• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
16 Mayıs 2023 Salı

7'li koalisyon çöktü

Yaşadıkları bu büyük mağlubiyet öyküsünde başardıkları tek şey var. Tüm Türkiye'ye iki yıl boyunca seçimi tartıştırdılar. Son bir yıldır ise PKK ve FETÖ'nün neresinde olduğu aşikâr hale gelen 6'lı masayı. Milletin huzuruna tek bir vaatle çıkmışlardı: Parlamenter sistemi geri getirmek. Öyle ki Akşener bu seçimin son şansları olduğunu söylüyordu. Denizde batan bir gemi gibi enkazları karaya vurdu.

Bırakın anayasayı değiştirebilecek bir Meclis çoğunluğunu elde etmeyi, konuyu referanduma götürecek bir vekil sayısına dahi ulaşamadılar. Millet Cumhur İttifakı'na TBMM'de ezici bir çoğunluk verdi.

Trol ordusu ile besledikleri sosyal medya ve siparişle yaptırdıkları anketlerle ancak bu kadar olabiliyormuş. Bugünden sonra artık Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tartışmaları son bulacak. Millet referandumla onay verdiği sistemi iki kez daha oylayarak son kararını verdi. Böylece 7'li koalisyonu bir araya getiren temel çöktü. Fakat en büyük darbeyi CHP'ye vurarak.

Kılıçdaroğlu PKK'nın sözcüsü bir partinin de dâhil olduğu tüm muhalefeti bir araya getirerek Erdoğan'ı devirme hayalleri kurmuştu. Bunu başaramadığı gibi CHP'nin sandalye sayısını azaltmak pahasına 4 partiyi Meclis'e göndererek TBMM'deki sağ partilere anayasayı değiştirebilecek bir çoğunluğu kendi seçmeni eliyle hediye etti. Türk siyasetinde bundan daha büyük bir hesap hatası yapılmamıştır.

Demirtaş ve Kavala gibi terör hükümlülerini cezaevinden salıverme vaatleri de suya düştü. Kesin olan şu ki, seçimlerin en büyük kaybedenleri hanesine Kılıçdaroğlu'ndan sonra yazılması gerekenler FETÖ ve PKK olmuştur. Milletimiz terör uzantılarının Türkiye'nin kaderini belirlemesine kapıyı sonuna kadar kapatırken, "terörle mücadelede kararlılık gösterilmesini" zaferin anahtarı olarak sunmuştur. Bu durum bile 15 Mayıs günü dönüş biletini aldığını söyleyen FETÖ'cüler ve Öcalan'ın zincirlerini kıracakları hayaliyle yanıp tutuşan teröristler için büyük bir yenilgi, tartışmasız bir hezimettir.

Seçimlerin kazananı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a büyük bir güven duyduğunu açıkça ilan eden başta depremin vurduğu şehirlerde yaşayanlar olmak üzere Türk Milleti'dir. "Yaparsa Erdoğan yapar" sözlerinin bir slogan değil, tecrübe edilen bir gerçeklik olduğunu şehirleri depremde yerle bir olan insanlar Ak Parti'ye güçlü bir destek vererek söylediler.

21 yıllık iktidarının sonunda girdiği seçimde Ak Parti en yakın rakibine 10 puan fark atmakla kalmadı. Her üç seçmenden birinin oyunu almayı yine başardı. İrili ufaklı 17 partinin, terör örgütlerinin, Batı emperyalizminin ve küresel sermayenin tüm desteğini arkasına almasına rağmen Kılıçdaroğlu'nun kendi partisinin oyunu bir milim bile değiştirememesi kendi seçmeni tarafından sorgulanacaktır.

Dört küçük sağ partinin seçmeni CHP'ye iddia ettikleri gibi 10 puan getirdiyse, CHP'nin oyunun yüzde 15'e düştüğü sonucu çıkmaz mı? Yok Kılıçdaroğlu kendisinden beklenen atılımı yapamasa da, mevcudu koruduysa bu partilerin seçmeni nerededir? Önümüzdeki 15 gün muhalefet cephesinin gündemi bu olacaktır. Akşener'in geçireceği sinir nöbetlerini saymıyorum bile.

Yaşadıkları bu seçim hezimeti o kadar sarsıcı ki, bundan sonra seçmenlerini boş hayallerle kandırmaları da mümkün olmayacak. Çünkü rüya bitti.

Gerçek dünyaya hoş geldiniz.

<p>Televizyonlarda hayatını kaybeden Filistinlilerin  görüntülerine yer verilmiyor. İbranice yayınla

İsrail televizyonları katliamı nasıl anlatıyor?

60 KPSS puanı yetiyor: İlan resmen açıklandı! Onlarca personel alımı yapılacak…

Türk Yıldızları'ndan nefes kesen gösteri!

Soykırımcı İsrail on binlerce Filistinliyi katletti... Ez-Zeytun mahallesi yerle bir oldu!