• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
26 Ekim 2014 Pazar

Sınırlarımızda olanlara PYD’nin aklı ermez

Suriye’nin kuzeyinde yaşananların ‘üst bir akılın’ ürünü olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, “Neden İdlib, Erbil tehdit altında iken IŞİD’i vurmak akıllarına gelmedi? Çünkü oyun başka” dedi.
LETONYA ve Estonya ziyaretlerinin ardından önceki gece yurda dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uçakta gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu:
Ortadoğu’da nasıl bir sıkıntı var? Türkiye çok fedakarlık yapıyor ancak sanki savunma psikolojisine itiliyor.
Öncelikle maalesef çok ciddi bir dezenformasyon var. Maalesef ülkemizdeki bazı medya organları da bunu yapabiliyor. Örneğin; Sayın Obama ile yaptığımız görüşmeden sonra birçok uydurma haber ve yorum yapıldı. Benim Obama’ya söylediğim şuydu; PYD’ye yapılacak olan yardımları tasvip etmemiz mümkün değil. Çünkü PYD, PKK ile eş bir terör örgütüdür. Sayın Obama’nın görüşmeden sonra kalkıp Kobani’ye mühimmat indirmesi gerçekten tasvip edilmez. Ne oldu? Bu silahların bir kısmı IŞİD’in eline düştü.
TEZGAH BOZULACAK
Salih Müslim, “Kimse bizi Suriye’deki rejimle savaştıramaz” diyor.
Zaten PYD’nin önceki destekçisi kimdi, rejimdi. Rejim daha sonra PYD ile arayı açtı. Ondan sonra da IŞİD’e her türlü desteği verdi. Bu arada Obama ile yaptığım görüşmede, ‘Ben bu gece hemen Barzani ile gerekirse görüşürüm, kendilerinden Peşmergeleri gönderme işinin hızlandırılmasını isterim’ dedim. Gece 2, kendisiyle bu görüşmeyi yaptık. Obama’nın verdiği cevap şuydu: “Kobani’dekiler 2-3 gün bile dayanamazlar. Ellerinde herhangi bir silah mühimmat kalmadı…” Tabii oradakilerin hesapları bana göre farklı. Neydi hadise? PYD Peşmerge’nin gelmesini istemiyor. Peşmerge oraya gelirse tezgah bozulacak.
OYUN İÇİNDE OYUN
Sayın Obama’ya şunu da söyledim: ‘Birinci derecede tercihimiz, Hür Suriye Ordusu’dur. Onlar 1300 kişiyi göndermeyi kabul ettiler. Çok enteresandır; PYD önce bu 1300 kişiyi de kabul etmeme noktasındaydı, sonradan kabul ettiler. Fakat burada da yine farklı bir adım attı. O da şu: ‘Biz onlara ayrı bir cephe açalım.’ Oyun içerisinde oyun. Tabii, bu tezgahı kuran muhtemelen başka bir mantık var. PYD’nin mantalitesinin bu kadar güçlü olduğunu ben düşünmüyorum.
Nedir efendim bu?
Muhtemelen daha üst bir akıl var. Şimdi oradaki gelişme bunları rahatsız ederken, olay farklı. ‘Sizin için stratejik mi?’. Söylenmiyor. Peki aynı şeyi İdlib, Rakka düştüğünde niye düşünmüyorsunuz? IŞİD oraları da işgal etti. Oralarda niye vurmadınız IŞİD’i? Erbil’e 30, 40 kilometre yaklaştıkları zaman, orada da ağırlıklı Kürtler var. Erbil giderse ne olur bu hal, niye bu soruyu sormuyorsunuz?
Bunların kürt gibi bir derdi yok
Sizce Kobani neden aniden bu denli önemli hale geldi. Kobani olunca neden müdahale gündeme geldi hemen?
Bunu konuşmak için biraz erken. Ama, sınırlarımızda oynanan oyun sıradan rastgele bir oyun değil. Basit bir oyun değil. Niye çünkü, 1295 kilometrede bu oyun oynanıyor. Bunun malum 950 kilometresi Suriye sınırımız, diğeri Irak sınırımız. Bunlar yeni başlamadı. Biz bunları Esed’e söylerken, o zaman Esed biliyorsunuz, Kürtleri daha tanımıyordu. Esed rejimi bugün PYD’ye silahlı destek verdiği gibi IŞİD’e de silahlı destek veriyordu. Yani, bunların ikisi birbiriyle buluşurken, her ikisi de aslında rejimden silahlı destekleri aldılar. Suriye’nin şu anda sıkıntısı yok, sürekli silah desteği geliyor, denizden de geliyor, karadan da geliyor. Bu devam ediyor. Ve bu süreci tabii özellikle Türkiye’deki dürüst, samimi medyanın çok iyi takip etmesi lazım.
PKK BARIŞ İSTEMİYOR
Son PKK eylemleri ve barış sürecine yönelik saldırılar bu büyük oyunun içinde mi?
? Hepsi bunların içinde. Yani çözüm sürecinin özellikle engellenme gayretleri de bu işin içinde. PKK bir defa Türkiye’de barışı istemiyor, uzantısı olan siyasi parti de barışı istemiyor. İki kere iki dört. Bunların Kürtleri düşünmek diye bir derdi yok. Bunların derdi, bu ülkeyi kendi içinde karıştırmak, barış ortamından bu ülkeyi bir kere tamamen, gerilim, kavga ortamına, kaos ortamına sürüklemek. Tabii 11 yıldır bunu başaramadı. Bunu başaramadıkları için çok rahatsızlar.
Çözüme kadar sürece devam
Çözüm sürecinde HDP kanadı yol haritasının kendilerine verilmediğini, kamuoyuna açıklanmadığını söylüyor. Bu doğru mu? Süreç için 2015 final yılı olacak mı? Böyle bir tarih verebiliyor musunuz?
Bunlar matematik değil, sosyal olaylardır. Sosyal olaylarda böyle iki kere iki dört diye bir şey olmaz. Bu bir süreçtir, süreç devam eder. Ne zamana kadar? Çözüme kadar devam eder. Burada böyle bu işin sosyolojik analizini yaparak bir yere geldik. Bundan Güneydoğu’daki vatandaşların hepsi memnun ama terör örgütü bu işten memnun değil ve onu pazara çıkarıyorlar. Uzantısı, o da memnun değildi çünkü onun üzerinden pazarlıklarını yapıyorlardı. Fakat İmralı gördüğüm kadarıyla rahatsız oldu ve ‘Çözüm sürecini bozmayın’ açıklamasını yaptı. ‘Engellemeyin vesaire’ dedi.
HER AN BİR FİNALDİR
Fakat öyle veya böyle, çözüm süreci denilen şey, bizim milli birlik ve kardeşlik projemizin bir uzantısıdır. Yani ben burada da, 2015 final yılı olacak gibi yaklaşımları çok çok yanlış buluyorum. Bu noktada bizim her an finaldir, her an bir başlangıçtır. Bunun böyle bilinmesi lazım. Yol haritası zaten yayınlandı, hatta buna yönelik biliyorsunuz 6 maddelik yasal düzenleme de çıktı.
Almanya’nın PKK konusundaki tavrı hakkındaki değerlendirmeleriniz?
Ben sayın Şansölye’ye ciddi sayıda belge verdim. Ve kendisinin bana ifadesidir: “Bunlar hakkında açtırdığımız 4 bin dava var. Ama bu 4 bindavanın içinden net gördüğmüz bir tane yok. Ve biliyorsunuz bölücü terör örgütünün şu anda ciddi manada yerleştiği yerlerden bir tanesi Almanya’dır.”
KURSUNLAR PARTİLERİNİ GÖRELİM!
Önümüzdeki MGK’da Paralel Yapı ile ilgili ciddi kararlar alınabileceğini söylediniz. Bunlardan biri de ‘Kırmızı Kitap’a girmesi. Bunun yanı sıra Paralel Yapı’nın yeni bir parti kurma yolunda adım attığı söyleniyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?
MGK bunu gündemine alacak. Milli Güvenlik Kurulu biliyorsunuz; yetkisi şudur, bu kararı alır, tavsiye kararıdır. Tavsiye kararını hükümete bildirir. Hükümet de bunu Bakanlar Kurulu’ndan geçirdiği andan itibaren bu Milli Güvenlik Kurulu Siyaset Belgesi’ne girer. Süreç böyle çalışır. Şimdi bu süreç bu şekilde 30 Ekim’de MGK gündemine gelecek ve orada bunu görüşeceğiz. Parti kurmayla alakalı sorunuza gelince... Biliyorsunuz ülkemizde en kolay şey parti kurmaktır, şu anda 70’i aşkın parti var. Herkes kurabilir. Keşke bunlar da böyle bir parti kurmuş olsalar, bundan çok çok mutlu oluruz. Çünkü herkes nerede olduğunu, kilosunu, boyunu, posunu görmüş olur. Bu bakımdan çok çok isabetli olur. Legaliteye çıkmaları açısında bunu teşvik etmekte fayda var.
ÖNCELİKLE DEPORT EDİLSİN
Obama ile Gülen’in iadesini konuşmuştunuz, bu konuda bir ilerleme sağlandı mı?
Bunu kendilerine ve gelen temsilcilerine devamlı söylüyoruz söylemeye devam edeceğiz. Aynı şekilde CIA yetkilileri ile İstihbarat Örgütümüzün görüşmeleri devam ediyor. Yani ‘bunu ya deport edin ya bize iade edin.’ Ama birinci derecede deport edilmesini istiyoruz. Tabii ki bu halen devam eden bir süreçtir.
PROJEDE CAMi ZATEN VARDI
Gezi bileşenlerinin İstanbul’da bir başka girişimi başladı. Validebağ ile ilgili olarak sosyal medyada yazılanlar…Gene böyle bir Gezi benzeri bir olay mı başlıyor?
Arkadaşlar çok açık söyleyelim: Validebağ konusunun, cami ile inşaatla yakından uzaktan alakası yok. Validebağ Korusu mezbelelikti, berbattı, rezillikti. Üsküdar Belediye Başkanı benden rica etti. ‘Burayı bize veya İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edin’ dedi. Biz burayı, bir ele alalım, temizleyelim… Çünkü insanlar biraz da korkuyor. İçerisinde apartman, şu, bu, böyle bir şey asla yok. Üsküdar Belediye Başkanımız, korunun yan tarafındaki bir yere de şöyle bir mescid yapma planı içindeydi. Zaten İmar Planı’nda da önceden varmış. Ama bu Validebağ korusunun sınırları içinde değil.
<p>Yumenoshima Okçuluk Alanı'nda 29 Temmuz Perşembe günü yapılan ilk tur maçında Lüksemburglu Jeff H

Altın çocuk Mete Gazoz

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı