• $17,9679
  • €18,3011
  • 1027.46
  • 2857.18
19 Mayıs 2014 Pazartesi

Soma acısı… Yalanlar… Hedefteki isim: Erdoğan

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Birçok konuda olduğu gibi 301 madenciyi şehit verdiğimiz Soma’daki acıda da beceriksiz bir tavır sergiledik! Hükümete muhalefet etmeyi, karşısında olmayı, eleştirmeyi bir türlü beceremeyenler, 301 şehit acısının üzerinden günlerce düzmece haberler yaptı.
AK Parti’ye muhalefet etmek, karşısında olmak insanların bireysel tercihi, bunu kimsenin eleştirmeye hakkı yok. Ancak Soma’daki acılı, yüreği yanan ailelerin üzerinden provokasyon yapmak, yalan haberler üzerinden kamuoyu algısı oluşturmaya çalışmak, tek kelimeyle düzeysizliktir.
Geçen hafta Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük maden faciasının acısını 77 milyon içimizde yaşarken, artık yaptıklarına şaşırmadığımız bazı kesimler yine iş başındaydı, yine rahat durmadılar!
Nasıl mı?
Gelin hatırlayalım!

İŞTE KARA PROPAGANDA

VARAN 1: 15 yaşındaki madenci yalanı
Soma faciasının hemen ertesi günü maden ocağında 15 yaşındaki Kemal Yıldız adında bir çocuğun çalıştırıldığı iddia edildi. Çok değil, kısa süre sonra çocuğun adının Cemal Yıldız, yaşının da 19 olduğu ortaya çıktı.
VARAN2: Başbakan madenci yakınını dövdü yalanı
Facianın yaşanmasından bir gün sonra Başbakan Erdoğan, Soma’ya gitti ve olay yerinde incelemelerde bulundu, madenci aileleriyle görüştü. Daha sonra madenci yakınları olarak lanse edilen ancak tamamen provokatörlerden oluşan bir grup tarafından protesto edildi. Bu arada, Başbakan Erdoğan’ın bir market içinde madenci yakını Taner Kuruca adında bir gence yumruk attığı iddia edildi. Kuruca daha sonra yaptığı açıklamada, “Başbakan Erdoğan’ın kendisine vurmayı bırakın, tartaklamak isteyen korumalardan koruduğunu, durumu manşetlerine taşıyan gazeteleri ve internet sitelerini arayarak doğruyu anlatmak istediğini ancak kimsenin dinlemediğini” açıkladı.
VARAN3: Başbakan markete sığındı yalanı
Soma’daki protesto olayının yaşandığı aynı gün Başbakan Erdoğan’ın bir markete sığındığı yalanı ve fotoğrafı yayınlandı. Oysa o karenin, 2011 yılında ödül alan ve Erdoğan’ın bir market ziyaretinde çekilmiş fotoğraf olduğu ortaya çıktı.

77 MİLYONDAN BİR EKSİK

VARAN 4: Suriyeli işçi yalanı
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Soma’da göçük altında kalan, kurtarılan ve hayatını kaybeden işçi sayısını her gün yaptığı basın toplantılarıyla tek tek anlatmasına rağmen, işçi sayısı hakkında sürekli provokatif haberler yapıldı. Öyle ki, çalışma hayatıyla ilgili yazılar yazan Ali Tezel, maden ocağında Suriyeli işçilerin çalıştırıldığını ve ölü sayısını artırmamak için bunların üzerinin betonla kapatıldığını iddia etti. Bakan Yıldız ve şirket sahipleri bu açıklamayı kesin bir dille yalanladı.
VARAN 5: Yılmaz Özdil skandalı
Belki de bu sürecin en acımasız skandalına Hürriyet gazetesi yazarı Yılmaz Özdil imza attı. Halk TV yayınına katılan Özdil, Soma’da hayatını kaybeden madencilerin AK Parti’ye oy verdiklerini, bu nedenle ölümlerin müstahak olduğunu söyledi. Enerji Bakanı Taner Yıldız başta olmak üzere kamuoyundan büyük tepki alan bu açıklama sonrası Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, savcıların Özdil’le ilgili harekete geçmesini istedi.
Ve son söz!
Hemen her toplumsal olayda olduğu gibi malum çevreler, içlerinde yatan gerçek hedefi, yani Başbakan’ı yıpratmak için bu tür yalanları uydurdu. ‘Erdoğansız Türkiye’ hedefine ulaşmak için her türlü edepsizliği, düzeysizliği, iftirayı mubah saydılar.
Yazık, çok yazık!

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Uzmanı Fevzi Burak Tekin cevaplıyor</p>

İstanbul'da sağanak yağış ne durumda?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü