• $16,8232
  • €17,569
  • 977.827
  • 2470.68
17 Şubat 2014 Pazartesi

Paralel yapı, sosyal medyayı izliyor

Önce Zaman gazetesinde dün yayımlanan “TİB sosyal medyayı takibe alıyor” başlıklı habere bakalım:
“Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na önümüzdeki günlerde sosyal iletişim ağları ve telefon hatlarının takibi için bir izleme merkezi kurulmasına yönelik talimat verildi. Sosyal İzleme Merkezi adını taşıyan birim, Twitter, Facebook, Gmail gibi sosyal paylaşım siteleri ve GSM operatörlerini takip altına alacak. Bununla birlikte aynı sistem üzerinden GSM operatörleri de takip altında tutulacak. İddialara göre özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü ve savcılıklardan bilgi sızmalarına karşı görevden alınan bürokratların telefonları ve ağ bağlantıları anbean takip edilecek. Hat üzerinden iletişim kurulan, Line, Viber ve WhatsApp gibi iletişim araçlarından bilgi sızmalarına karşı önlem alınacak.
TİB Başkanlığı’na MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın yardımcısı Ahmet Cemalettin Çelik’in atanmasının ardından kurumda bazı kritik çalışmalar için düğmeye basıldı. Çelik, öncelikli olarak göreve gelir gelmez stratejik noktalarda görev yapan daire başkanlarını ve şube müdürlerini görevden aldı. Yerlerine ise MİT’te ve Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nda görev yapan bürokratların atamasını yaptı.”

Şimdi baştan sona yalan ve yanlış yönlendirmelerle dolu bu haberle ilgili gerçekleri açıklıyorum:
- TİB’de iddia edildiği gibi Sosyal İzleme Merkezi diye bir merkez kesinlikle kurulmuyor.
- Şu anda başkan olan Ahmet Cemalettin Çelik, MİT Müsteşar Yardımcılığı yapmadı. Çelik, göreve geldiğinden itibaren MİT’ten tek bir bürokrat dahi TİB’e alınmadı.
Dışarıdan tek bir atama yapılmadı.
- Çelik, göreve gelmeden önce ‘paralel yapı’ sosyal medyayı izlemek için ‘internet bilinçlendirmesi’ adı altında bir birim oluşturdu. Bu yeni yönetim tarafından durduruldu.
- ‘Paralel yapı’ sosyal medyayı takip etmek için TİB binasının dışında Ankara Öveçler’de bir merkez kurdu. Bir firmayla 1 yıl hizmet karşılığı anlaşıldı. Kendi adamlarını bu merkeze yerleştirdi. Yeni Başkan Çelik, bu firmayla yapılan anlaşmayı iptal etti ve o binadaki faaliyetleri durdurdu.
- Herkesi takip altına alan ‘paralel yapı’ GSM operatörlerini de baskı altına aldı. Mobil cihazlardan kim nereye bağlanmış, hangi internet sitesine girmiş, takip etti. Hem de açık mahkeme kararı olmadan tehdit yoluyla. Yanlış duymadınız GSM operatörlerini tehdit ederek… Hangi IP adreslerinden nerelere bağlanıyor öğrenmek istedi. Bu amaçlarına da ulaştılar ve bir operatörden bu bilgileri temin ettiler.
- ‘Paralel yapı’ attığı tweet’leri beğenmediği kişileri bile takibe aldı.
- Bütün bu bilgiler yeni Başkan Çelik geldikten hemen sonra kendisine bilgi verilmeden silindi.
- TİB’deki yeni yönetim bu tespitleri yaptıktan sonra Başbakanlık müfettişleri çok ciddi bir soruşturma başlattı.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı