• $28,9419
  • €31,8299
  • 1902.15
  • 8005.04
12 Ağustos 2023 Cumartesi

Bahçeli'nin çağrısı cevap bulacak mı?

MHP lideri her kritik eşikte olduğu gibi, Türkiye'nin selameti için elzem gördüğü hamlesini yine yerel seçimler öncesi yaptı. İyi Parti'ye yaptığı çağrı çok mühim. Şöyle diyor Sayın Bahçeli: "Çağırdık dönmediniz yuvaya, yerel iktidarda komşu olalım ülke hayrına."

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir aracılığıyla yapılan teklif, İyi Parti'de tartışmaları alevlendirecek. Çünkü İyi Parti CHP ile açıktan, HDP ile dolaylı kurduğu ittifakın kendisine hiçbir şey kazandırmadığını çok çarpıcı bir şekilde görüyor.

2019 Yerel Seçimleri'nde yüzde 7 oy almasına rağmen, CHP adaylarına verdiği destek karşılığında sadece 25 ilçe ve belde belediyesi kazanabilmişti. Partinin kazandığı tek bir il belediyesi dahi yok. Yerel yönetimlerde varlık gösteremediği gibi verdiği destek sayesinde HDP'li pek çok yönetici belediyelerde makam sahibi oldu.

Oysa aynı seçimlerde yüzde 7 oy alan MHP Cumhur İttifakı'nın parçası olması sayesinde 1'i büyükşehir, 10'u il, toplam 245 belediye başkanlığını kazanmıştı. Elbette MHP gibi köklü bir partinin Anadolu'daki karşılığıyla İyi Parti mukayese edilemez.

Seçimlere partiler ittifaklarının gereği olarak bir partinin adayının lehine, o bölgede aday çıkarmayarak katıldıkları için gerçek oy oranının ne olduğu bilinmiyor. Fakat belediye meclis üyeliği seçimlerine her parti kendi logosuyla giriyor. Böylece partilerin gerçek cesametlerini anlayabiliyoruz.

MHP'nin Çankırı, Elazığ, Erzincan, Gümüşhane, Kilis, Mersin, Osmaniye, Tokat ve Yozgat gibi pek çok ilde yüzde 30'ları aşan bir oy oranı var. Buna karşılık İyi Parti, Uşak ve Isparta gibi birkaç il dışında Türkiye'nin hiçbir yerinde yüzde 10'u dahi bulamadı. Yani İyi Parti'nin her hangi bir ittifakın içinde yer almadan tek bir belediye başkanlığını kazanma şansı yok. Fakat CHP'nin desteğine rağmen de başarı sergileyemediği ortada.

MHP'nin teklifini olumlu yönde cevaplamaları halinde İyi Parti'nin pek çok açıdan kazançlı çıkacağı ise apaçık görülüyor. Her şeyden önce parti bu sayede üzerine yapışan "HDP ile işbirliği" damgasını temizleyebilir. Böylece içine düştüğü ideolojik enkazdan kurtulmak için bir adım atabilir.

Ayrıca pek çok şehir ve ilçede belediye başkanlığı da kazanabilir. Bunun için Cumhur İttifakı'na katılması da gerekmiyor. Türkiye genelinde tüm bölgelerde aday çıkararak CHP-HDP ittifakını zora sokabilir. Karşılığında ise Ak Parti ve MHP'den seçimlerde kitle potansiyeline sahip olduğu bazı yerlerde aday çıkarmamalarını talep ederek destek isteyebilir. Bu formül sayesinde hem kendisi kazanır, hem de HDP'nin alanını daraltabilir.

Elbette İyi Parti'de hâlâ HDP'den rahatsızlık duyan, partiyi milliyetçi-muhafazakâr olarak tanımlayan kimse kaldıysa bu teklife olumlu cevap verecektir. Ben pek ihtimal görmüyorum. Fakat partinin siyasal varlığını sürdürmesi de biraz buna bağlı.

<p></p><p>Çanakkale'nin Yenice ilçesinde sağanak nedeniyle İncesu ve Başaklar derelerinin taşması so

Çanakkale'de şiddetli yağışlar nedeniyle dereler taştı

İstanbul Arnavutköy'de İETT durağında dehşet! Oğlunun ölüm yıl dönümünde eski dünürüne kurşun yağdırdı

Sağanak nedeniyle araçlar sürüklendi, iş yerlerini su bastı

BM Genel Merkezi'nde Filistin sergisi açıldı