• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
25 Ekim 2014 Cumartesi

ÖSO da Türkiye’den Kobani’ye geçebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kobani’ye gidecek Peşmerge sayısı 150’ye indirildi. Hür Suriye Ordusu’ndan ise bin 300 kişiyi PYD kabul etti. Bizim tarafımızdan geçmelerinde sıkıntı yok.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, peşmerge güçlerinin Kobani’ye geçişiyle ilgili, “Peşmergelerden PYD bir grubun gelmesini ki 200 kişi kadar kabul etti. Az önce aldığım bilgiye göre bu sayı şimdi 150’ye indirilmiş. Hür Suriye Ordusu’ndan ise bin 300 kişiyi şu anda PYD kabul ettiğini ifade etmiş ve konuyla ilgili ilgili olarak da şu anda ilgili birimlerimiz bu geçiş güzergahının nasıl olması gerekir bunu müzakere ediyorlar” dedi.

İLK TERCİH EDİLMESİ GEREKEN

Erdoğan, Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves ile başbaşa ve heyetler arası görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı. Erdoğan, peşmerge güçlerinin Kobani’ye geçişiyle ilgili soru üzerine, şunları söyledi: “Daha önce de ifade ettiğim gibi biz Sayın Obama’ya ‘Özellikle burada tercih edilmesi gereken Hür Suriye Ordusu olabilir birinci derecede, ikinci derecede de peşmergeler olabilir’ demiştik. Daha sonraki gelişmelerde tabii bir kaç gün geçtikten sonra peşmergelerden PYD bir grubun gelmesini ki 200 kişi kadar kabul etti. Az önce aldığım bilgiye göre bu sayı şimdi 150’ye indirilmiş.

GEÇİŞ GÜZERGAHI GÖRÜŞÜLÜYOR

Hür Suriye Ordusu’ndan ise bin 300 kişiyi şu anda PYD kabul ettiğini ifade etmiş ve konuyla ilgili ilgili olarak da şu anda ilgili birimlerimiz bu geçiş güzergahının nasıl olması gerekir, bunu müzakere ediyorlar. Hür Suriye Ordusu’nun bizim tarafımızdan ilgili bölgeye geçmesi noktasında zaten bir sıkıntımız yok. Buna olumlu yaklaştığımızı daha önce de söylemiştik.” Erdoğan, Türkiye ve Estonya arasındaki diplomatik ilişkilerin başlamasının 90’ıncı yılında bu ülkeye gerçekleştirdiği ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesine vesile olacağını sözlerine ekledi.

Rusya’nın attığı adımı tanımıyoruz

BASIN toplantısında Kırım’daki Tatarlara ilişkin soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım Tatarları’na yönelik Rusya’nın attığı adımı tanımadıklarını başından bu yana söylediklerini ve bunu şu anda da tanımadıklarını belirtti. Kırım Tatarları’na her türlü desteği vermeye devam ettiklerini dile getiren Erdoğan, “Estonya’ya da Kırım Tatarlarına vermiş olduğu destekten dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Bunları en üst düzeyde görüşmeye başta, Sayın Putin olmak üzere devam ediyoruz” dedi.

<p>İzmir'e meteor düştüğüne dair iddialar sosyal medyayı karıştırdı. 31 Temmuz saat 01.54'te gerçekl

İzmir'e meteor mu düştü?

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı