• $16,5497
  • €17,552
  • 970.117
  • 2529.26
17 Temmuz 2015 Cuma

PYD’nin yaptığı tehcir

Türkiye’nin güneyinde oynanan büyük oyunda tarafını PKK’dan yana seçen ve bu eli kanlı terör örgütünü ‘cici çocuk’ gibi lanse etmeye çalışan Doğan Grubu’na ve onun gazetesi Hürriyet’in dikkatine sunarım bu yazıyı!
Her ikisi de terör örgütü olmasına rağmen DAEŞ’e karşılık PKK’nın Suriye’nin kuzeyinde yaptıkları katliamı meşru gösterme çabasının nafile olduğu son günlerde anlaşıldı. İstihbarat raporlarına yansıyan bilgiler, PYD ve ona her konuda destek veren ABD her ne kadar inkâr etseler de bölgede sistematik bir etnik temizliğin devam ettiği çok açık. Hedef sadece Kürt nüfusun yaşadığı bir bölge oluşturmak, buna en büyük engel ise bölgede yaşayan Türkmen ve Arap nüfus. Aslına bakarsanız yanıbaşımızda uygulanan bir tehcir.
15 Haziran 2015’te ABD’nin bombardımanı nedeniyle Tel Abyad’da tutunamayan DAEŞ, Tel Abyad’ı boşaltmış, PYD elini kolunu sallayarak girdiği Tel Abyad’ı işgal etmiş bunu da başta Hürriyet olmak üzere malum çevreler bir zafer gibi sunmuştu. 15 Haziran'ı takip eden günlerde Suriye’deki diğer unsurların kendilerine yönelik PYD’nin etnik temizlik yaptığı gündeme gelmiş, PYD de bunu yalanlamıştı. Her ne kadar PYD yalanlasa da bölgeden gelen haberler PYD’nin sistemli bir etnik temizlik yaptığı (Ayn El Arap ile Haseke arasında kalan bölgede), Kürt olmayan unsurları kendi kontrolündeki bölgelerden çıkarmak için baskıda bulunduğu yönünde. Uluslararası kamuoyunun ilgisinin azalmasıyla birlikte PYD’nin baskısının arttığı haberleri daha sık gelmeye başladı.
Bölgede PYD’nin baskılarıyla ilgili istihbarat raporlarına yansıyan gelişmeler şöyle sıralanabilir;
1. 22 Haziran 2015 tarihinde PYD’nin, Tel Abyad'ın 20 km güneyinde yer alan Hammam Turkuman Köyü’nde, ikamet eden Türkmenlere, “bölgeyi terk etmeleri, aksi takdirde koalisyon uçaklarının köye hava saldırısı düzenleyeceği” şeklinde baskı/tehdit uygulamış ve köy halkından üç yüzden fazla Türkmen baskı nedeniyle köyden ayrılarak, 23-24 Haziran 2015 gecesi Şanlıurfa/Akçakale sınırına gelmiş ve Türk yetkililerce Türkiye’ye girişleri sağlanmıştır.
2. 8 Temmuz 2015 tarihinde, PYD mensupları tarafından, Haseke batısında yer alan Abdulaziz Dağı bölgesinde (Al Meşrafa Köyü), çoğunluğu Arap yaklaşık 500 kişiye göç etmeleri yönünde baskı uygulanarak göç ettirilmiştir.
3. 9 Temmuz 2015 tarihinde PYD mensupları, Tel Abyad güneyinde bulunan Al Habbal Köyü’nde çoğunluğu Arap olan halka, göç etmeleri amacıyla, baskı uygulamaya başlamıştır.
4. 13 Temmuz 2015 tarihinde, PYD’nin baskısı sonucu, Akçakale’nin 20 km kadar güneyinde yer alan Hammam Turkuman Köyü'nden 450 Türkmen Türkiye’ye iltica etmiştir. İltica eden Türkmenler PYD mensuplarının kendilerine “Burası tampon bölge olacak, burayı terk edin” dediklerini ifade etmişlerdir.
5. Son olarak da; 13 Temmuz 2015 tarihinde, Türkmen ve Arap ailelerin yaşadığı Al Iveyyid Köyü'ne gelen PYD mensupları, Türkmen ve Arapları köyden uzaklaştırmak maksadıyla silah kullanarak baskı uygulamaya başlamışlardır.

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını