• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
20 Temmuz 2014 Pazar

İhsanoğlu’nun 7 yıllık sırrı

Milletin ilk kez kendi cumhurbaşkanını seçeceği 10 Ağustos tarihine yaklaşıldıkça, kamuoyu halen kapalı kutu olan ‘çatı aday’ Ekmeleddin İhsanoğlu’nu tanımaya çalışıyor. Her ne kadar bir kısım medya, sadece basın toplantılarıyla yetinen İhsanoğlu’nu pop yıldızı gibi parlatmaya çalışsa da, vatandaş, Ekmeleddin Bey hangi konuda ne söylüyor, bunu merak ediyor.
Şu ana kadar anladığımız tek şey, İhsanoğlu’nun geçmiş cumhurbaşkanlarından farklı olmayacağı, icranın başı olmak istemediği. Çünkü, AK Parti’nin adayı Başbakan Erdoğan’ın ısrarla vurgulamasına rağmen icranın başı olmayacağı konusunda diretiyor.
Ancak, Türkiye’nin gerek iç,
gerekse dış politikada çok önemli sorunları var.
Birincisi çözüm süreci!
‘Çatı aday’ bu konuda sadece bir şeyler söylemeye çalıştı. Çalıştı diyorum, çünkü kendisini aday gösteren CHP ve MHP tabanını ürkütmemek amacıyla hep temkinli oldu. ‘Süreci destekliyorum’ derse MHP tabanına ve ilkelerine ters düşecek, ‘desteklemiyorum, terör örgütüyle masaya mı oturulur’ derse CHP tarafından topa tutulacak. Son olarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, bu konudaki 6 maddelik yasal düzenlemenin desteklenmesi konusunda teşkilatlara gönderdiği genelge sonrası İhsanoğlu iyiden iyiye köşeye sıkıştı!

PARALELDE FARKLI DEĞİL

İkincisi paralel yapı!
Bu konuda da İhsanoğlu’nun durumu çözüm sürecinden çok farklı değil. AK Parti tabanından almayı umduğu desteği gözeterek paralel yapıyı savunmaktan uzak dursa da, geçmişte verdiği demeçler ne düşündüğünü ele veriyor. Son olarak Today’s Zaman’a verdiği röportajda Başbakan Erdoğan’ı eleştirdi.
Üçüncüsü Filistin sorunu!
Aslına bakarsanız İhsanoğlu’nun Ortadoğu ve bu paralelde Filistin konusundaki görüşünü bu seçim sürecinde öğrenmiş olduk. İhsanoğlu, ‘Türkiye’nin Ortadoğu ve Filistin konusunda tarafsız kalması gerektiği’ni söyledi. İsrail’in katliamları karşısında tarafsız kalınmasını öğütleyen İhsanoğlu, her ne kadar bu açıklamasından çark etmeye çalışsa da, artık nafile!
Peki nasıl oluyor da bu kadar zıt bir isim ‘çatı aday’ olabiliyor?
İşte bütün bunlar, ‘çatı aday’ın çok önceden hazırlanmış yeni bir proje olduğunun ipuçlarını veriyor. Hatta daha da ileri giderek söylüyorum, bu proje 2015 genel seçimleri hedeflenerek oluşturulmuş bir proje. Bunun ne kadar doğru olduğunu 10 Ağustos’tan sonra görme fırsatı bulacağız.

ARACILAR DEVREDE

Neredeyse unutuyordum!
Bugünkü iktidar sayesinde İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreterliği görevini yürüten İhsanoğlu, 2007’de Abdullah Gül’ün seçildiği cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi AK Parti’den aday olabilmek için önemli aracılarla haber göndermiş hatta ciddi lobi faaliyetinde bulunmuş.
Dün aday olmak istediğin partiye bugün rakip oluyorsun. Bizim politika tarihimiz, bu ve buna benzer bir çok başarısız örnekle dolu.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor