• $32,5
  • €34,926
  • 2406.23
  • 10391.9
7 Mart 2023 Salı

Bacadan sıtma çıktı

Ali Babacan iki yıl boyunca "aman adayı şimdi açıklamayalım, yıpratırlar" diye özenle sakladıkları isim için "İstişare ediyoruz sonunda 6'lı masada bir beyaz duman tütecek. Beyaz duman tüttüğünde de diyeceğiz ki hayırlı olsun" demişti. O bacadan Akşener'in deyimiyle "sıtma"çıktı.

Türkiye'nin umudu olma iddiasıyla 13 aydır onlarca kez toplanan muhalefet, adaylarının ilanıyla ilgili benzetme yaparken dahi Haçlı çapulcularını 13 defa toplayıp sefere çıkartan Vatikan'daki Papa'nın seçim yöntemine atıf yapmıştı. Çünkü yüzlerce yıldır her yeni papa seçildiğinde Sistina Şapeli'nin bacasından beyaz bir duman çıkar, Katolik Hıristiyanlara müjde bu şekilde verilir.

Tümüyle Kılıçdaroğlu'nun adaylığını taraflara kabul ettirmek için kurulduğu anlaşılan ve "Kemal Bey'in Sofrası"na dönüşen ittifakın enkazından artık kara dumanlar yükseliyor.

İki yıldır "aday belirlemek en kolay konu, önemli olan ilkelerde uzlaşmak" diyenler, adayın konuşulduğu ilk toplantıda birbirlerine kürekle vurdular. Ya ülkenin terörle mücadele, doğalgaz arama faaliyetleri, Adalar Denizi'ndeki sorunlar gibi devasa meseleleriyle karşılaşsalardı sonumuz ne olurdu? Kimse düşünmek bile istemiyor.

Günlerdir bu ittifakın iktidar olması halinde, yaşanacak korku filminin fragmanını seyrediyoruz milletçe. Düne kadar Kılıçdaroğlu'na demokrat dede diyenler, şimdi ağza alınmadık hakaretleri sürüyorlar namluya. Üstelik bunların hatırı sayılır kısmını CHP'liler oluşturuyor. Düne kadar Akşener'e topuklu efe diyenler dağarcıklarındaki tüm küfürleri salıverdiler.

Her iki taraf da siyasi figürleri, kalemşorları, medya cambazları eliyle iyice yıpratıldıktan sonra Akşener'in aklına bu enkazdan çıkmak için gelen formül ise tam evlere şenlik. Kılıçdaroğlu'nun adaylığını kabul etmek karşılığında Yavaş ve İmamoğlu'nun da Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanmasını muhatabına kabul ettirdi.

Fakat Kılıçdaroğlu'nun kazanamayacağını düşünen akıl, yanına iki belediye başkanını da koyunca kazanabileceğine nasıl hükmetti? Madem Kemal Bey'in toplumdaki itibarı bu kadar zayıf, öyleyse seçimi kazanması sonrasında atayacağı muhtemel yardımcılarına bakıp kim oy verecek?

Seçmende oluşturdukları bu güven bunalımını "şimdilik" 7 adet olan cumhurbaşkanı yardımcısı nasıl sağlayacak? Eğer maksat popülaritesi olan tüm figürleri yan yana getirmek ise Muharrem İnce ve Tanju Özcan'ın ne eksiği var? Onları da şimdiden yardımcı olarak ilan edin de seçimlerde eliniz rahatlasın.

Bu hesapları yapanların bilmedikleri, tanımadıkları bir şey var: Türk milleti. Bir tarafta 20 yıldır ortaya koyduğu güçlü liderliğiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer tarafta ise en küçük krizde birbirlerine karşı amansız bir savaş veren 8 adet figür var. Üstelik bu sekiz kişiden hep birlikte ülkeyi yönetmesi bekleniyor. Şimdiye kadar 5'ti, bugün 7'ye çıktı. "7 kişinin yönettiği 1 adam hakkında" tiyatromuzda güzel bir eser var. Fakat adını vermeyeceğim, gerek yok.

Kaybeden kim mi? 20 yıldır milletin tercihini, değerlerini, düşüncesini anlayamayıp aşağılamayı tercih eden muhalefet, tüm unsurlarıyla birlikte kaybetti.

<p>Erbil - Guyer yolu üzerindeki yakıt dağıtım işletmesi ve zift deposunun da yer aldığı rafineride

Erbil'de petrol rafinerisinde patlama! Alevler geceyi aydınlattı

4 bin 299 hakim ve savcının görev yeri değişti | Sıralı tam liste

Ve beklenen transfer açıklandı! Dünya yıldızı sonunda imzayı attı

Yaprak Dökümü ile ünlenen oyuncu ters kelepçeyle gözaltına alındı