• $9,6143
  • €11,1661
  • 558.269
  • 1492.75
1 Mayıs 2015 Cuma

Talimat Pensilvanya’dan: Git HDP ile görüş!

Ahmet Hakan soruyor: Hükümetle kavganın ardından yapılan her seçimde, AK Parti oyunu korudu. Sizin tabanda pek gücünüz yok galiba?

Ekrem Dumanlı cevap veriyor: Benim gördüğüm şu; cemaate sempati duyan insanlar oylarını MHP'ye, Saadet'e, Güneydoğu'da BDP'ye (HDP) verdi ama bu partilerin tabanından AK Parti'ye kaymalar oldu.
Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dumanlı, bu itirafı 30 Mart yerel seçimlerinin ardından Ahmet Hakan’a verdiği röportajda yaptı. Bu durum, ‘paralel örgüt’le muhalefetin yaptığı ittifakın en önemli kanıtı. Örgütün verdiği destek neticesinde, 30 Mart seçimlerinde, bölgedeki asker ve polis lojmanlarındaki sandıklardan HDP birinci parti çıktı.
Aynı senaryo bugün de sergilenmeye başladı. HDP’nin barajı aşması için ortaya konulan proje çerçevesinde Diyarbakır’da HDP’li yöneticilerle Ekrem Dumanlı arasında bir görüşme yapıldı. Bir gazete yöneticisinin parti yetkilileriyle görüşmesi kadar doğal bir şey olamaz. Ancak, bu görüşme gizli kapaklı, arka kapıdan giriş yapılarak gerçekleştirilirse çok büyük bir haber değeri vardır ve ziyaretin meşruluğu tartışmalıdır.
Peki, Dumanlı bu ziyareti kendi inisiyatifiyle mi gerçekleştirdi?

Son hamlelerini yapıyor

Bunun cevabı kocaman bir ‘Hayır’!
Ziyaret, 7 Haziran seçimlerine çok az bir süre kala, ‘paralel örgüt’ün bölgede izleyeceği politikayı netleştirmek için yapıldı. Hemen hemen her alanda, örgütün HDP’yi destekleyeceği sözünün verildiği görüşme Pensilvanya’nın talimatı üzerine yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve dolayısıyla AK Parti’yi durdurmanın yolunun HDP’nin barajı aşmasında gören ‘paralel örgüt’, son hamlelerini öne sürmeye başladı.
Bu görüşmenin ardından bölgede çok daha ilginç gelişmeler yaşanmasını bekliyorum. "Başbakan Davutoğlu Pensilvanya’ya niye gitti?" şeklinde oluşturulmaya çalışılan algı operasyonlarının devamının geleceği kesin.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Az bilinen tarihi fotoğraflar ve hikayeleri

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı

İstilacısı aslan balığı Ege'de de yayılıyor