• $13,4284
  • €15,271
  • 794.664
  • 2042.08
16 Eylül 2014 Salı

New York’ta Beş Minare

Gerek ‘paralel örgüt’ gerekse ona hizmet eden bazı yayın organları, son günlerde Ziraat Bankası’nı ağızlarına sakız yaptılar. Yalan yanlış, hatta komik bilgilerle bu bankayı itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar.

Son olarak yaptıkları ve kalın harflerle yazdıkları haber şöyle: “ABD Merkez Bankası (FED) müfettişleri kara para aklamayla mücadelede gerekli önlemlerin alınması için Ziraat Bankası’nın New York şubesinde incelemelere başladı.”
Ne kadar korkutucu değil mi? İnsanın tüylerini ürpertici bir haber! Ama işin aslına baktığınızda klasik bir dezenformasyon örneği.
Türkiye’nin en köklü bankasının New York’daki şubesindeki bankacılık işlemlerini FED neden incelemeye alsın?

İŞİN ASLI ÖYLE DEĞİL

Haberin detaylarına indiğimizde işin aslının hiç de öyle olmadığını görüyoruz. FED, 1 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Ziraat Bankası’yla bir anlaşma imzalandığını ve bankanın kara para aklanmasına karşı önlemlerine ilişkin iş tutuşunu nasıl gerçekleştireceğine ilişkin bir rapor hazırlayacağını duyurdu. Anlaşma, Ziraat Bankası İç Sistemler Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Cesur ile ABD Merkez Bankası Kıdemli Başkan Yardımcısı F. Christopher Calabia arasında imzalandı. Anlaşmaya göre Ziraat Bankası ABD’nin düzenleyici kurumlarına, bankalar yasası hükümleri ve kara paranın aklanmasını önlemeye ilişkin bir plan sunacak.
Yani Ziraat Bankası yöneticileri, New York’da mevcut bankacılık faaliyetlerine rutin olarak devam etmekle birlikte kara para aklanmasına karşı önlemlere ilişkin FED yöneticileriyle bir anlaşma imzalıyorlar. Dünya’nın neresinde olursanız olun, eğer orada bir bankacılık faaliyeti yürütüyorsanız, uluslararası bankacılık mevzuat ve kurallarının yanında o ülkenin yerel bankacılık kanun ve hükümlerine de uymak zorundasınız. Ziraat Bankası New York Şubesi nezdinde yapılan tüm işlemlerde ABD bankacılık kanunlarına uygun olmak adına yapılıyor. Bu yapılırken de FED’in Ziraat Bankası New York Şubesi’nin işlemlerini hiçbir şekilde durdurmadığını öğreniyoruz, bunun nasıl ve hangi kasıtla yayılmak istendiğini aşağıda açıklayacağım.

TARİHİ VE KAPSAMI BELLİ

Yapılan haberlere ilişkin Ziraat Bankası’ndan gecikmeden yapılan basın açıklamasında “New York şubemizde 8 Eylül 2014 tarihinde başlamış ve medyaya konu olan söz konusu denetim, daha önce tarihi ve kapsamı bilinmekte olup herhangi özel bir içerik ve şekil ihtiva etmeyen rutin bir denetimdir. Hali hazırda, kısıtlanmış veya durdurulmuş herhangi bir işlemi olmadan New York şubemiz faaliyetlerini sürdürmektedir” dile getirdi.
Peki yapılan bu haberlerin öznesi neden Ziraat Bankası?
Çünkü, Ziraat Bankası meyve veren ağaç konumuna geldi. Banka, 2002 yılı itibariyle milyarlarca liraya çıkmış görev zararı ile akla gelen bir banka iken, bugün Ortadoğu’dan Balkanlar’a, Kuzey Avrupa’dan Orta Asya’ya ve Amerika’ya kadar geniş bir coğrafyada, Türkiye’nin gücü olarak faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin belki de dünyanın en önemli projelerine finansal destek sağlıyor. Kar olarak devletin kasasına aktardığı milyarlarca lira, yine bu milletin evlatlarına hizmet olarak dönüyor.
Kasıtlı haberlerle olmayanı var gibi göstermek isteyenlerin, buradan yola çıkarak kapsamı genişletenlerin neye hizmet ettikleri çok açık.
Son olarak yazımın başlığına dönecek olursam, New York’ta beş minare var, beşinden de ezan okunuyor ancak namazda gönlü olmayanların ne yazık ki ezanda da kulağı yok.

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın