• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
2 Şubat 2014 Pazar

‘Paralel yapı‘ 28 Şubat‘ta yargılanacak mı?

Başbakan Erdoğan'ın Japonya gezisi dönüşü yaptığı açıklamaları tekrar okudum. Okudukça, gündemin yoğunluğundan çok şeyi pas geçtiğimizi fark ettim. Başbakan, yeniden yargılanmayla ilgili soruyu cevaplarken diyor ki; "Yeniden yargılamalar doğal olarak gündeme gelebilir, ayrıca bu, gündeme geldiğinde 28 Şubat'ın başta medya ve sermaye olmak üzere sivil ayağının da yargılanması gerekir".
Bugün tek bir tutuklu ismin kalmadığı yakın tarihin utanç günlerinin yaşandığı 28 Şubat süreciyle ilgili davadan nasıl bir sonuç çıkacağını merakla bekliyorum.
Peki, Başbakan Erdoğan'ın da ısrarla üzerinde durduğu sivil unsurlar ne olacak?
Mesela bugün artık gizlenmeyi bir kenara bırakan 'paralel yapı'nın unsurları da yargılanacak mı?
Aynı yapının 28 Şubat'taki rolü sorgulanacak mı?
Dönemin Refahyol hükümeti kastedilerek 'Beceremediniz artık bırakın' sözleriyle gazetelere manşet olmalar, meşhur MGK kararlarının ardından kurulan hükümeti 'Hayırlı olsun' başlıklarıyla karşılamalar, televizyon ekranlarında 'Asker demokratik yollarla sorunların çözümünü istedi', 'Askerler konumlarının gereğini, anayasanın kendilerine verdiği şeyleri yerine getiriyorlar. Hatta dahası, ben zannediyorum, onlar, bazı sivil kesimlerden daha demokrat' demeçleriyle asker selamlamalar!
Bunlar o kadar çabuk mu unutulacak?

17 Aralık günü İstanbul Adliyesi

Büyük 'yolsuzluk ve rüşvet' soruşturması iddiasıyla başlayan ancak devlet içindeki illegal örgütlenmeyi deşifre eden 17 Aralık operasyonunun başladığı günü herkes gibi ben de merak ediyordum. Operasyonun yapıldığı saatlerde soruşturmanın merkezi Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda neler yaşandığını hakim bir arkadaşımızdan dinleme fırsatı buldum.
Hakim dostumuz, olayın patladığı anda küçük gruplar halinde toplanan yargı mensuplarının, "İşte yaptılar yapacaklarını. Bu operasyon açık şekilde hükümete komplodur. Düşüncemiz buydu. Ancak düşüncelerimizi yüksek sesle dillendiremedik" dediklerini iletti.
Ayrıca, 'paralel yapı'nın deşifre olmasıyla birlikte hakim ve savcıları 'Acaba biz de kayda alındık mı' korkusu sarmış. Birçok yargı mensubu, odasında böcek olma ihtimaline karşın konuşmalarını koridorlarda yapıyormuş.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı