• $16,5616
  • €17,5787
  • 970.79
  • 2529.26
27 Şubat 2014 Perşembe

TIR soruşturması engelleniyor

‘Paralel devlet’in, artık paralel yapı nitelendirmesini kullanmayacağım çünkü son yaşanan telekulak skandalının ardından bu tabir hafif kalır, imza attığı en büyük skandallarından biri olan Adana’daki TIR operasyonunun akıbetini merak edip araştırdım. Hatırlarsınız, ‘paralel devlet’in elemanları Suriye’ye yardım götüren MİT’e ait TIR'ları durdurmuş, istihbarat elemanlarına silah doğrultmuştu.

SAVCININ TALİMATINA RAĞMEN
Soruşturmanın ne aşamada olduğunu araştırınca çok ilginç bir tabloyla karşılaştım. Skandala ismi karışan Jandarma istihbarattaki isimler başta olmak üzere ihbarı yapan uzman çavuş tespit edilmiş. Ancak savcı talimat verdiği halde bu arkadaşlar alınamıyor.
Önceki gün savcının talimat vermesine rağmen bu operasyon engellendi. Engellemenin arkasındaki isim ise TIR operasyonunu sızdıran TMK Savcısı Yıldırım Bayburt. Birkaç kez “Evrak eksik” diyerek soruşturmanın yürümesini engelleyen Bayburt, 2 gün önce yapılacak operasyonu gazetecilere sızdırarak internette yayımlanmasına neden oldu. Bu şekilde soruşturmayla ilgili şüphelilerin yer değiştirmesi sağlandı. Tüm bu "engellere" rağmen dün Ankara'da gerçekleştirilen operasyonda bir yüzbaşı ve astsubay yakalandı ve sorgulanmak için olay yeri olan Adana'ya götürüldü.
Peki operasyon haberini kim yaptı? Haberi T24’te çalışan Arzu Yıldız yayımladı. Bu arkadaşın Savcı Bayburt’la arasının çok iyi olduğu hatta haberlerini bu savcının odasında yazdığı iddia ediliyor. “Pensilvanya’ya gittim, Hocaefendi’nin hayır duasını aldım” diyerek dolaştığı iddia edilen bu arkadaşın, ‘paralel devlet’in dinleme ağını yöneten bir emniyet müdürüne de medyada röportaj ayarlamaya çalıştığı ileri sürülüyor. Söz konusu emniyet müdürü kamuoyunun çok yakından tanıdığı bir isim…

ÖRGÜTÜN ŞEMASINI ÇIKARIN
Kısacası ‘paralel devlet’in unsurları yapılacak soruşturmaları da engelliyor. Adana’daki TIR skandalı bu yapının örgütsel şemasını ortaya çıkarması açısından çok önemli. Ancak, bu tür savcı arkadaşlarla kim mücadele edecek bilemiyorum. Soruşturmanın selameti açısından ne kadar elzem olduğu tartışılmaz şüpheli ifadelerini böyle bir ortamda nasıl alacaksınız? Yoksa örgüt şemasının deşifre olmasından mı endişe ediliyor?

‘Selam terör örgütü’ ne suç işledi?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin büyük telekulak skandalının patlak vermesiyle birlikte yeni bir terör örgütünün varlığından haberdar olduk! ‘Selam terör örgütü’. Sağcısı, solcusu, gazetecisi, politikacısı, bürokratı, işadamı, sanatçısı bir araya gelerek suç işlemek amacıyla terör örgütü kurmuş! Bu kişiler yıllarca dinlenerek örgütün ne tür bir suça karıştığı tespit edilmeye çalışılmış!
Kusura bakmayın ama buna artık kargalar bile gülmüyor. 3 yıl çok uzun bir süre. Kamuoyu bu örgütün ne suç işlediğini, hedefinin ne olduğunu çok merak ediyor. Böyle bir örgüt varsa, bunun iddianamesinin çoktan hazırlanmış olması gerekir. Bu açıklansın da merak edilen sorular cevap bulsun.
Tam bunları düşünürken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu açıkladı: Terör hazırlığı olmadığı halde 3 yıl boyunca dinlemeler yapılmış. Özel hayata ilişkin bilgiler dosyalara konulmuş. 17 Aralık günü klasörler alelacele savcılığa teslim edilmiş.

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını