• $9,3067
  • €10,8396
  • 529.2
  • 1429.85
7 Ağustos 2015 Cuma

HDP erken seçime hazırlanıyor

7 Haziran seçimleri sonrası, ‘cici çocuk’ imajından sıkıldığı anlaşılan HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, PKK terör örgütünün eylemlerini aratmayacak açıklamalarda bulundu. Militarist söylemi terk etmeyen Demirtaş ve arkadaşları, halkı silahlanmaya davet etmekten bile geri durmadı. 6 milyon seçmenin tercihi sonucu aldıkları yüzde 13 oy ve 80 milletvekiline rağmen siyasete şans tanımak yerine, kandan beslenen Kandil’le iş tuttular. ‘Silah bırak’ çağrısı yapan İmralı’yı dahi oyun dışına çıkarmayı hedefleyen Demirtaş ve avanesinin tutumu, çok acı bir bilançoya neden oldu. Çatışmasızlık durumunun garantisi olduğunu iddia eden Demirtaş, PKK’ya ‘dur’ diyemedi, hatta ‘kirli’ açıklamasını tekzip edebilmek için soğuk terler döktü.

Ancak, son 1 haftadır çok ilginç manevra yaptı Demirtaş. Özellikle uluslararası basını kullanarak, o savaş çığırtkanlığı tavrından çıkarak, ‘PKK’nın yaptıklarını tasvip etmiyoruz’, ‘Devlet silah bırakır mı’, ‘Çözüm süreci devam etmeli’ şeklinde açıklamalar yapmaya başladı.

YOL ARKADAŞI CHP

Bunu yaparken kendine bir de yol arkadaşı buldu; CHP. ‘AK Parti ile koalisyon yapabilir miyiz’ sorusuna cevap arayan CHP, heyetler arası görüşmelerin hemen ardından HDP ile bir araya geldi. Görüşme sonrası CHP’li yetkililerin, olası bir CHP-HDP koalisyonuyla ilgili açıklamaları dikkat çekti.
Bütün bu yaşananların kodlarını iyi analiz etmek gerekiyor. Demirtaş’ın tavrındaki değişiklik, CHP-HDP buluşması, MHP’nin ‘şerefsiz’ çıkışı… Bunların hepsinin bir anlamı var. Bu ateşten çıkan ‘erken seçim’ dumanı. CHP heyeti ile bir araya gelen Demirtaş’ın apar topar Brüksel’e uçması da bu iddiayı güçlendiriyor. Erken seçimin kokusunu alan Demirtaş, yeni yol arkadaşı CHP ile birlikte hazırlıklara başladı diyebiliriz.

Ahmet Hakan tamam, Özkök direniyor!

Demirtaş’ın imaj makerlığına soyunan Ahmet Hakan sonunda pes etti. 7 Haziran öncesi ve sonrası tanık olduğu Demirtaş portrelerinin arasındaki farkı gören Hakan, önce PKK’ya ‘dur’ demediği, sonra PKK eylemlerine ‘kirli’ nitelemesinde geri adım attığı için büyük bir hayal kırıklığına uğradı! Ahmet Hakan, içinde bulunduğu durumu şöyle özetledi: “Üzüldüm, çok üzüldüm, Demirtaş için, yıktığı umut için, yarattığı hayal kırıklığı için.”
Ahmet Hakan’ın bu konuma gelmesi memnuniyet verici sayılabilir, ancak işi gücü bir kenara bırakıp ona buna çamur atmayı ilke haline getiren Ertuğrul Özkök için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Onca şehide ve öldürülen sivillere, akan kana, gözü yaşlı annelere rağmen Özkök hâlâ ikna olmuş değil.

'ŞEREFSİZLER'E TAKILDI

7 Haziran’dan önce ‘Güzel bir yaz olacak’ dediğini hatırlatan Özkök, son günlerde yaşananlara rağmen, bu güzelliğin devam ettiği görüşünde. PKK terörüne, HDP’lilerin açıklamalarına, şehit haberlerine rağmen, bir şeyin değişmeyeceğine, aksine insanların kenetleneceğine inandığını söyleyen Özkök, MHP’nin ‘yalılarında viskilerini yudumlayan şerefsizler’ açıklamasından çok rahatsız olmuş. Öyle ki; daha önce aynı görüşte olanların siyaseten kan kaybettiğini savunuyor.
Özkök’ün, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu ‘şerefsizler’ açıklamasından neden bu kadar etkilendiğini anlamak mümkün değil!

<p class=''>CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaorğlu  dostları tarafından iyice köşeye sıkıştırıldı. Açı

HDP'den Millet İttifakı'na Öcalan şartı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu