• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
22 Ekim 2014 Çarşamba

Paralel yalnızlık

Cemaat felsefesi dışında hareket ederek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve hükümetinin bekasına darbe vurmaya çalışan ‘paralel örgüt’ bunun faturasını ağır ödemeye başladı. Kamuoyu, bu örgütün foyası bir bir ortaya çıkmaya başladıkça cezayı kesiyor!

Her ne kadar Pensilvanya’daki zat, ’20 milyon gönül verenimiz var’ şeklinde iddialı ve temelsiz bir açıklama yapsa da, bunun öyle olmadığı üst üste yaşanan seçimlerde ortaya döküldü. Önce 30 Mart, sonra 10 Ağustos seçimleri, bu örgütün destek gücünün çok abartıldığının en önemli kanıtı. Bu seçimler, legal muhalefetin başarısızlığı sayılacak kadar aynı zamanda ‘paralel örgüt’ün de fiyaskosudur.
Örgütün kan kaybı ve özellikle Türk kamuoyundaki itibarsızlaştığının kanıtı sadece seçimlerle de sınırlı değil tabiki.
Birincisi, örgütün okullarında çok ciddi bir kayıp var. Yüzde 70’e varan indirim yapılmasına rağmen Pensilvanya’nın okulları 100 bine yakın öğrenci kaybına uğradı.
İkincisi, ‘paralel örgüt’ün medyası. Bayi değil, abonelik sistemiyle ayakta kalmaya çalışan Zaman Gazetesi’nin kaybı da çok büyük. 17 ve 25 Aralık sivil darbe girişimlerinin ardından bu gazetenin tirajı, yani abone sayısı giderek eridi. Kayıp 400 bin.
Üçüncüsü ve belki de en önemlisi yargı.
Önceki gün, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) yeni seçilen üyeler mazbatalarını aldı. Mazbata töreninde yaşananlar Pensilvanya ve örgütünün ne kadar yalnızlaştığını ortaya koyması bakımından ibretlikti. Seçimlerde büyük bir zafer kazanan Yargıda Birlik Platformu üyeleri, mazbatalarını alırken salonda alkış tufanı koparken, bağımsız adaylarda tam tersi bir durum yaşandı. Bu adaylar, nezaketen olduğunu düşünüyorum, sadece Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerinden alkış aldı.
Hiç şaşırmıyorum! Devlet içinde yeni bir devlet kurma sevdası taşıyanların sonu budur.

‘Öz dosyalar’ yeniden açılacak

HSYK’nın yeni üyeleri 25 Ekim’de işbaşı yapacak. Çok büyük sorunlar, çok ciddi dosyalar onları bekliyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın mercek altına aldığı Ergenekon, Balyoz, Karargahevleri, Poyrazköy, Odatv gibi soruşturmalarla ilgili yeni ortaya çıkacak usulsüzlükler, Kurul’un masasındaki en önemli dosyalar olacak.
Ayrıca, HSYK’nın eski üyelerinin görmezden geldiği bir çok dosya da tekrar gündeme gelecek. Ergenekon soruşturmasında birçok sanık, sanık yakını ve avukatlar o dönemin savcıları Zekeriya Öz, Fikret Seçen gibi isimlerin yaptığı hukuksuzluklar nedeniyle HSYK’ya şikayette bulunmuştu. İşte yeni HSYK’nın bir diğer gündemi de bu isimler. Yeni üyeler, inceleme yapılmayan Ergenekon savcıları hakkındaki dosyaları yeniden açacak. İhmal tespit ederlerse haklarında soruşturma başlatacak. HSYK, yine 17 ve 25 Aralık operasyonları sonrasında ortaya çıkan iddiaları, usulsüzleri de ele alacak.
Ne diyelim, hadi hayırlısı.

<p> Orman yangınlarında son durum ne?  Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer ve 24 Editörü Mu

Orman yangınlarında son durum ne?

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı