• $8,3167
  • €10,0837
  • 489.083
  • 1444.87
21 Mart 2015 Cumartesi

İzleme heyetine olumlu bakmıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, izleme heyetine olumlu bakmadığını söyledi. Heyetteki isimleri gazetelerden okuduğunu söyleyen Erdoğan: Herhalde yeni romanlar mı yazdırılacak? Böyle bir adım mı atılacak? Bunları doğru bulmuyorum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çözüm Süreci'ne ilişkin İzleme Heyeti'ni değerlendirirken, "Böyle bir şeyden doğrusu benim haberim yok. Bu olaya da ben olumlu bakmıyorum" dedi. Erdoğan, Ukrayna'nın başkenti Kiev'e hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

AKİLLERİ DE DOĞRU BULMAMIŞTIM

Erdoğan, "Bu olaya da ben olumlu bakmıyorum. Çünkü başbakanlığım döneminde de 'Akil insanlar içerisinden bir grubun gitmesine nasıl bakarsınız, nasıl değerlendirirsiniz?' dedikleri zaman, bunları doğru bulmadığımı, böyle bir şey düşünmediğimizi o zaman da söylemiştim. Bunlar doğru şeyler değil" diye konuştu.

YENİ ROMANLAR MI YAZDIRILACAK?

Erdoğan, her ülkede olduğu gibi istihbarat teşkilatlarının birinci derecede süreci yönetenler olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: "Onlarla bu işler yürür. Kaldı ki burada bizler ta o dönemde malum temsilcileri konumunda olan siyasi partiden 3 elemanı buraya gönderdik. Yine biz gönderdik, hükümet olarak gönderdik. Bunları da gizlemeye gerek yok ama bu sayının 3'ten 5'e çıkması, 7'ye çıkması, 10'a çıkması, 15'e çıkması veya ayrı bir grubun oraya gönderilmesi. Bunlar neyi değiştirecek ki? Yani birilerini tatmin için bu işler yapılmaz. Eğer bu işin yönetimi hükümette ise hükümet de burada üzerine düşeni, gerekeni, başlattığı bir süreç üzerinde devam ettirmelidir. Öyle düşünüyorum. Zaman zaman ta dağa bile çeşitli roman yazarları, gönderilmiştir. Ne netice alındı? Herhalde yeni romanlar mı yazdırılacak? Böyle bir adım mı atılacak? Bunlara gerek yok. Bunları doğru da bulmuyorum. Bu benim samimi düşüncelerimdir."

Ukrayna'ya tam destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile birlikte ortak basın açıklaması yapıyor. Erdoğan şunları söyledi: “Kırım dahil Ukrayna’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne desteğimizi her platformda ifade ettik. Ukrayna’nın Avrupa kurumlarıyla ilişkilerini geliştirme isteğini meşru kabul ediyoruz ve bunu destekliyoruz. Ukrayna ile kriz kelimesinin bir arada anılması bizleri üzmektedir. En büyük arzumun bu zor zamanların bir an önce aşılması ve barışın sağlanmasıdır."

ÇÖZÜM BULUNMALI

"Ukrayna’nın toprak bütünlüğü temelinde çözüm bulunmasını diliyoruz. Bu bağlamda 12 Şubat’ta Minsk’te imzalanan mutabakatı destekliyor ve önlemler paketinin bütüncül bir şekilde uygulanmasını temenni ediyoruz. Açılan bu fırsat penceresi sonuna kadar aralanmalıdır. Türkiye olarak tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu Kırım’da duruşlarından taviz vermeyen Kırım Tatar Türkleri’nin durumlarını izliyoruz. Kardeşlerimizin sorunlarını gündeme getirmeyi sürdüreceğiz. Değerli dostumun liderliğinde köklü reformlar gerçekleştirmek isteyen bir yönetim var."

GENİŞ KATILIMLI BAKANLAR ZİRVESİ

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko başkanlığında heyetler arasında görüşmeler yapıldı. Toplantıya her iki ülkenin bakanları da katıldı.

TÜRKİYE'YE BİLDİRİLENLERİ İADE EDİYORUZ

Erdoğan, terör örgütü DAEŞ'e katılmak isteyen yabancılara ilişkin, "Bunları iade ediyoruz. Bundan sonra da bu şekilde bizlere bildirilmesi halinde bunları yakalayıp iade etmek, bizim hem insani hem vicdani görevimizdir. Bunu açıkça söylemem lazım. Eğer bize bildirilmiyorsa kimse de kalkıp, Türkiye'ye bunun hesabını tabii ki soramaz" dedi.

<p>İşgalci İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik müdahalesi devam ederken,

Kudüs'te tepki çeken görüntü! Mescid-i Aksa'dan alevler yükselirken Yahudiler Kudüs Günü'nü kutladı

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı