• $12,7765
  • €14,4665
  • 733.309
  • 1808.79
15 Nisan 2014 Salı

Şimdiden uyarıyorum, rahat durmayacaklar!

17 Aralık sürecinin başlamasıyla birlikte özellikle Emniyet ve yargı içindeki ‘paralel yapı’nın devletin derinliklerine kadar işlediğini tüm çıplaklığıyla gördük. Bu iki kurumdaki yapılanmayı çözmek amacıyla gerekli adımların atıldığını da biliyoruz.
Ancak, zaman zaman gündeme gelen Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki yapılanmayla ilgili herhangi bir çalışmanın olup olmadığını merak ediyorum doğrusu. Çok uzun bir süredir gerçek görev sınırlarına çekilen hatta kimi zaman yapılan tahriklere karşın bu sınırı aşmamakta kararlı olduklarını nazikçe kamuoyuna duyuran TSK’nın genel yapısıyla ilgili bir sorun değil bu. Türkiye’nin hemen her kurumunda olduğu gibi ‘paralel yapı’nın TSK’nın içinde de konuşlandığından şüphe yok.

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

SOMUT ÖRNEK MİT TIR’LARI

Bunun en somut örneği, Adana’daki TIR operasyonu. Nasıl ki 17 ve 25 Aralık’ta savcılar başsavcıları, polisler müdürlerini pas geçerek operasyonlar yaptıysa, aynısı Adana’da yaşandı. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarından habersiz bir şekilde MİT TIR’larına operasyon düzenlendi ve halen unutamadığımız görüntüler yaşandı. Devletin ajanları yaka paça aşağı indirilerek, silah zoruyla aramalar yapıldı.
Buna benzer bir gelişmeyi, TIR operasyonunu gerçekleştiren Jandarma’daki ‘paralel yapı’ ekibinin MİT’teki özel yetkili uzmanları dinlediğinin ortaya çıkmasıyla da yaşadık. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

65 KİŞİLİK LİSTE ÖZEL’DE

TSK içindeki unsurların bir bir ortaya çıkmasıyla birlikte Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz şöyle bir açıklama yapmıştı: “Kimin elinde bir belge, bilgi varsa onun gereğini yerine getireceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu iddiaları, Genelkurmay Başkanımız ile de paylaşıyoruz”.
Daha sonra ben bu köşede birkaç kez yazdım. TSK içinde general düzeyinde 65 kişilik bir listenin Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’e iletildiğinin altını çizdim.
Gelelim sadede!

TALİMAT BEKLİYORLAR

Diğer kurumlardaki yapılar çökertilmeye başladıkça, hemen her yol denenmesine rağmen ‘paralel yapı’ millet iradesi karşısında yenilgiye uğradıkça, TSK içindeki bu unsurlar rahatsız olmaya başladı. Aldığım istihbari bilgiler, TSK içindeki bu yapının talimat beklediği yönünde. Daha da vahimi, ‘paralel yapı’ya ait bilgi ve belgeleri deşifre eden bazı askerlerin görev yerlerinin değiştirildiği yönünde bilgiler geliyor.
Kısacası bir an önce harekete geçilmesi ve Türkiye’nin gözbebeği olan ordu içindeki safraların da temizlenmesi gerekiyor.

<p>Erdoğan, faiz-kur manipülasyonlarıyla mücadeleden Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşen ilişk

Başkan Erdoğan: Göreceksiniz enflasyon düşecek

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor