• $9,4969
  • €11,0602
  • 543.785
  • 1455.42
25 Nisan 2015 Cumartesi

Merkel, Putin ve Hollande AK Partili mi?

7 Haziran seçimleri yaklaşırken muhalefet partilerinin özellikle ekonomik vaatleri birbirleriyle yarışıyor. CHP ve HDP’nin açıkladığı beyannamelerdeki vaatler, Cem Uzan’ı, Haydar Baş’ı, Tansu Çiller’i, hatta ‘İktidar olursam ofsaytı kaldıracağım’ diyen Besim Tibuk’u bile aratır cinsten. Vaatleri arka arkaya sıralamaktan çekinmeyen bu partiler, iş kaynağı açıklamaya geldiğinde o kadar da cevval olamadılar. Çünkü, ekonomik gerçekler, bütçe gerçekleşmeleri öyle ‘bol keseden dağıtmaya’ dayanıklı değildir.

Sadece Dünya Bankası mı?
Bu işin bir tarafı. Benim dikkat çekmek istediğim nokta ise, bu vaatlerde bulunan muhalefet partilerinin, dünyanın gıptayla baktığı Türk ekonomisini yerden yere vurması. Dünya Bankası’nın tahminlerinde, tüm dünya ülkeleri küçülürken, Türkiye’nin büyümeye devam edeceğini açıklamasına rağmen, muhalefetin bu tavrını anlamak mümkün değil.
Herkesin çok yakından tanıdığı dünya liderlerinin, Türk ekonomisiyle yaptığı övgü dolu açıklamalara bakınca, insanın ‘Bunlar da yandaş liderler mi?’ diyesi geliyor!
Bakın, o liderler Türk ekonomisi için neler söylemiş:

Ekonomik bir mucize
Avustralya Başbakanı Abbott: Ekonomik bir mucize son 10 yıldır Türkiye'de gerçekleşmekte. Ülkenizin göstermiş olduğu gelişmeyi takdirle karşılıyorum. Dünyada birçok ülke sizi kıskanıyor.

Almanya Başbakanı Merkel: Ekonomik durumun bu kadar rahatlıkla düzelmiş olması ve borçlanma durumundaki ilerleme ve iyileşmeler, başka ülkelere örnek olabilir. Almanya'da yüzde 80'in üzerinde borçlanma oranı var, dolayısıyla biz de sizden çok şey öğrenebiliriz.

Rusya Devlet Başkanı Putin: Türkiye dış politikada bağımsız karar alma yeteneğine sahip bir ülke. Türkiye, Rusya'nın önemli dış ticaret ortağıdır ve bu özelliğini koruyacaktır. Son yıllarda Türkiye, Rus turistler tarafından en çok ziyaret edilen ülke haline gelmiştir. Erdoğan çok sağlam bir adam. Bizim bir şey saklamaya niyetimiz yok.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande: Türkiye çok önemli siyasi potansiyele sahip. Aynı zamanda çok önemli ekonomik kalkınma gösterdi. Bu nedenle Türkiye ziyaretimiz geleceğe dönük olacak.

Cesurca ve zor kararlar
Macaristan Başbakanı Orban: Ekonomik anlamda Türkiye’yi örnek alıyoruz. Konuştuğum insan Türkiye'nin Başbakanı (Erdoğan). Öyle bir insanı selamlıyorum ki çok kötü zamanlarda çok iyi kararlar verip, çok zor zamanlardan bir ülkeyi bugüne getiren, ekonomisini krizden geri çeviren çok cesurca, zor kararlar veren ve bu kararları başaran insanı selamlıyorum. Türkiye'ye baktığımızda bizim gördüğümüz Türk ticari harikasıdır. Sizin lideriniz 2000'li yılların öncesinde başladı ve bugüne kadar mükemmel devam etti. Siz büyüyorsunuz, AB geriliyor.

Fildişi Sahili Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ouattara: Türkiye, Erdoğan'la birlikte ekonomik ve sosyal alanda birçok reformu harekete geçirdi. Erdoğan öncesi dönemde Türkiye'nin yaşadıklarını yakından biliyorum. O dönemde IMF 2. Başkanı'ydım.

Yunanistan Başbakanı Çipras: Sizin ülkenizde 13 yıldır yaptıklarınızı takdirle karşılıyoruz. Aynısını biz de yapmak istiyoruz.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu