• $9,2686
  • €10,7576
  • 525.74
  • 1412.15
4 Kasım 2016 Cuma

Necdet Paşa’ya ‘özel’ sorular

Meclis Darbe Komisyonu’na yaptıkları veya yapmadıkları açıklamalarla gündeme geldi eski komutanlar. Özellikle Hilmi Özkök ve Işık Koşaner’in söyledikleriyle ilgili eleştirilerimi daha önce bu köşede sizlerle paylaşmıştım. Beni en çok şaşırtan ise, Komisyon’un davetini geri çeviren isimler. Bu ülke 15 Temmuz gibi bir ihanet girişimine sahne olmuş, şehitler ve gazilerimiz var, her şeyden önce bunu bize yaşatanlar üniformalı teröristler. Yani, davete icabet etmeyen eski genelkurmay başkanlarının, bir anlamda silah arkadaşları. Örneğin; Yaşar Büyükanıt ve Necdet Özel…

Çok merak ediyorum; yakın siyasi tarihe e-muhtıra olarak geçen saçma açıklamayı yapan dönemin Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, 15 Temmuz’dan rahatsız değil mi? İktidara ayar çekmeyi ihmal etmeyen Büyükanıt, yanıbaşında filizlenen tehlikenin farkında değil miydi? Bu tehlikeyi bertaraf etmek için kışla içine yönelik bir ‘muhtıra’ yayımladı mı? Siyasete müdahaleyi kendine hak sayarken, gözünün önündeki ihanet için neden bir şey yapmadı?

Ya Necdet Özel’e ne demeli?

Son günlerde Işık Koşaner’le gazete sütunları aracılığıyla polemiğe giren Özel Paşa, Darbe Komisyonu’nun davetini geri çevirdi ve soruları yazılı istedi.

KAÇAMAZSINIZ!

Sizlerin veya bizlerin, böyle bir talepte bulunma hakkımız var mı? Hukuk kuralları içinde var tabii. Ancak, 15 Temmuz’da ikinci istiklal mücadelesinden de alnının akıyla çıkan bu millete karşı sorumluluğumuz yok mu? Gereksiz polemikler yerine, koşa koşa giderek, ne biliyorsak anlatmamız gerekmiyor mu? Farkında değil misiniz? Sizler sustukça hainler giderek güçleniyor ve bu millete çok ağır bedeller ödetiyor.

Komisyon, eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e davetini yineledi. Gider mi gitmez mi bilinmez ama, ben kendisi için ‘yazılı olarak’ birkaç soru hazırladım! Belki TBMM Darbe Komisyonu’na da yardımcı olur!

17-25 Aralık sivil darbe girişiminin ardından istihbarat birimleri sizi FETÖ’cü subaylarla ilgili uyardı mı?

FETÖ mağduru askerlerden gelen belgeleri saklayan ve 15 Temmuz’un planlayıcılarından olan Adli Müşavir Muharrem Köse’ye ‘dosyaları ne yaptın’ diye hiç sordunuz mu?

Sizin dönemizde FETÖ’cü subaylarla ilgili işlem yapıldı mı?

Genelkurmay’daki FETÖ soruşturmalarına bakan savcı Kurtuluş Kaya’dan hiç şüphelenmediniz mi?

MİT TIR’ları ihanetine imza atan Hamza Celepoğlu’nu Adana Bölge Komutanlığı’ndan alıp Genelkurmay Karargahı’na neden tayin ettiniz?

AKŞAM, ‘Karargahta 40 Paralel Paşa’ manşetini attığında bize tepki gösterdiniz. Haberin yayınlanmasından 1 gün sonra ‘hiçbir somut delil yok’ diye açıklama yaptınız. Böylesine ciddi bir iddianın yalan olduğuna 1 gün gibi kısa sürede nasıl kanaat getirdiniz?

Önünüze gelen FETÖ şüphelisi subaylarla ilgili “Alnında FETÖ’cü yazmıyorsa hiçbir işlem yapmayın” dediniz mi?

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi