• $8,474
  • €10,0625
  • 493.665
  • 1413.8
18 Eylül 2015 Cuma

Neredesin Şivan Perver, neredesin Anter Anter?

Asıl adı İsmail Aygün olan Şanlıurfa Viranşehir doğumlu Şivan Perver, 1976 yılında hakkında çıkan arama kararı üzerine Suriye üzerinden Almanya’ya kaçtı. Tam 37 yıl Türkiye’ye adım atamadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir siyasi risk alarak başlattığı ‘Çözüm Süreci’ ilerledikçe, atılan demokratikleşme adımları ve kalkan yasaklarla birlikte bir çok isim gibi Perver de vatanına adım adım yaklaştı. Önce TRT Şeş’te belgeseli yayımlandı. Ardından ‘Artık engel yok Türkiye’ye gel’ mesajları iletildi Perver’e.

O dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretinde Perver, 37 yıl sonra Mesud Barzani ile Türkiye’ye geldi, İbrahim Tatlıses'le Kürtçe düet yaptı.
Yasaklıyken bir dönem PKK’nın kara listesinde olan, Öcalan’a ‘Artık beni rahat bıraksınlar’ çağrısı yapan tarihi 16 Kasım 2013 günü bakın Perver ne diyor:
“Bugün tarihi bir gün. Benim için de tarihi bir gün. Değerli Türkiyemizin Başbakanı Sayın Erdoğan, temiz süte yiğit bir maya kattı. Bugün dostluğun kardeşliğin gününü kutluyoruz bu sayede. Bunun için emek veren, yüreği çarpan, aklı çalışan herkese teşekkür ediyoruz.”

HANİ TARİFSİZ MUTLULUKTU?

Bugün değerini çok daha iyi anladığımız ‘Çözüm Süreci’nin yürütüldüğü günlerde, sembol haline gelen bir dönüş hikâyesi de Diyarbakır’da 20 Eylül 1992 tarihinde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Kürt yazar Musa Anter’in yurtdışında bulunan ve 1991 yılından beri Türkiye’ye girişi yasaklanan oğlu Anter'di.
Anter Anter, o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Babamın mezarında bir kez olsun Fatiha okumak istiyorum’ diye mektup yazmıştı. Erdoğan’ın verdiği özel izinle Türkiye’ye gelerek babasının Mardin Nusaybin'e bağlı Akarsu Beldesi’ndeki mezarı başında gözyaşları arasında dua etmişti. Anter’in 24 Ocak 2012’deki sözlerini de hatırlayalım:
”Şu anki mutluluğumu tarif edemiyorum. Babamın yanında olmak büyük mutluluk. Artık beni buradan kimse götüremez. Başbakan, bugünkü konuşmasında benden ve babamdan söz etmiş. Buradan ayrılmak istemiyorum.”

TARİH AFFETMEYECEK

Kürt siyasetinin sembol isimlerinin o dönem ‘Çözüm Süreci’ ve onun mimarı Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili söyledikleri ortada. Ve bugün yaşananlar da çok açık. Bu birbirinden çok farklı iki dönemi düşünürken insanın aklına sorular takılıyor.
İnsanın, ‘Şivan Perver, Anter Anter; neden susuyorsunuz’ diye haykırası geliyor. ‘Tabuları yerle bir eden, yasakları kaldıran, acılara son veren Erdoğan’a acımasızca saldırılıyor, neden sesiniz çıkmıyor’ diye isyan edesi geliyor insanın!
Neden PKK’ya ağız dolusu lanet etmiyorsunuz? Çatışmasızlık ortamını sona erdiren, tekrar silaha sarılan PKK terör örgütünden neden hesap sormuyorsunuz?
İnanın, terör örgütünün katliamları karşısında üç maymunu oynayanları tarih hiçbir zaman affetmeyecek.

<p class='MsoNormal'>CZN lakaplı Burak Özdemir de Antalya'ya giden isimlerden  oldu. Uyarılarına rağ

CZN Burak Özdemir yangına müdahale ederken şov yapmakla suçlandı

Tarihi değiştiren araştırma: Machu Picchu'nun bilinenden daha eski olduğu ortaya çıktı

Kemerköy Termik Santrali'ne yaklasan yangin havadan görüntülendi

Evsel atıklar burada elektrik enerjisine dönüşüyor