• $18,0883
  • €18,2639
  • 1020.81
  • 3020.01
13 Şubat 2015 Cuma

Küba’ya yaptırımı doğru bulmuyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küba’ya yönelik yaptırımları insani açıdan da vicdani açıdan da doğru bulmuyoruz. Ortaköy Camii konusunda olumsuz yaklaşımları yok.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Küba’ya yönelik yaptırımları insani açıdan da vicdani açıdan da doğru bulmadıklarını söyledi. Devlet Başkanı Raul Castro ile verimli görüşmelerde bulunduklarını dile getiren Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 28 milyon dolar olduğunu ifade ederek, “Bu rakam çok düşük. Bu Küba’ya yönelik yaptırımların da önemli bir neticesidir. Bu konuları da kendisiyle görüştük. Bu yaptırımları doğru bulmuyoruz. İnsani açıdan da vicdani açıdan da doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

KÜBA VE MEKSİKA’YA UÇAK

Küba’nın turizm açısından önemli bir destinasyon olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: “Müşterek şeyler yapabiliriz. Bunun için de önemli bir adımın atılması lazım. Bu da THY'nin Küba ve Meksika arasında bir seferler dizisini başlatması konusunu görüştük. Bu konuyu Meksika ile de görüştükten sonra 3 merkeze uçuşların düzenlenmesi hem Türkiye’den Küba’ya gelişi hem de Küba’dan Türkiye’ye gidişleride artıracaktır.

FİDEL KASTRO İLE GÖRÜŞME

Erdoğan, rahatsızlığı nedeniyle Fidel Castro ile bir araya gelemediğini dile getirerek, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile geniş bir çerçevede görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti. Erdoğan Havana’da cami projesiyle ilgili de şunları söyledi: “Ortaköy Cami ile ilgili tüm bilgileri, proje çalışmalarına, tüm görüntülerine varıncaya kadar takdim ettim. ‘Biz bunu kendimiz yapacağız, ortak istemiyoruz. Uygun görürseniz Havana’da yapmak isteriz’. Bundan sonraki süreci takip edeceğiz. Olumsuz bir yaklaşımları yok.”

Havana’daki Atatürk büstüne çiçek

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, Küba’nın başkenti Havana’daki Atatürk büstüne çiçek bıraktı ve ‘eski şehir’ olarak adlandırılan tarihi bölgeyi gezdi. Kentteki yabancı bir devlet başkanına ait tek büst olan Atatürk büstünün bulunduğu parka gelen Erdoğan, buraya çiçek bıraktı. “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk” ifadesinin altında doğum ve ölüm tarihlerinin yer aldığı Atatürk büstünde Türkçe ve İspanyolca “Yurtta
sulh cihanda sulh” yazısının bulunduğu dikkati çekti.

ÜÇ ÇOCUK İSTEDİ

Erdoğan, daha sonra eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyetle, “eski şehir” olarak adlandırılan kentin tarihi bölümüne geçti. Burada karşılaştı Tür vatandaşı ve Kübalı eşine "Kaç çocuk yapacaksınız" diye sordu. Üç cocuk isteyen, beklediği cevabı aldıktan sonra aileyle birlikte fotoğraf çektirdi. Erdoğan daha sonra Şehir Müzesi’ni gezdi.

Erdoğan Meksika’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Latin Amerika ülkelerini kapsayan ziyaretinin üçüncü ve son durağı Meksika’nın başkenti Meksiko’ya gitti. Küba’daki programını tamamlayan Erdoğan ve beraberindekileri taşıyan özel uçak “TUR”, TSİ 06.35’te Meksiko Juarez Askeri Havaalanı’na indi.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi