• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
29 Mayıs 2015 Cuma

Sivil darbeyi ABD biliyor muydu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya attığı bir kavram var; ‘üst akıl.' Suriye’de, Irak’ta, Mısır’da yaşananlarda, Türkiye’de ‘Gezi kalkışması’ olarak adlandırılan olayların arkasında ‘üst aklın’ olduğuna dikkat çeker Erdoğan.

‘Üst aklı’, bölgesinde giderek büyüyen, lider ülke konumuna gelen Türkiye’yi engellemeye çalışan çokuluslu bir yapı olarak tanımlayabiliriz. Burada bu yapıyla ilgili derin analizlere girmeyeceğim. Elde somut bilgiler varken, bunları paylaşmanın daha değerli olduğunu düşünüyorum.
Geçenlerde arşivleri karıştırırken, Pensilvanya liderliğindeki ‘paralel örgüt’ün imza attığı 17-25 Aralık sivil darbe girişimi öncesi sosyal medyada atılan tweetler ve köşelerde yazılan yazıları inceledim. Neler olmuş, neler yaşanmış diye düşünürken çok ilginç bilgilere ulaştım.
Bakın 1 Aralık 2013’te, yani sivil darbe girişiminden 16 gün önce, bugün ‘paralel örgüt’le kol kola giren hatta gazetesinin manşetlerini adeta paralel savcılara tahsis eden Can Dündar nasıl bir tweet atmış:

O RÜZGAR ALABORA EDER

“Ankara kulisleri, ‘en önemli büyükelçi’nin eski bir politikacıya söylediği cümleyle kaynıyor: ‘Çok yakında Türkiye’de tarih değişecek’.”
Bu tweetten sadece 2 gün sonra 3 Aralık 2013’te Can Dündar köşesinde de şu ifadelere yer veriyor:
“…Atasözünün güvenililirliğine en büyük kanıtlardan biri de Washington’ın desteğiyle iktidara gelmektir. O rüzgarla uçmayı kabul ettiğinizde, aynı rüzgarla alabora olmayı da kabullenmişsiniz demektir. Amerika rüzgarı bu, belli mi olur; gün gelir esintiyi Pensilvanya’dan yana döndürür, Ankara’da ampulleri söndürür. Şimdilerde Ankara’da çok etkili bir Batılı büyükelçinin, bir eski siyasetçiye ‘Türkiye’de yakında tarih değişecek, hazırlıklı olun’ dediği konuşuluyor.”
İşte bu örnekler 17-25 Aralık sivil darbe girişiminin de ‘üst aklın’ bir girişimi olduğunu bütün açıklığıyla kanıtlıyor. ‘En önemli büyükelçi’nin ABD büyükelçisi olduğu çok açık. Ve o büyükelçi Türkiye’deki siyasetçiyi uyarıyor.
Evet, Türkiye’de tarih değişti! Pensilvanya’daki örgüt liderinin maskesi düştü.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!