• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
6 Mayıs 2014 Salı

Zekeriya Öz ve kaçak Mercedes

Geçen hafta yaşananlara başlık atmak gerekirse buna ‘paralel yapıya soruşturma haftası’ diyebiliriz. 17 Aralık operasyonuyla birlikte bugüne kadarki gelişmelerle ilgili kamuoyunun merakla beklediği soruşturmalar için tek tek start verildi. Bunların arasında en dikkat çekici olanlarından biri de hakim ve savcılarla ilgili olanı.

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN
Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi, 17 Aralık ‘sivil darbe’sinin mimarları savcılar Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara ve hakim Süleyman Karaçöl hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.
Soruşturmanın tamamlanmasının ardından bugüne kadar ortaya çıkmayan, yazılmayan, çizilmeyen nelerle karşılaşacağız kim bilir!
Bugün, bu çok önemli soruşturmada üzerinde durulması gerektiğini düşündüğüm bir konuya değineceğim.
Soracağım soruların cevabının bulunması oldukça önemli.

SAVCI TSE’Yİ NEDEN ARADI?

Hatırlarsınız!
Magazin ve spor dünyasının birçok ünlü isminin de gündeme geldiği kaçak Mercedes operasyonu yapıldı.
Şimdi soruyorum!
- Bu operasyonun deşifre olmasıyla birlikte o dönem çok kudretli olan savcı Zekeriya Öz, Türk Standartları Enstitüsü’nü (TSE) aradı mı?
- TSE’deki yetkilileri arayarak kaçak Mercedesler için onay belgesi verilmesini istedi mi?
- Öz’ün talebini geri çeviren TSE personeli daha sonra, kimi çirkin yayınlar yapılarak veya yaptırılarak görevden alındı mı?
- Aynı isimler 17 Aralık operasyonu sonrası ‘paralel yapı’nın oyunlarının ortaya çıkmasıyla birlikte tekrar görevlerine döndü mü?
Benden sorması. Soruşturmaya dahil edilir edilmez, o yetkililerin bileceği iş!

‘Paralel yapı’ için tek mahkeme

17 ve 25 Aralık operasyonlarıyla birlikte ortaya çıkan devlet içindeki paralel örgütün dinleme, montaj görüntüler yoluyla yaptığı şantaj ve kendisine bağlı unsurları nasıl yapılandırdıkları yavaş yavaş netleşmeye başladı. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, devletin en gizli toplantıları dinlendi ve bunlar dış güçlere servis edildi.
Ve sonra bu skandallarla ilgili soruşturmalar başladı.
Bu öyle bir konu ki devletin hemen her kurumunu yakından ilgilendiren, Türkiye Cumhuriyeti’nin devamlılığı açısından belki de Cumhuriyet tarihinin en önemli davası.
Bu nedenle bütün bu iddialarla ilgili başlatılan soruşturmalar ayrı ayrı mahkemelerde görüleceğine tek bir mahkemede toplanmalı. Paralel örgütle ilgili incelemelerin ve soruşturmaların tamamlanmasının ardından dava tek bir dosyada birleştirilerek tek bir mahkemeye devredilmeli.
Suçlamalar, iddialar, yapılanlar, belgeler ortada!
Bütün bunları tek mahkeme eliyle yürütmek mümkün.

<p></p><p><span style='font-size: 1.6rem;'>Manavgat'ta çıkan orman yangınları havadan ve karadan müd

Manavgat'ta büyük hainlik! Suçüstü yakalandı

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi