• $16,5549
  • €17,551
  • 970.585
  • 2529.26
24 Temmuz 2015 Cuma

Ya Erdoğan’ı yargılatmak isterlerse!

Günlerdir kimi çevreler tarafından yazılıp çiziliyor, ‘AK Parti-CHP koalisyonu neden olmasın’ diye. Hatta uzun süredir görünmeyen bazı isimler eteklerindeki taşları bir bir döküyor. Nedenler sıralanırken aklımın almadığı nokta; tabanları, politikaları birbirine zıt olan iki partinin koalisyon hükümeti kurmasının ülkedeki gerginliği gidereceği yönündeki iddia. Cumhuriyet tarihinin en uzun koalisyon hükümetlerinden olan ANASOL-M iktidarının 3.5 yıl bu ülkeye neler yaşattığını unutmuş gibiler. Bu partilerin de tabanları, politikaları birbirine zıttı ve oluşturdukları tahbiratı bertaraf etmek çok uzun sürdü. Bu nedenle, böyle bir varsayıma katılmak mümkün değil.

Yeni Türkiye nasıl inşa edilecek?

Bugüne geldiğimizde tek alternatif AK Parti-CHP koalisyon hükümeti olarak gösteriliyor. Tamam, koalisyonları öcü gibi göstermeyelim; ancak bugüne kadar yaşananları, kırmızı çizgileri, yarın olabilecekleri de mi düşünmeyelim?

Bütün seçim kampanyalarını AK Parti’nin kurucu lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedefe koyarak yürüten partiyle nasıl koalisyon kurulacak?
‘Görev almak için Beştepe’ye gitmem’, ‘Demokrasinin önündeki en büyük engel Erdoğan’ diyen bir genel başkanın partisiyle nasıl bir araya gelinecek? (Bu açıklamalar daha birkaç günlük.)
Bu ülkenin tarihine kara bir leke olarak geçecek 17-25 Aralık sivil darbe girişimlerini yolsuzluk kılıfı altında meşrulaştırmaya çalışan, ‘paralel örgüt’le iç içe geçmiş bir partiyle ‘Yeni Türkiye’ nasıl inşa edilecek?
Diyelim ki; CHP ile bir koalisyon hükümeti kuruldu. Bugün, sırf iktidar olmak için, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı pazarlık konusu yapmaktan vazgeçen CHP, yarın yalan yanlış iddialarla Erdoğan’ı yargılatmak isterse ne yapılacak? Buna AK Parti’nin müsaade edeceğine ihtimal dahi vermiyorum ama olasılıklardan biri olduğunu gözardı etmemek gerektiğini düşünüyorum.

Bu ve buna benzer soruları çoğaltmak mümkün. ‘İbre döndü’ denilen CHP, bu hedeflerini hiçbir zaman gizlemedi ki. Bütün bunlar AK Parti tabanına, millete nasıl anlatılır? Erdoğan’ın arkasındaki yüzde 52’lik halk desteği görmezden gelinebilir mi?

Bu sözleri kimse unutmadı

Bakın; bugün kimilerinin AK Parti’nin koalisyon hükümeti kurmasına can attığı CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili söylediklerine:

2011 Nisan: Benim adımı yolsuzlukla anarsan ana... gerisini söylemeyeyim.

4 Kasım 2014: Kaçak saray! Gitmeyin kirlenirsiniz! 3 milyon insan işsizken, padişah bozuntusunun biri kendine saray yapamaz.

3 Aralık 2014: Ülkenin bu kadar sorunu varken kendisine bin odalı saray yaptırana ne denir? ’Zihinsel engelli’ demek kendisine ödül olur herhalde, akılsız demek en iyisi…

10 Temmuz 2014: Siz vicdan olarak rahatsanız, kul hakkı yemenin en büyük günah olduğunu biliyorsanız bu adama oy vermeyeceksiniz. Rüşvet yiyen adam cumhurbaşkanı adayı oluyor. Bu adam ahlak fukarası. Utanmadan ben Cumhurbaşkanı adayıyım diyor. Bu toplumumuza yapılmış en büyük hakarettir.

Dilinin kemiği yoktu

2 Mayıs 2015: Bir simit bir çay hesabı yaptım. Günde 3 öğün. Bir aile sadece bir çay ve simit yese 900 lira yapıyor. Geriye 49 lira kalıyor. Bunu bilmeyen biri çıkıp asgari ücret 1500 lira olacak diye felaket senaryosu yazıyor. Asgari ücreti biz bilmiyormuşuz. Hiç meraklanmasınlar, biz asgari ücreti de sizin ne mal olduğunuzu da çok iyi biliriz.

5 Mayıs 2015: Konuşmalara şeref ve namus kavramını anlatarak başlarsa iyi olur. İktidar uğruna namustan ve şereften vazgeçenlerin cumhurbaşkanlığı yapma hakkı yoktur.

1 Haziran 2015: Ankara'daki beyler altın kaplı klozetler yaptırıyorsa, birinin bunu düşünmesi lazım. Beyefendi üzerine alınmış. Muhatap almıyorum. Benimle özel bir tartışma alanı yaratmak istiyor. Cezai ehliyeti olmayan bir kişiyi benim muhatap almam doğru değil ki. Önce cezai ehliyetinin olması lazım.

5 Haziran 2015: Sayın Erdoğan'ın tarafsızlığı konusunda endişelerimi defalarca ifade etmiştim. Partisinin iktidarda kalması için olağanüstü çaba içerisinde. Sormak isterim, namus ve şeref kavramı nedir senin için? İktidar partisinin eşbaşkanı gibi çalışıyor. Siz cumhurbaşkanı değilsiniz.

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını