• $13,4761
  • €15,2518
  • 800.311
  • 1945.07
14 Eylül 2014 Pazar

Paralel yapıyla uluslararası mücadele

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Beylerbeyi’ndeki kahvaltıdan çok önemli izlenimlerle ayrıldım. IŞİD tehdidi, paralel yapı, çözüm süreci ve yeni Anayasa konularında önemli bilgiler edindik. Bu konular arasında özellikle çözüm sürecindeki çizgisini kesinlikle sürdüreceğini ve paralel yapıyla mücadelede çok kararlı olduğunu gördük. Cumhurbaşkanı’nın bir numaralı gündeminin paralel yapıyla mücadele olduğunu söyleyebiliriz. Kısa süre önce Galler’de ABD Başkanı Obama ile bu konuyu ele alan ve MİT ile CIA’nin yapılanmaya karşı birlikte çalışacaklarını dile getiren Cumhurbaşkanı, yapının etkin olmaya çalıştığı ülkeleri de istihbarat örgütleri aracılığıyla ortak mücadeleye dahil etmeyi öngörüyor. Bu ülkelerin, Türkler’in yoğun yaşadığı Almanya, Fransa ve İngiltere olduğunu not düşelim. Önceki gün Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye de mücadeledeki kararlılığını yineleyen Cumhurbaşkanı, bakanın gerekli notları aldığını dile getirdi. Bu konuda tüm yetkilerini kullanmaktan kaçınmayacağını da ekleyelim. Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olan çözüm sürecinin başarıya ulaşması için kararlı olduğunu gördüğümüz Cumhurbaşkanı, sorumluluğun tek başına hükümetin sırtına yüklenmesinin haksızlık olduğu görüşünde. Bu konuda muhalefetin de destek vermesi, ülkenin tarihi süreçten alnının akıyla çıkmasını sağlayacaktır.

YENİ BİR ANAYASA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Yeni Türkiye’ söylemindeki en önemli ayaklardan biri de şüphesiz yeni anayasa. Daha önce üzerinde uzlaşılan maddelerle başlayacak çalışmanın, demokrasiyi taçlandıracağına şüphe yok.
Gelelim gündemin en sıcak maddelerinden IŞİD’e... Türkiye’nin çekirdek koalisyon bildirisine neden imza atmadığını tahmin etmek zor değil. Örgütün elinde, kaçırılan 49 Türk vatandaşı varken, Türkiye’nin askeri operasyonlara destek vererek tümünün canını tehlikeye atmasını beklemek mümkün değil. Bu nedenle hükümet, her adımını büyük bir dikkatle atıyor. Konuyla ilgili tüm bakanlıklar titizlikle çalışırken, muhalefetin söylemiyle hareket edecek bir durum söz konusu değil.

6 BİN YASAKLI

Bölgeye gönderilecek silahların terör örgütlerinin eline geçeceği endişesi de cabası. Ankara, geçmişte de yapılan bu tür hataların tekrarlanmaması umudunu taşıyor. Önemli bir başka bilgi de, IŞİD’le ilgili 6 bin kişi hakkında Türkiye’ye giriş yasağının bulunduğu.

AB İLE SICAK DÖNEM

Cumhurbaşkanı ile görüşmemizden çıkan bir başka sonuç da, AB ile ilişkilerde yeni ve sıcak bir dönemin başlayacağı. Erdoğan, kısa süre sonra Baltık ülkelerinden başlayan geniş bir AB turuna çıkacak. Tam üyelik sürecine desteğini saklamayan İtalya’nın dönem başkanlığında bu turun öneminin büyük olduğunu da vurgulayalım.

FÜZEDE İBRE DÖNÜYOR

Son bir not da, Türkiye’nin uzun menzilli füze projesi için düşelim. Anlaşma sağlandığı iddialarının gölgesinde, Çin’in özellikle ortak üretim ve bilgi paylaşımı konusunda geri adım attığını, bu nedenle ibrenin, hayati öneme sahip iki başlıkta daha sıcak bir görüntü çizen Fransa’ya kaydığını ekleyelim.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar