• $8,2782
  • €10,0194
  • 482.865
  • 1427.73
27 Mart 2015 Cuma

Seçim vaadinde geçmişe geri döndük!

Demirel, Ecevit, Çiller, Yılmaz günlerinden bahsediyorum. Bu millet miting alanlarında olağanüstü vaatlerle karşılaştı. ‘İki anahtar’ fantezisini unutabilir misiniz? Bugün de aynı durum başka bir maskeyle karşımıza çıktı. Ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, noterden tasdikli vaatlerde bulunmaya başladı. İktidara gelirse emekliye 2 maaş ikramiye verecekmiş. Bu vaadin parasal karşılığı yıllık 25 milyar lira.

Yani ekonomik gerçeklere baktığınızda, ülkenin bütçesini yerle bir edecek bir vaat. Bütçe açığı artışından tutun da faize, işsizliğe kadar birçok argümanı sersem edecek bir rakamdan bahsediyoruz. Kim istemez işçinin, memurun, emeklinin daha çok kazanmasını. Ancak, bütün bunların bütçe imkânları çerçevesinde yapılabileceği de unutulmamalı.
Oy uğruna kimse yaklaşık 10 milyon emekliyi kandırmaya kalkmasın. Hatta bu kişi, emekli ve SSK denilince akla ilk gelen Kılıçdaroğlu olursa durum çok daha vahim.
Neden mi?
Kılıçdaroğlu, 1990’lı yılların SSK genel müdürü. Ekonomi tarihinin en karanlık günleri. Kurum, 1991 yılında, bugünkü rakamları dikkate alıyorum, 128 bin lira kâr açıkladı. 1992 yılında Kılıçdaroğlu genel müdür oldu. İşte bu yıldan itibaren de kurumun zararı artmaya başladı. SSK, aynı yıl 2 milyon 556 bin lira zarar açıkladı. Durum o kadar kötüleşti ki, 1999 yılında dönemin hükümeti Kılıçdaroğlu’nu görevden aldı. SSK'nın 1999 yılındaki zararı 1 milyar 111 milyon liraya ulaştı ve SSK Türkiye’nin en çok zarar eden kurumu haline geldi.
Tablo böyle olunca, insanın tüyleri ürperiyor. Emekli, SSK ve Kılıçdaroğlu üçgeni, Bermuda Şeytan Üçgeni gibi.

Feyzioğlu-Özkan ne konuştu?

Yakın tarihin en önemli seçimlerinden biri olan 7 Haziran yaklaşırken politika kulisleri hareketlendi. Siyasilerin kapısını sıklıkla çaldığı eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, geçtiğimiz haftalarda önemli konukları ağırladı. Özkan bu kez Beykoz Konakları’nı değil, Nişantaşı’nda bir restoranı mesken tuttu. Özkan, önce eski başbakanlardan Tansu Çiller'in eşi Özer Çiller ile bir araya geldi. Sonrasında ise konuğu CHP Genel Başkanlığı hayalleri kuran Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu oldu. CHP içerisinde oldukça etkili olan Özkan ile Feyzioğlu ne konuşmuş olabilir, merak konusu. Kılıçdaroğlu sonrasındaki yeni CHP'yi mi, yoksa Metin Feyzioğlu'nun milletvekili adaylığını mı?

<p> Zeytinburnu'nda, daha önce boşaltılan 5 katlı bina çöktü. Alınan bilgiye göre, Sümer Mahallesi'n

Zeytinburnu'ndaki binanın çökme anı saniye saniye kaydedildi

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı