• $13,7304
  • €15,5765
  • 787.174
  • 1910.41
17 Haziran 2015 Çarşamba

Hürriyet‘in cici PKK‘sı!

Türkiye’nin güney sınırının hemen yanı başında çok ciddi bir oyun oynanıyor. Daha önce Irak’ta olduğu gibi ABD yine oyunun başaktörlerinden biri. Gerçek hedef, Suriye’nin kuzeyinde ‘Kürdistan Devleti’ kurmak olmasına rağmen, Tel Abyad’daki gelişmeleri dün bazı gazeteler çok ilginç başlıklarla verdi. MİT TIR’ları ile başlayan algı operasyonunun sonu gelmeyecek gibi.

Hürriyet gazetesi dünkü sayısında ‘IŞİD gitti, YPG geldi’ başlığıyla verdiği haberde, “PKK bağlantılı YPG, terör örgütü IŞİD’in Suriye’deki merkezi Rakka yakınındaki Tel Abyad’ı ele geçirdi. Günlerdir insanlık dramı yaşanan IŞİD’in kalelerinden Tel Abyad’da artık YPG bayrağı var” cümlelerini kullandı. MİT TIR’ları haberinin mimarı, Türkiye’nin DAEŞ’e destek verdiği algısını oluşturmaya çalışan Cumhuriyet gazetesi ise aynı haberi, ‘Kürtler IŞİD’i sınırdan kovdu’ başlığıyla verdi.

PKK etnik temizlik yapıyor

Her iki haberin kodları çok ilginç. DAEŞ bir terör örgütü, ancak PKK terör örgütü değil, adeta cici çocuk. Her iki haber de PKK’yı meşrulaştırma gayreti içinde. PKK’nın, bölgede Türkmen ve Araplara yönelik yaptığı kat-
liam, etnik temizlik hiçe sayılarak verilen haberde, terör örgütünden bir ‘kahraman’ figürü yaratılmaya çalışılıyor. DAEŞ’le mücadele eden Özgür Suriye Ordusu’ndan bahseden bile yok. Verilen iki haberde de, "Türkiye’nin desteklediği IŞİD’e en büyük darbeyi cici çocuk PKK vurdu" algısı hakim.

23 bin mülteci geldi

2 milyon Suriyeliyi kucaklayan, son 2 günde 23 bin kişiye daha kapılarını açan Türkiye’den bahseden yok. Bütün bu yaşanan katliamlara rağmen, ABD’nin desteğini, dünyanın suskunluğunu, terör örgütü PKK’nın gerçek hedefini eleştiren tek bir satır görmedim bu gazetelerde.

Rahatsızlık Kerry’ye iletilecek

Peki, bütün bu gelişmeler karşısında Ankara ne yapıyor? Öncelikle BM ve NATO’ya yazılan mektuplar var. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ilgili ülke ve kurumları arıyor. Verilen mesaj; ‘Artık Türkiye’nin yaptıklarını alkışlamayı bırakın, sizler de elinizi taşın altına koyun.'
Ankara, ABD’nin bölgedeki tavrından da oldukça rahatsız. Terör örgütü listesinde yer alan PKK’ya destek verilmesinden dolayı oldukça sıkıntılı. Bu doğrultuda, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün ya da yarın ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yi arayarak rahatsızlığı iletecek. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı da, ABD Büyükelçisi’yle görüşecek.

<p>Oyuncu kadrosuyla göz kamaştıran 'The French Dispatch' nihayet beyaz perdede...  Türkiye'de 'Fran

'Gazeteciliğe aşk mektubu' The French Dispatch

Bu yiyecekleri sakın buzdolabına koymayın!

Tokat'ta lise kütüphanesinde 2 el yazması Kur'an-ı Kerim bulundu

Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda TIR kuyruğu 19 kilometreyi buldu