• $28,8986
  • €31,2498
  • 1876.33
  • 8057.42
28 Ekim 2023 Cumartesi

100 yıl sonra

İstiklalimizin nihai noktası Cumhuriyetimiz artık 100 yaşında. 250 yıllık geri çekilişimizi durdurup, dünyanın tüm mazlum milletlerine umut aşılayan Sakarya zaferimizin sonrasında ve düşmanı bütünüyle mağlup ettiğimiz Dumlupınar'ın şafağında 7 Temmuz 1922'de Atatürk şöyle demişti:

"Eğer bugün Türkiye'nin giriştiği savaş yalnız kendisi için olsaydı, bu daha kısa daha az kanlı ve daha çabuk bitirilmiş olurdu. Türkiye'nin savunduğu dava tüm mazlum halkların, tüm Doğu'nun davasıdır."

Bugün aradan geçen bir asır sonra Türk Ordusu Mercidabık'ın 500. yıldönümünde Suriye'de bir yandan Batı'nın bir fitne virüsü olarak ürettiği DEAŞ'ı, diğer yanda topraklarımızı parçalamak için kiraladığı PKK'yı ezip geçiyor.

Cumhuriyet işte böyle kutlanır. Bazıları bu gidişattan memnun olmayabilir. Onlar Cumhuriyet kutlamalarından Amerika'nın eskitip boyayıp bize sattığı tanklarla, II. Dünya Savaşı'ndan kalma silahlarla göstermelik geçit törenleri yapmayı özlüyor olabilirler. Oysa bugünün Türkiye'si kendi ürettiği silahlar, teknoloji harikası buluşlar ve ufkunu bu coğrafyayla sınırlamayan genç kuşağıyla yüzüncü yılını kutluyor.

Bazıları hasta adam denilen bir devletten, güçlü ve özgür bir Türkiye'nin doğmasından rahatsız olabilirler. Bu ülkenin çevresinde, bilhassa bir asır önce terk etmek zorunda kaldığı Filistin gibi coğrafyalarda etkinliğinin artmasından da bizar olabilirler. Maskeler ardına sakladıkları niyetlerini çok iyi biliyoruz, hangi kirli hesaplar adına çalıştıklarını da.

Bosna'da, Kosova'da hayâsız akınları durduranın buralarda dalgalanan Türk sancağı olduğunu en iyi 100 bin Boşnak'ı hunharca katledenler biliyorlar. Bu yüzden Somali'den Karabağ'a uzanan kudretli elin Gazze'den uzak durmasını istiyorlar. İsrail vahşetini durdurabilecek tek gücün Türkiye olduğunun farkında düşmanlarımız.

Atatürk Samsun'a çıktıktan bir ay sonra Irak Şeyhül Meşayihi Uceymi Sadun Paşa'ya bir telgraf çeker. Sadun Paşa, Türk Ordusu'nun Basra'dan Anadolu'ya çekilirken zayiat vermemesi için askerleriyle birlikte ordumuza refakat eden ve Anadolu'ya ulaşmasını sağlayan kişidir. İngilizlerin Irak kralı olma teklifini reddetmekle kalmamış, İngilizlere karşı direniş başlatmıştır. Şöyle diyor Atatürk:

"İslam'ın iki gözbebeği olan Türk ve Arap milletlerinin ayrılması iki tarafta da zafiyetlere sebep oldu. El ele vererek Ümmeti Muhammed'in hürriyet ve istiklali uğrunda Allah yolunda savaşmak bizler için farzdır. Kâfirlere karşı yapmış olduğunuz cihatta her zaman destekçiniz olup yanınızdayım."

Uceymi Sadun Paşa, Irak'ta verdiği mücadele devam ederken Fransızların Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'yı işgal etmesi üzerine 25 tabur askeriyle Anadolu'ya geçecek ve bu şehirlerin istiklal savaşına katılacaktır.

En az üç neslin zihnini "Arap ihaneti masallarıyla" kirletenlerin maharetle gizlemeye çalıştığı bu tarih bizim gerçek tarihimizdir. Muhalefetin içinde Türk Milliyetçiliği ile Atatürkçülük maskesi ardına gizlenerek İsrail'in basın sözcülüğüne soyunanların ipliğini pazara sadece Cumhurbaşkanımızın Tel Aviv'i sarsan konuşması değil, 1919'dan günümüze meydan okuyarak bizzat Mustafa Kemal çıkarıyor.

Müslümanları aciz bırakıp, devletimizi bir asırdır türlü hilelerle boğmaya çalışanlara cevabı ise bugün İstanbul'dan millet doğrudan kendisi verecek. Nice yüz yıllara.

<p>İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ülke genelinde eş zamanlı olarak düzenlenen 'Mengene-2 Operasyonu'n

Bakan Yerlikaya duyurdu! Ülke genelinde eş zamanlı operasyon

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı