• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
27 Nisan 2016 Çarşamba

Meclis Başkanımızın kendi kanaatleridir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, laiklik tartışmalarına ilişkin, “Meclis Başkanımız, anayasa tartışmaları bağlamında kendi kanaatlerini ortaya koymuştur” dedi.

Azerbaycan’dan sonra Hırvatistan’a ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşı Kolinde Grabar Kitaroviç ile Zagrep’teki Hırvatistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kameralar karşısına geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, laiklik tartışmalarıyla ilgili soruya yanıt verdi. Erdoğan, “Mısır’daki bu konuda yaptığım konuşma çok çok önemli. Kurucusu olduğum partimin de, programında bu zaten çok açık net yer almaktadır. Ve buradaki bütün gerçek şudur; devlet tüm inanç gruplarına, inançlarını yaşama hususunda eşit mesafededir. Ve laiklik budur” dedi. Erdoğan, “Meclis Başkanımız anayasa tartışmaları bağlamında kendi kanaatlerini ortaya koymuştur, düşüncelerini ortaya koymuştur” dedikten sonra şunları söyledi:

Mısır konuşmasını hatırlattı

“Şahsımla ilgili, benim biliyorsunuz , başbakanlığımın başından itibaren, bu konudaki düşüncelerim bellidir. Hele hele Mısır’daki bu konuda yaptığım konuşma çok çok önemli. Kurucusu olduğum partimin de, programında bu zaten çok açık net yer almaktadır. Ve buradaki bütün gerçek şudur; devlet tüm inanç gruplarına, inançlarını yaşama hususunda eşit mesafededir. Ve laiklik budur. Ve bunu bizler, partimizi kurduğumuz zaman, tüm dünyadaki laik sistemleri inceleyerek ki, bunlar da zaten biliyorsunuz bir Anglosakson laiklik, kara Avrupa’sının laiklik anlayışı. Bütün bunları inceleyerek bizler, partimizin bu konudaki anlayışını, bizler o zaman programımıza yerleştirdik. Cumhurbaşkanlığı adaylığımızda da bizler yine Cumhurbaşkanlığımla ilgili beyannamemin içerisinde de bunlar var. Bu konuda Türkiye’de şu andaki bu müzakere, bence ülkemizin gündemini çok farklı yerlere çekme gayretinden başka bir şey değildir diye düşünüyorum.”

ERDOGAN’IN MISIR KONUŞMASI

Laiklikten korkmayın

Başbakanlığı döneminde Mısır’a 2011’de gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Erdoğan, laiklik kavramına ilişkin Ortadoğu’da ses getiren açıklamalarda bulunmuştu.Erdoğan’ın o dönem yapmış olduğu açıklama şöyle: “Türkiye’deki 82 Anayasası’nın gerekçeli kararında laiklik tanımlanıyor. Bu tanımda da tüm inanç guruplarına laik devlet eşit mesafededir. Kişiler laik olmaz, devlet laik olur. Kişiler dindardır, din karşıtıdır, farklı dindendir, olabilir. Şimdi Mısır’da Müslüman var, ama Müslümanların dışında Kıptiler de var, farklı dinlerden olanlar, hatta az da olsa Museviler de var. Türkiye’de de yüzde 99’a yakın Müslüman var ama bunun yanında Hıristiyan da var, Musevi de var, çok farklı dinlerde az da olsa Türkiye’de de var. Fakat bunlara karşı biz devlet olarak eşit mesafedeyiz. Devlet tüm inanç gruplarının inancını teminat altına alır. Asla sizi dininizi yaşamaktan alıkoymayacaktır. Müslüman’ıyla, Kıpti’siyle hepsi, hatta hatta daha ileri gidiyorum dinsizin bile, ateistin bile inancına devlet saygı duyacaktır. Onu da güvence altına alacaktır. Laik devlet budur.”

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

Cezaevinde öğrendi! Devlet desteğiyle mesleği haline getirdi

Dalgıç son anda köpekbalığına yem olmaktan kurtuldu! Dehşete düşüren an

Model uydu yarışmasında dünya birincisi oldular! Türkiye'nin ilk cep uydusunu yapan ekip