• $31,021
  • €33,7174
  • 2021.89
  • 9312.12
16 Aralık 2023 Cumartesi

ABD kuzeyden güneye çıkmazda

Biden yönetiminin fütursuzca desteklediği Gazze Soykırımı, ABD için büyük bir hayal kırıklığına dönüşüyor. Savaşın ilk günlerinde Ortadoğu haritasının değişeceği, Gazzelilerin Sina'ya sürüleceği, Hamas'ın askeri varlığının tamamen yok edileceği konuşuluyordu. Oysa saldırının üzerinden iki ay geçmeden tüm bu planların çöktüğü görüldü.

BM Genel Kurulu'nda alınan ateşkes kararı oylamasında Çekya, Avusturya ve adı sanı duyulmamış Nauru gibi köyden bozma birkaç devletçiğin desteği dışında bütünüyle yalnız bırakılan ABD ilk defa bu kadar büyük çaresizlik yaşıyor. Dünyanın 153 ülkesi ABD ve İsrail karşısında konumlandı.

Biden'ın bu manzara sonrasında apar topar görüşme talebinde bulunduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan da "İsrail'e olan desteğini sonlandır" cevabını aldı. Erdoğan mevkidaşına "kalıcı ateşkesin sağlanması ABD'nin tarihi sorumluluğundadır" derken, Biden'ın "iki devletli çözümün elzem" olduğunu söylemesi mağlubiyetin açık bir şekilde ilanıdır.

Bu görüşmenin yapıldığı saatlerde Netanyahu Gazze'de, içlerinde generallerin de olduğu çok sayıda komutanının öldürüldüğünü duyuruyor ve "İsrail için telafisi zor kayıplar" diyerek öfke krizine giriyordu.

ABD yönetimini sıkıştıran tek şey İsrail'in Gazze'de yaşadığı hezimet değil şüphesiz. Kuzeyde Rusya'ya karşı başlattığı savaş da yenilgiye dönüşmüş durumda. ABD ve peşinde sürüklediği Avrupa Koalisyonu Ukrayna'ya gönderdikleri sınırsız askeri destek sayesinde Rus Ordusu'nu Kiev önlerinde durdursalar da, işgal ettiği topraklardan Rusları kovmayı başaramadılar. Ayrıca para da tükendi.

AB'nin Ukrayna'ya göndermeyi planladığı 50 milyar euroluk destek paketi Macaristan'ın vetosu sebebiyle iptal edildi. Zelenski'nin yaz başında yapmayı hedeflediği ancak başaramadığı taarruz için topladığı milyarlarca doların akıbeti ise meçhul. İşin kötü tarafı artık Batı basınında dahi Zelenski'nin yardım paralarıyla kişisel servet edindiği, danışmanları üzerinden 75 milyon dolar değerinde yatlar satın aldığı yazılıyor.

Daha önce de İtalyan basını Zelenski'nin AB ülkelerinden Ruslara vize vermemesini talep ederken, Toskana'daki lüks villasını Rus bir işadamına kiraladığını iddia etmişti. Özetle Batı'da Ukrayna'ya olan destek artık giderek azalıyor.

Savaş üçüncü yılına yaklaşırken Rusya'nın Kırım'daki işgalini tahkim ettiği, Donetsk ve Luhansk'taki varlığını koruduğu görülüyor. Kiev sokaklarında ise savaştan eser kalmamış durumda. Rusya'ya yönelik ambargo beklendiği sonucu vermedi. Ekonomi hâlâ büyük bir sarsıntı yaşamadı. Putin ise cepheye Kafkasya ve Tataristan başta olmak üzere egemenliğindeki bölgelerden asker sevk etmekte sorun yaşamıyor.

ABD ne Ortadoğu'da ne de Ukrayna'da arzu ettiği başarıyı yakaladığı gibi, Gazze'de sergilediği tavır yüzünden Avrupa sokaklarında "soykırım destekçisi" olarak protesto ediliyor.

Böyle giderse Biden yönetiminin ilkel birkaç rejim, PKK, İngiltere namına İrlanda ve İskoçya'ya parmak sallayan Hintli başbakan ve Özgür Özel dışında destekçisi kalmayacak.

<p> Muğla'nın Seydikemer ilçesinde, ormanlık alana devrilen kamyonda sıkışan sürücü, itfaiye ekipler

Devrilen kamyonda sıkışmıştı! İtfaiye ekiplerinden zorlu kurtarma mücadelesi

60.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İşte ikinci el otomobiller…

BİM 23 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Dünyanın en kirli halısı! Son halini gören gözlerine inanamıyor