• $17,9662
  • €18,2899
  • 1022.21
  • 2987.14
14 Şubat 2015 Cumartesi

İradenizi kimseye kiralık vermeyin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kerry’e Meksika’dan şöyle seslendi: Türkiye ile ilgili sana 80 tane kiralık kişi buluyorlar, mektup gönderiyorlar, Türkiye’nin aleyhine kampanya yürütüyorsunuz.

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan Latin Amerika ziyaretinin son durağı olan Meksika’nın başkenti Meksiko’daki Matias Romero Enstitüsü’nde genç diplomat adaylarına hitaben yaptığı konuşmada, parelel yapının ABD’de bir kısım kongre üyesine para karşılığında mektup yazdırıp Dışişleri Bakanı Kerry’e gönderilmesine ilişkin şunları söyledi:

HAK, ADALET VE ÖZGÜRLÜK İÇİN

“Türkiye ile ilgili sana 80 tane kiralık kişi buluyorlar, bir mektup gönderiyorlar, Türkiye’nin aleyhine kalkıp orada kampanya yürütüyorsunuz. Bakın burada bir dışişlerinde, özellikle akademik çalışmayı yürütenler; istikbale çok farklı bakmalısınız, iradenizi kimseye kiralık vermemelisiniz, bu irade sizin olmalı. İradenizi sadece hak, hakkaniyet, adalet, özgürlük, bunların çerçevesi içinde değerlendirmelisiniz.”

HEDEF 2023’TE 5 MİLYAR DOLAR

Konuşmasında Meksika ile ekonomik işilkilere de değinen Erdoğan şöyle dedi: “Ülkelerimiz arasında çok muazzam bir ticari ve ekonomik potansiyel bulunuyor. Bugün kendimize bir hedef belirledik 2023’te 5 milyar dolara ticaret hacmimizi ulaştıracağız. Geçen yıl ticaret hacmimiz 1 milyar 257 milyon dolara ulaştı. Latin Amerika bölgesinde üçüncü büyük ortağımız olan Meksika ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizde çok ciddi gelişme sağladık. Ancak bunu asla yeterli bulmuyoruz.”

Biz samimiyet ve dürüstlük arıyoruz

CUMHURBAŞKANI Erdoğan Suriye ve Irak’ta yaşanan IŞİD terörüne karşı Avrupa ile BM’nin duyarsızlığını eleştirdiği konuşmasında şöyle dedi: “Benim ülkem şu anda Irak ve Suriye’den 2 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Her şeyi bize ait, şu ana kadar insani yardımlar dışında yaptığımız mali olarak söylüyorum bize 5.5 milyar dolar bunun faturası var.

ADİL DÜNYA DENİLEBİLİR Mİ?

Bize acaba BM’den gelen para ne? BM’den şu anda donörlerden topladığıyla gelen para 250 milyon dolar, harcadığımız 5,5 milyar dolar. Nerede o parası pulu çok olan ülkeler, nerede BM, nerede BM Güvenlik Konseyi? Şimdi soruyorum acaba Avrupa’da ne kadar Suriyeli var, 130 bin. Koskoca Avrupa’da 130 bin. Şimdi buna adil bir dünya denilebilir mi? İşte Batı bu, bizi üzen bu. Biz dürüstlük arıyoruz, samimiyet arıyoruz.”

Kayıtsız, şartsız destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto arasında samimi bir görüşme gerçekleşti. Nieto, “Şu anda yürüttüğümüz reformlar, dostluğumuz için çok önemli temeller olacaktır. Çok uluslu ortaklıklarda, platformlarda, G20’de ve Türkiye’nin başkanlığına verdiğimiz kayıtsız, şartsız desteği tekrar etmek istiyorum. Tüm dünyaya yeni Türkiye’nin yüzünü göstermektesiniz, sizi tebrik ediyoruz” dedi. Erdoğan ve bereberindeki heyet temasların ardından dün gece yurda döndü.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Bakan Koca son hazırlıkları inceledi! Türkiye'nin en büyüğü olacak

36 yıl garajda sakladı! Yolun 2 metre altında duran otomobil görenleri şaşırtıyor

Tarihi yapılarıyla Mahkemeağcin köyü! Yerli ve yabancı turistler büyük ilgi gösteriyor