• $13,5787
  • €15,3757
  • 778.43
  • 1950.61
7 Şubat 2017 Salı

Yeni strateji tam isabet!

Özellikle güvenlik ve dış politika konusunda iki yeni konsept ön plana çıktı. Başbakan Binali Yıldırım, göreve başladığı ilk günlerde şöyle diyordu; ‘Dostlarımızı çoğaltıp, düşmanlarımızı azaltacağız’. 15 Temmuz ve sonrasında yaşanan terör olayları sonrası ise Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni güvenlik konseptini açıkladı; ‘Savunmayı bırakıp, taarruza geçiyoruz’…

Bu iki yaklaşımın meyvelerini almaya başladığımızı düşünüyorum. Özellikle son 2 aydır yaşananlar bunun en açık göstergesi. Hemen hemen her hafta terör örgütlerinin saldırısına maruz kaldığımız günlerden, bugünlere gelmek kolay iş değil. Sakın yanlış anlaşılmasın, bundan sonra terör olayı olmaz demiyorum, ancak topyekun başlatılan mücadele ve özellikle komşu ülkelerle yürütülen ilişkilerin sonuç vermeye başladığına dikkat çekmek istiyorum.

Gelin tek tek neler yaşandığına bir bakalım!

PKK ile mücadele:

Geçen sene yapılan operasyonlarla 35 ilde terör örgütünün eylemleri önlendi. Daha 2 ay dolmamasına rağmen bu sene terör örgütünün 17 canlı bomba hücresi çökertildi.

FETÖ ile mücadele:

Bu örgütün militanı olma kriteri ByLock listesi neredeyse tamamlandı. Kpirto FETÖ’cüler dahi tespit edildi. Bunun en son örneği Kardak krizi sırasında Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın yanıbaşında yer alan yarbayın gözaltına alınması. Ayrıca kriptoların tespit edilmesi ve oparasyona maruz kalmasıyla casusluk faaliyetlerinin de önüne geçilmiş oldu. En büyük destekçileri ABD’de, beklentilerin ötesinde Clinton’ın değil Trump’ın başkanlığı kazanması FETÖ militanlarını köşeye sıkıştırdı. Neredeyse kaçacak delik aramaya başladılar.

DEAŞ ile mücadele:

Özellikle Reina saldırısı bu örgütle mücedelede dönüm noktası oldu. 300 noktaya çok ciddi operasyonlar yapıldı. Farklı milliyetlerden gelen DEAŞ militanlarının listesi oluşturuldu ve bunlar derdest edildi. Fırat Kalkanı harekatının da örgütle mücadeledeki payını unutmamak gerekiyor.

DIŞ POLİTİKANIN GETİRİSİ

Bunlar terör örgütleri bazında yapılan tespitler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni güvenlik konsepti sonrası, güvenlik güçleri çok can yakmaya başladı. Mücadele kararlılıkla ve çok sert devam ediyor.

Olayın bir de dış politika boyutu var tabii…

Suriye konusunda, birinci derecede muhatap olan Rusya ve İran’la masaya oturup mutabakata varılması, karşılıklı demeç dalaşı yerine Irak merkezi hükümetiyle diyalog yolunun seçilmesi terörle mücadelede büyük yol katedilmesine neden oldu. Bu bildiklerimiz! Bir de devletin ilgili birimlerinin bu ülkelerle perde arkasında yapmış olduğu görüşmeler ortaya çıkan tabloda önemli rol oynadı.

Şöyle düşünün; belki her terör eylemi bireyseldir veya o örgüte aittir ancak her terör örgütünün arkasında mutlaka devletler vardır. Arkalarında bu devletler olmazsa terör örgütleri var olamaz. İşte Başbakan Yıldırım’ın dış politika konusunda açıkladığı yeni konseptle birlikte, özellikle komşu ülkelerle bilgi ve istihbarat paylaşımları arttı. Bu da terörle mücadelede Türkiye’nin elini çok güçlendirdi.

<p> </p>

Mesut Özil - Vitor Pereira arasında soğuk savaş devam mı ediyor?

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri