• $9,6037
  • €11,1651
  • 557.516
  • 1492.93
9 Kasım 2014 Pazar

Sarayda kura ile halk buluşması

Erdoğan: Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda muhtarlarla buluşmayı planlıyorum. Hakeza tüm Türkiye’den kurayla belirlenecek vatandaşlarımızla da biraraya gelmeyi düşünüyorum.

Recep Tayyip Erdoğan Türkmenistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

- Cumhurbaşkanlığı Sarayı günlerce manşet oldu. Beyaz Saray’la kıyaslamalar yapılmaya başlandı...
- Bizim meselemiz, yeni Türkiye. Hatırlarsınız eski Türkiye’de buna benzer konular çok işlenirdi. Rahmetli Özal, biliyorsunuz uçak aldığı zaman, Demirel’in ağır saldırılarına maruz kalmıştı. O zaman cumhurbaşkanları, başbakanları dış ülkelere tarifeli uçaklarla gidebiliyordu. Yani ihtiyaçtan dolayı alınmıştı uçak. Tabii rahmetlinin ardından Demirel o göreve geldi. Çok ağır laflarla eleştirdiği uçakları bizzat kendisi de kullanmaya başladı... Öyle anlar oluyordu ki, dışişleri bakanının veya bakanlarımızın bir yere gitmeleri gerekiyor ama uçak bulunamıyordu... Uçağın tüm donanımları dahil olmak üzere bize şu anki maliyeti 179 milyon dolar.

RESMİ KONUTTA OTURMADIM

- Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yapılan eleştiriler hakkında ne söyleyeceksiniz?
- Bu bina da, ülkemiz için bir ihtiyaçtı. Yabancı konukları karşılama törenlerini, caddeyi trafiğe kapatmak suretiyle sokakta yapmak durumunda kalıyorduk. Ben Başbakanlığım boyunca resmi konutta oturmamış bir insanım. Tabii medyanın bir kesimi işin bu yönünü pek görmek istemiyor. Keçiören’de bir apartman dairesinde oturdum. Ankara’da Abdullah Bey’in oturduğu konuta taşınmam Cumhurbaşkanı seçildikten sonradır. Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı kapsamında, 2-3 bin kişilik bir kongre sarayı da olacak. Bu dışarıya da açık olacak. Orada büyük çaplı toplantılar yapma imkanımız olacak. Örneğin, muhtarlarla orada biraraya gelmeyi planlıyorum; kendilerini dönüşümlü olarak çağırma suretiyle bunu yapabilirim. Hakeza, tüm Türkiye’den kurayla belirlenecek vatandaşlarımızla da benzer bir toplantıyla biraraya gelmeyi düşünüyorum. Kongre merkezinin yanına bir cami de yapacağız. O da halka açık olacak.

MALİYETİ ABARTILIYOR

- Maliyetle ilgili tartışmalara ne diyorsunuz?
- Projeyle ilgili olarak ben nasıl bir şey istediğimizi söyledim. O da şuydu: Binanın dışında, Ankara’da da izlerini gördüğümüz Selçuklu mimarisi olmalı. İçeride Osmanlı’nın taban tavan arasındaki mesafedeki o rahatlık olmalı. Donanım olarak da modern teknolojinin kullanıldığı akıllı bir bina olmalı. 750-800 milyon dolar gibi rakamlardan bahsedenler var. Bu kesinlikle doğru değil. Maliyet 500 milyon dolar civarında.

TÜM ÜLKE SAHiPLENiRSE ÇÖZÜLÜR

- Çözüm süreci ve Kürt sorunu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
- Biz Süreç’e demokratik açılım ile başladık. Bir süre sonra bunu bir üst perdeye çıkarmak gerekiyordu ve adına ‘Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci’ dedik. Bu benim çok daha benimsediğim bir başlık ve kavramdı. İçerik itibari ile çok daha sıcaktı. Belli bir aşamadan sonra da Çözüm Süreci gündeme geldi. Çözüm olduğu sürece sahiplenilebilir, neden olmasın dedik ve bu şekilde devam ettik. Bu noktada sürecin şu tarafında şu grup, bu tarafında bu grup var diyerek bir tarafa Kürt vatandaşlarımızı oturtmanın yanlış olduğunu düşünüyorum.Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza vs.bir tarafa denmez. Süreç, ülkemizin genelini, 77 milyonu kapsıyor ve bu şekilde de sahiplenilmeli ki bu işi çözelim.

- Paralel yapılanmanın parti kuracağı yönündeki iddialara ilişkin ne diyorsunuz?
- Eğer parti kurarlarsa bence çok isabetli olur. Bir düşünce grubunun parti kurmasına kimsenin itirazı olamaz. Hatta, her düşünce grubunun parti kurmasında fayda var. Bu sayede her şey, çok açık net ortaya çıkmış olur.

Kudüs ortak mesele

- İsrail’in Mescid’i Aksa’ya saldırısı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Mavi Marmara’nın soruşturulmasına gerek olmadığı kararı...
- Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni kabul eden ülkeler var etmeyen ülkeler var. İsrail kabul etmeyen ülkelerden. Mahkeme, bundan dolayı ‘soruşturmaya yer yok’ diyor ama, İsrail’in Mavi Marmara’ya yönelik eylemi yaptığına dair kuvvetli belgeler bulunduğunu da belirtiyor. Dolayısıyla biz sürecin takipçisi olacağız. Diğer konuya gelince, aldığım bilgilere göre İsrail mevcut, Mescid-i Aksa’nın mevcut statüsünün muhafaza edileceği yönünde bir açıklama yapmış. Konuyla ilgili olarak ben birkaç gün önce Mahmud Abbas ile Halid Meşal ile de görüşmüştüm. Gerek Ahmet bey gerekse Mevlüt beyle de konuya ilişkin görüşmelerimizi yaptık. BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri nezdinde girişimlerimiz olacak. Kudüs, İslam dünyasının ortak meselesi. Üzerinde ısrarla durulması gerekir. Takipçisi olacağız.

- Sahip çıkma konusunda herhangi bir yöntem var mı?
- Burayla ilgili benim başbakanlık dönemimde bir çalışma gerçekleştirmiştik. O zaman Olmert İsrail Başbakanıydı. O zaman münasebetlerimiz iyiydi. Bir mimar arkadaşımızın başkanlığında bir heyeti Kudüs’e göndererek, çevredeki yıkımların, Mescid-i Aksa için bir tehdit oluşturup oluşturmadığını inceletmiştik. İsrail’in izniyle gerçekleştirilen bu çalışmayı o dönemde kitaplaştırarak birçok dilde bastık. Buu, Olmert’e Bush’a BM’ye Annan’a UNESCO’ya gönderdik. Oranın Mescid-i Aksa’nın bir vakfı vardır. Bu kitabı o vakfın yöneticilerine, İslam ülkeleri yetkililerine, fotoğraflar, planlar ve krokilerle gönderdik. Dün olduğu gibi bundan sonra da elbette konunun takipçisi olacağız.

<p>Yeşilçam'ın usta ismi Hülya Koçyiğit, 1963 yılında henüz 16 yaşındayken Susuz Yaz adlı filmle bey

Hülya Koçyiğit bilinmeyenlerini anlattı

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi

Yer siyah gök beyaz! İşte Beşiktaş'ın Galatasaray galibiyetinden en özel kareler