• $17,9646
  • €18,316
  • 1030.48
  • 2795.06
10 Haziran 2014 Salı

Pensilvanya şirket kurtarıyor

Devlet neredeyse bütün kurumlara sirayet etmiş ‘paralel yapı’nın unsurlarını temizlemek için çaba sarf ederken, bu yapı özellikle finansal desteğini kaybetmemek amacıyla bugün hala çeşitli yöntemlere başvuruyor. Dershanelerin dönüşümü kararının alınmasının ardından büyük bir gelir kaynağını kaybedecek olan Pensilvanya, Türkiye’de kendine yakın şirketleri ayakta tutabilmek amacıyla harekete geçti. Hatta bunu başarabilmek için her türlü yöntemi denemekten geri durmuyor.

SKYLAND’A 18 EMSAL

Pensilvanya’dan gelen talimatlarla para transferi dahi yapılıyor.
Lafı fazla uzatmadan konuya geçelim. Bu skandalın içinde İstanbul’un göbeğindeki imar faciasından tutun da banka, şirket kurtarma operasyonuna kadar her şeyi bulacaksınız!
İstanbul Seyrantepe’de yükselen bir gökdelen var! Eroğlu Grubu’nun yaptığı Skyland projesinden bahsediyorum. İstanbul’un en değerli bölgelerinden birinde yapılan bu proje için, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir şekilde, E6 otoyolundan kot alınarak 18 emsal verildi. Bu emsali veren ise Mustafa Sarıgül yönetimindeki Şişli Belediyesi.
Emsal işi bir şekilde tamam!

1 MİLYAR LİRA HAZIR

Peki, bu işin bir de finans tarafı var, bu nasıl halledildi? Eroğlu Grubu, birçok bankadan ‘ret’ cevabı alınca bu sorun nasıl çözüldü?
Pensilvanya’dan bu projenin finans sorununun çözülmesi için Türkiye’deki büyük bir holdingin patronuna telefon edilerek, aynı holdinge bağlı bankanın konuyu halletmesi istendi. Bu telefondan hemen sonra, söz konusu bankadan Nisan ayının ilk toplantısında Eroğlu Şirketler Grubu’na 1 milyar TL kredi açıldı.
Şimdi sıkı durun! Söz konusu banka tarafından açılan kredinin 300 milyon dolarlık kısmı Bank Asya’ya parça parça havale edilerek, Eroğlu Şirketler Grubu’nun hizmetine sunuldu. Nisan ortasında 25 milyon dolar, 5 - 9 Mayıs arasında parça parça 85 milyon dolar, 12 - 17 Mayıs arasında 70 milyon dolar, 19 - 23 Mayıs arasında yine parça parça 90 milyon dolar Eroğlu Grubu’na aktarıldı.

BANK ASYA’YA HAVALE

Son olarak 5 Haziran 2014’te 130 milyon dolar tek kalemde Bank Asya’ya gönderildi. Yani toplam şu ana kadar 400 milyon dolar açılan kredinin 300 milyonluk kısmı Bank Asya’ya havale edildi. Krediye karşılık olarak da Eroğlu Grubu’nun Çankırı, Esenyurt, Avcılar ve Skyland vb. projelerinin kefaleti alındı.
Evet, işte bu şekilde hem şirket, hem de Pensilvanya’ya yakınlığıyla bilinen ve son dönemde büyük sıkıntı yaşayan Bank Asya kurtarılmış oldu.
Kısacası, ‘paralel yapı’ durmadı, durmaz, durmayacak!

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor