• $32,1906
  • €35,0022
  • 2507.47
  • 10895.3
6 Nisan 2024 Cumartesi

Beşiktaş'ta öldük ama duymadınız

Kimse ölüme terk edildikleri gece kulübünün kapısına çiçekler bırakmadı. Mumlar yakılmadı. Fotoğraflarını taşımadı kimse. Muhalif gazeteler anmadılar adlarını. Dökülmedi kimse sokağa. Emekçilerin haklarını korumak için kurulduğu söylenen sendikaların dili lâl oldu. İsimlerinde "işçi" yazan partiler bile dönüp bakmadı cenazelerine. Onların daha önemli işleri vardı.

Sessiz sedasız defnedildi 29 işçi, sevenlerinin ağıtları arasında. Kimisi daha 17'sindeydi. Kimi 21. Bazısının daha 10 gün olmuştu bebeği dünyaya geleli. Kimse 16 katlı bir binanın bodrumunda gece kulübünün ne işi var diye sormadı. Suçlamadı kimse itfaiye raporu olmadan buranın 9 yıldır çalışmasına göz yuman Beşiktaş Belediyesi'ni.

İstanbul'un Belediye Başkanı'nın gündeminde Van'da terör hükümlüsü olduğu sonradan fark edildiği için mazbatası verilmeyen tükürükçü DEM'li vardı. Neyse ki YSK yeni bir hukuk garabetiyle mazbatayı teslim etti de, CHP'li başkanlar topluca Van'a sefer yapmaktan kurtuldular.

Kulübün sahibi Şahzade Şazi Şekergümüş ile birlikte 10 kişi gözaltına alınmış. Nasıl verecek giden bu canların hesabını? Gözaltına alınan işletmenin müdürü kasten yaralama ve uyuşturucu madde kullanımından, muhasebecisi cinsel tacizden, mesul müdürü ise kasten yaralamaktan sabıkalı. Nasıl bir eğlence merkezi bu? Cezaevi koğuşu mu burası?

İşletmede yangın dolabı yok. Olay esnasında etraftaki yangın tüplerinin bir kısmı dahi vakitleri geçmiş olduğundan çalışmamış. Bütünüyle yanıcı ve parlayıcı yalıtım malzemeleri ve kimyasal maddelerle dolu bir mekânda böylesi bir ihmal nasıl gösterilebilir?

İçinde bin kişinin eğlenebildiği bir mekânın nasıl olurda sadece tek çıkış kapısı olur? Bu facia içeride yüzlerce kişi eğlenirken gerçekleşseydi sonuçları ne olurdu, düşünebiliyor musunuz?

Böylesi bir mekân nasıl 29 yıl boyunca belediyeden ruhsat alabilir? Beşiktaş Belediyesi hakkında düzenlenen Sayıştay Raporu'nda ilçedeki işletmelerin yüzde 85'inin kaçak olduğu, bu işletmelerin apartman kat maliki izni, itfaiye raporu, baca kriterlerine uygunluğu, emniyet görüşü veya iskânı bulunmadığı ortaya çıkmıştı. Vergi kayıtlarına göre Beşiktaş'ta faal durumdaki 20 bin 135 işletmenin, 17 bin 228 adedi ruhsatsız.

Beşiktaş'ı kasıp kavuran bu hukuksuzluk aslında yerel yönetimden başlıyor. İşletmenin ruhsatını yenileyen Belediye Başkanı Murat Hazinedar, yolsuzluk ve rüşvet suçlamasıyla görevinden alınmış ve tutuklanmıştı. Anlaşılan o ki, yerine gelen başkanlar döneminde de hukuksuzluklar aynen devam etmiş.

Bu sorularımızın cevaplarını bulamayacağız. İşçilerin hakkını kimse aramayacak. Mahkemenin ne karar vereceğini merakla bekleyeceğiz. Fakat hiç umudumuz olmayacak. Hukuk, belediye başkanından hesap sormayacak. Beşiktaş İstanbul'un kaçak ve denetimsiz en fazla içkili eğlence mekânına sahip ilçesi olmaya devam edecek. Beşiktaş ahalisi yüksek kira getirisi olduğu için sığınak, kapıcı dairesi ve kömürlüklerinin barlara çevrilmesinden mutlu olacak. Sonra bu düzen bozulmasın diye yine aynı siyasi partiye koşarak oy vermeye devam edecek.

Özetle herkes memnun halinden. Bir tek gariban işçiler mutlu değildi bu hikayede. Onlar da artık toprağın altında.

<p>Adeta bir soru işareti sarmalına giren İran'da olayın kaza  mı, sabotaj mı olduğu tartışmaları ha

İran'ı neler bekliyor?

Donmuş tavuk çözenler dikkat! Eğer sıcak suda bekletilirse…

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi