• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
18 Ekim 2016 Salı

Musul senaryosu 15 Temmuz öncesi planlandı

Beklenen Musul operasyonu, beraberinde bir çok soru işaretiyle başladı. 63 ülkeden oluşan koalisyon güçleri, 5 yıldır Suriye’den çıkaramadıkları DEAŞ’ı Musul’dan temizlemek için harekete geçti.

İlk görünüm, Türkiye’nin çekincelerinin gözetildiği yönünde. Olası bir mezhep çatışmasını önlemek için öncü kuvvet olarak Peşmerge kullanılıyor. Şii unsurlardan oluşan Irak merkezi ordusu geri planda. ABD’nin müttefik olarak gördüğü terör örgütü PYD-YPG güçleri de operasyonun içinde aktif yer almamış görünüyor. Mülteci akını olup olmayacağı ise, önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmelere bağlı.

Ancak, dediğim gibi bu ilk günün tablosu. Tecrübeyle sabit yaşadıklarımız ise bunların sadece aysbergin görünen yüzü olduğunu söylüyor. Türkiye’nin en tepeden seslendirdiği itirazlar, binlerce kilometre öteden gelip oyun kurmaya çalışanların gerçek hedefinin ‘mezhep çatışması’ bombasını bölgenin kucağına bırakacak olmasına. Operasyon kapsamında en dikkat edilmesi gereken nokta bu. Çünkü, böyle bir tehlike ne Ortadoğu dinler, ne de Batı... Bütün dünyayı vakum gibi içine çeker.

Kimse bana Musul operasyonunun içinde yer alan Batılı güçlerin tek amacının DEAŞ’la mücadele olduğu yalanını yutturamaz.

Eğer öyle olsaydı, kimse Türkiye’nin operasyondaki varlığına direnmezdi. Türkiye, hem mezhep çatışmasını önlemek hem de Musul’da doğması muhtemel bir boşluğun bir başka terör örgütü, yani ABD’nin müttefiki PYD ile doldurulmasını engellemek için operasyonda olmak istiyor.

KURGUYU türkiye BOZDU!

Peki, Suriye’de Türkiye’nin eline bakan koalisyon güçleri, Musul’da niye sırtını dönüyor?

Kısacası, üst akıl bölgede yeni bir kirli oyun kurguluyor. Ancak Türkiye, Suriye’de yaptığı Cerablus ve Dabık hamleleriyle, hem operasyonel anlamda hem de masada olacağını dosta düşmana gösterdi.

Ayrıca, bugün yaşananlar gösteriyor ki, bütün bu kurgu 15 Temmuz öncesi planlanmış. Eğer, vatan hainlerinin imza attığı 15 Temmuz işgal girişimi başarılı olsaydı, Suriye’nin kuzeyi, yani Türkiye’nin güney sınırı PKK terör örgütüne verilecek, Musul operasyonuyla da bölgede içinden çıkılmaz bir mezhep çatışması başlatılacaktı. Türkiye Cumhuriyeti’nin sonu anlamına gelen bu kurgu, Türk milletinin unutulmaz direnişi sayesinde yerle bir edildi.

<p>Türk SİHA'ları her geçen gün  dünyadan daha fazla ilgi görüyor. Güney Asya'dan Orta Asya'ya, Kafk

Etiyopya Türk SİHA'sına talip

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı