• $9,5128
  • €11,0567
  • 548.111
  • 1519.25
2 Ocak 2014 Perşembe

Kılıçdaroğlu’na zor sorular

Günlerdir tartışılan 17 Aralık operasyonunun ardından ana muhalefet de kendi penceresinden eleştirilerde bulundu. CHP lideri Kılıçdaroğlu, özellikle ‘düsturumuz yolsuzluğa bulaşmamış parti’, ‘halk yolsuzluk ve yolsuzluğa bulaşmamış isim istiyor’ şeklindeki açıklamalarla tepki gösterdi. Kemal Bey’in söylediklerine katılmamak mümkün değil, ancak gerçekler o kadar acı ki!
İşte CHP’nin partiden ihraç ettiği, sonra tekrar parti üyesi yaparak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterdiği Mustafa Sarıgül’ün yolsuzluk dosyaları:
- Kaçak 7 kata ruhsat için Şişli Belediyesi Başkan Vekili R. A. iş sahibinin yakını Çetin Uğurlu’dan 21 Aralık 2001 tarihinde 300 bin dolar aldı. Bunun ardından 27 Aralık’ta ruhsat verildi.

250 bin dolar verildi
- Sarıgül ile bir inşaat firması sahibinin tanışmasına aracılık ettiği ileri sürülen N.T.B. adlı kişi aynı gün R.A’dan 250 bin dolar teslim aldı ve Emniyet’teki ifadesinde bu parayı teknik işlerden sorumlu başkan yardımcısı O.A’ya teslim ettiğini söyledi.
- Süreç içerisinde Sarıgül’ün ortağı ve yakın arkadaşı olan Başkan Yardımcısı B.Ö. de ayaklarından vuruldu.
- CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Ergün Aydoğan, Sarıgül’ün ihraç dosyasına ret oyu vermesi için kendisine nasıl rüşvet teklif edildiğini şu sözlerle anlattı: İstanbullu YDK üyesi iki arkadaş Balıkesir’de beni ziyarete geldiler. Sarıgül dosyası üzerinde sohbet ettik. Gece ayrılırken ‘Bu senin için’ diyerek bir hediye paketi verdiler. Paketi açtığımda deste deste dolarları görüp irkildim ve paraları saymadan kutuyu kapattım. Sabah işlettiğim dükkana geldiler. Dolarlı paketi arabalarının bagajına fırlattım.
Sadece bu mu Kemal Bey? Sürekli gündeme getirdiğiniz Sayıştay Başkanlığı’nın Sarıgül’ün Şişli Belediyesi ile ilgili tespiti şöyle:
‘Kamunun en fazla zarara uğratıldığı ilk 10 dosyasında Sarıgül’ün başkanlığını yaptığı Şişli Belediyesi 2 ayrı dosyayla yer aldı. Şişli Belediyesi 2 milyon 104 bin liralık zararın tespit edildiği dosyayla 5. ve 1 milyon 130 bin 840 liralık zarar tespit edilen dosyayla 9. sırada yer buldu.’
Ve son olarak…
Sarıgül’ün yeniden CHP üyesi olduğu gün yaşananlar:
İhraç kararı 44 oyla kaldırıldı; 10 üye ret oyu verdi, 4 üye boş oy kullandı, 3’ü ise oylamaya katılmadı. Bazı Parti Meclisi üyeleri, “Affedilmesini istemiyoruz” dedi.
Asıl darbeyi ise bir CHP Genel Başkan Yardımcısı şu açıklamayla yaptı: Biz, üyeliğe iadesini değil, affedilmesini oyladık. Yani cezası sabit ancak affedildi.
Evet sayın Kılıçdaroğlu, bunları ben değil belgeler ve partililer söylüyor.
Ben de sizin gibi düşünüyorum! ‘Halk yolsuzluğa bulaşmamış siyaset ve siyasetçi istiyor’.

<p>Almanya'da önemli bir ilk yaşandı. Türk  kökenli bir milletvekili, ilk kez federal mecliste başka

Federal meclise Türk başkanvekili

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu