• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
13 Haziran 2015 Cumartesi

Kardeş ülkeyle sıcak buluşma

Tasarımı ve inşası Türk şirketleri tarafından yapılan 68 bin kişilik Bakü Ulusal Stadı'nda muhteşem bir törenle 1. Avrupa Oyunları'nın startı dün verildi. 17 gün sürecek oyunlarda 20 branşta yarışmalar yapılacak.

DOST ve kardeş ülke Azerbaycan tarihinin en büyük spor organizasyonu için startı verdi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da onurlandırdığı müthiş açılışa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yanı sıra 15 devlet başkanı ve lider ile 40'ın üzerinde üst düzey yönetici onur konuğu olarak katıldı. Açılışa eşi Emine Erdoğan'la katılan Erdoğan'a Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da eşlik etti...

50 ÜLKEDEN 6 BİN SPORCU YARIŞACAK

28 Haziran günü tamamlanacak ve 17 gün sürecek oyunlar, dört yılda bir düzenli şekilde tasarlandı. 16'sı olimpik 4'ü de olimpiyat dışı olmak üzere toplam 20 branşta yapılacak müsabakalara 6 binden fazla sporcu katılıyor. Okçuluk, atletizm, plaj voleybolu, bisiklet, atıcılık, yüzme, tekvando, masa tenisi, triatlon dallarında Avrupa'nın önemli sporcuları 2016 Rio Yaz Olimpiyat Oyunları için prova yapma şansı bulacak. Milli Takımımız özellikle tekvando, karate, halter, güreş branşlarında ön plana çıkıyor.

3 BİN 755 ODALI müthiş bir ATLET KÖYÜ

Birinci Avrupa Oyunları'na katılan sporcular, 13 bloktan oluşan Atlet Köyü'nde konaklayacak... Sporcuların burada barınması için her türlü konforun düşünüldüğü tam 3 bin 755 odalık müthiş bir konaklama yeri de mevcut... Basın mensupları için ise dört bloktan oluşan bin 464 odalı 'Medya Köyü' de basına hizmet veriyor. Oyunlar 5'i yeni, 7'si yenilenen, altısı da geçici 18 tesiste düzenlenecek.

Nizami temalı açılış

BAKÜ'NÜN ünlü şairi Nizami'nin (1141-1209) eserlerinden oluşan kompozisyon açılışa damga vurdu... Leyla ve Mecnun, İskendername, Hüsrev ile Şirin gibi Türk edebiyatında çok önemli bir yeri olan Nizami Gencevi konulu koreografinin ardından Lady Gaga sahne aldı. Nizami'nin kardeşlik ve bilgiyi ön planda tutan felsefesinin anlatıldığı kompozisyon izleyenler tarafından çok büyük bir beğeni topladı.

Ayakta alkışlandık!

190 sporcuyla oyunlara katılan Türkiye çıkış tünelinde boy gösterince Ulusal Stat'ta yer alan taraftarlar ayağa kalktı. Alkışlar ve "Türkiye Türkiye!" sesleri ortalığı çınlattı.

AZERBAYCAN'IN ev sahipliği yaptığı oyunlarda "İki ülke tek millet" söylemi yine hayat buldu. Oyunlarda 190 kişilik bir sporcu grubuyla temsil edilecek Türkiye'nin kafilesi geçiş töreni için çıkış tünelinde belirince statta müthiş bir coşku yaşandı. Dünya ve Avrupa şampiyonu karetecimiz Enes Erkan'ın taşıdığı bayrağımızla geçit törenine çıkan Ay-Yıldızlılar'ı ayakta alkışlayan Azeri taraftarlar, "Türkiye Türkiye!" sesleriyle destek verdiler. Destek sporcularımız geçidini bitirene kadar aralıksız devam etti. Recep Tayyip Erdoğan da eşiyle birlikte kafileyi selamladı.

Putin'le Bakü sohbeti

ERDOĞAN açılıştan önce İlham Aliyev'le 1 saat 15 dakika özel bir görüşme yaptı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le de sohbet etti. Resmi görüşme bugün olacak.

YEMEKTE BAŞBAŞA

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in verdiği öğle yemeğine katıldı. Burada da ikili arasındaki samimi sohbet dikkat çekti. Erdoğan, diğer üst düzey yöneticilerle de temasta bulundu.

2. oyunlara Türkiye aday

2019'daki 2. Avrupa Oyunları'nı düzenleyecek Hollanda'nın ekonomik sıkıntı nedeniyle çekilmesi, Türkiye için yeni bir fırsat daha yarattı. Adaylık başvurusu için hazırlık var.

BİRİNCİSİ Bakü'de düzenlenen Avrupa Oyunları'nın ikincisi Türkiye'ye gelebilir. 2019'da yapılması planlanan ikinci oyunları kazanan Hollanda, 125 milyon euroluk bütçeyi denkleştiremediği için organizasyonu düzenleyemeyeceğini bildirdi. Yeni oyunların nerede yapılacağı konusunda çalışmalar sürerken, Türkiye'nin bu konuda ciddi bir teklif hazırlığı içinde olduğu öğrenildi. Geçen yıl çok başarılı bir şekilde Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapan Türkiye, uluslararası kuruluşlardan büyük bir övgü almıştı.

ALTI ŞEHİR İÇİN HAZIRLIK

Seçimlerden sonra yeni hükümetin kurulmasını bekleyen Türkiye'nin, İkinci Avrupa Oyunları'nı düzenlemek için hazırlık yaptığı bilgisi geldi. Hollanda'nın sekiz şehirde düzenlemek için plan yaptığı oyunları Türkiye'nin, İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Kayseri ve Eskişehir gibi şehirlerde düzenlemek için çalışma içinde olduğu öğrenildi. Hükümetin kurulmasından sonra bu konudaki planlar da somutlaşacak. Başvuru yapması halinde Türkiye'nin oyunları düzenleme şansının yüksek olacağı da belirtildi.

Ulusal Stat ışıl ışıl

Tasarımını ve inşaatını Türkik şirketlerinin yaptığı 68 bin kişilik Bakü Ulusal Stadı'ndaki törenleri dünya hayranlıkla takip etti.

Sözümü tutacağım şampiyon olacağım

BAYRAĞIMIZI taşıyan Dünya ve Avrupa Şampiyonu sporcumuz Enes Erkan, Bakü'den de altın madalyayla döneceğini söyledi. Bayrağı taşıdığı için tarifsiz duygular içinde olduğunu belirten Enes Erkan, "Martta Avrupa şampiyonluğu finalinde yenilmiştim. Bu kez ülkeme verdiğim sözü tutacağım. Azerbaycan'dan Türkiye'ye altın madalyayla döneceğim" diye konuştu.

Lady Gaga sahnede

Oyunların açılışına ABD'li süper star şarkıcı Lady Gaga da katıldı ve büyük bir alkış aldı.

Bakü'de Sarı Gelin...

Açılışta Azeri ses sanatçısı Alim Kasımov Sarı Gelin türküsünü seslendirdi.

Karatede favoriyiz!

DÜNYA Şampiyonası'nda birincilik kürsüsüne çıkan Türk Milli Takımı, Bakü'den de şampiyonlukla dönmeyi planlıyor. Bu konuda birbirinden iddialı iyi sporcularımız var.

Üç sporcuya otobüs çarptı

OYUNLARIN başlamasına saatler kala yaşanan trafik kazası herkesi üzdü. Avusturya'ya tahsis edilen otobüs kafilenin üstünden geçti. Senkronize Yüzme Takımı'nın üç kadın sporcusu, yaralandı. Luna Pajer'in durumu ağır. Pajer ve kolundan yaralanan Vanessa Sahinovic ambulans uçakla Avusturya'ya götürüldü. Verena Breit'in tedavisi ise Sporcular Köyü'ndeki poliklinikte yapıldı.Avusturya takımı dünkü senkronize yarışlarına çıkamadı.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler