısı 100'ün altına düşecek. TBMM'de sol ilk defa bu kadar az sayıyla temsil edilmiş olacak. CHP Genel Başkanı cumhurbaşkanı adayı olduğu için parlamento dışında kalacak. Çok sayıda eski Ak Partili CHP sayesinde Meclis'e girerken, partinin önemli isimleri bakanlık hayaliyle yatıp, Meclis dışında uyanacak.

Böylece sadece CHP ve İyi Parti'nin değil, Meclis'teki tüm muhalefet partilerinin genel başkanları da milletvekili olamadıkları için TBMM'de görev yapamayacak. Oysa CHP'liler kendi elleriyle ihraç ettikleri Mustafa Sarıgül'ü milletvekili seçecek. Bu durumda başsız kalan CHP'nin yeni genel başkanı Sarıgül neden olmasın?

Seçim sonrasında CHP'nin aldığı oyların kimin hanesine yazılacağı tartışması da başlayacak. CHP listelerinin üzerine oturabilmek için partinin ağır toplarını uçurumdan yuvarlayanların seçim gecesi "meğer bizim hiç oyumuz yokmuş, tüm oylar CHP seçmenine ait" diyeceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Haliyle insanlar da soracaklar: "Ciğer buysa kedi nerede?"

CHP, HDP ile kurduğu ilişki yüzünden temel ilkelerinden iyice uzaklaşmıştı. Geri kalan ideolojik bagajını ise listelerini açıp bol kepçe pay ettiği küçük sağcılar sayesinde boşalttı. Kılıçdaroğlu seçimi kaybettiğinde sadece kendisi yenilmiş olmayacak. Partisinin ideolojik enkazının üzerine belki küçük bir anıt mezar yapabilir. Çünkü bundan sonra ancak anılarda yaşayabilir.

<p>İran'da nükleer programı   'Barış için Atom', aslında ABD'nin yardımı ile başlatıldı. </p><p>5 nü

İran ve İsrail arasında 'nükleer' gerginlik!

Bursa'da define faciası! 1 kişi öldü, 2 kişi kayıp

İzmir'de iki fabrikada yangın: Kontrol altına alındı

Geri sayım başladı! Türkiye Mars yolculuğu simülatörünü devreye aldı