• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
15 Aralık 2015 Salı

Tatlı su aydınları

7 Haziran sonrası... Sandıktan çıkan tablo, 13 yıldır süren tek başına iktidar ihtimalini ortadan kaldırıyor. Belirsiz bir ortam... Siyasi partiler koalisyon ortaklığı için görüşmeler yapıyor ancak sonuç alamıyor. İşte tam o dönemde hain PKK terör örgütü, çatışmasızlık ortamını bitiriyor ve arka arkaya şehit haberleri gelmeye başlıyor.

Ülkesini düşünen, ‘çözüm süreci’nin kıymetini bilen her insan gibi bizler de, terör örgütüne ve siyasi uzantısı HDP’ye çağrı yapacak, bunlara ‘dur’ diyecek kişiler arıyoruz. İnsanlar hayatını kaybederken, biz gazetecilerin de en önemli görevinin bu olduğunu düşünüyoruz.
Ve o günlerde ilk aklımıza gelen, ‘çözüm süreci’ ve atılan demokratikleşme adımlarıyla özgürlüklerine kavuşmuş, yasakları kalkmış, hükümetin yaptıklarını destekleyen isimler oluyor.
Arkadaşlarıma talimat veriyorum; ‘Şivan Perver’i, 21 yıl sonra babasının mezarını ziyaret etme şansı bulan Anter Anter’i ve buna benzer isimleri arayın’ diyorum. Derdimiz bu tip aydınları konuşturarak, HDP ve PKK’yı etkileyebilmek.
Ancak, bütün ısrarlarımıza rağmen hepsi kapı duvar!
7 Haziran’dan önce sahnelerden inmeyenler, terör örgütünün katliamlarını eleştirecek tek kelime dahi etmiyor.
Ve 1 Kasım sonrası…
AK Parti ezici bir çoğunlukla iktidar oluyor. 7 Haziran sonrası üç maymunu oynayan o isimler yine bülbül kesiliyor.
Yok öyle yağma!
Ortalık ateşe verilmişken, kafasını dahi dışarı çıkarmayanlar, şimdi kalkıp beylik laflar edemezler.

Muhalefetin bahanesi kalmadı

Başta HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş olmak üzere bütün muhalefet tek ağız olmuş haykırıyordu; ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ diye. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi hayatı boyunca tartışılması gerektiğini söylediği başkanlık sistemiyle ilgili muhalefetin kısır tavrı buydu. Hatta bu tavır, darbe anayasasının değiştirilmesindeki en büyük engel olarak karşımızda durdu.
Recep Tayyip Erdoğan’ı ‘Başkan’ yaptırmamak için yeni anayasanın bile önünde set kurdular. Sistemi ve sorunları tartışmak yerine, kişi özelinde bir nefret politikası geliştirdiler.
Peki şimdi ne diyeceksiniz?
Buyurun, Cumhurbaşkanı Erdoğan bütün bahanelerinizi ortadan kaldıran bir açıklama yaptı.
Ne dedi?
‘Çifte referanduma gidelim’ dedi.
Yani, yeni anayasa için ayrı başkanlık sistemi için ayrı halka gidelim, soralım dedi. Yeni anayasayı, sistem tartışmasından kurtardı ve önünüze koydu.
Bundan sonra yeni Meclis’e düşen görev, o herkesin şikayet eder göründüğü darbe anayasasından kurtulmaktır.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı