• $9,4512
  • €11,031
  • 541.332
  • 1455.42
28 Ekim 2016 Cuma

Hayırdır paşalar, ne anlatıyorsunuz?

15 Temmuz ihanet girişimiyle ilgili TBMM’de kurulan Darbe Komisyonu’nda yaşananları, anlatılanları şaşkınlıkla takip ediyorum. Özellikle dönemin genelkurmay başkanları beni hayrete düşürüyor. Onlar, ellerine sazı alıp istedikleri gibi çalarken, komisyon üyelerinin seyretmesini de anlayamıyorum. Yine geçmiş dönemlerde Meclis’te kurulan ‘Yolsuzlukları araştırma’ ve ‘Faili meçhulleri araştırma’ komisyonlarını hatırladım. Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu beni de dinlemişti. Aylarca süren çalışmaların sonucunda ‘elde sıfır’ tablosuyla karşı karşıya kalmıştık. Bugün de, sanki o günleri yaşıyorum.

Şu ana kadar Komisyon, 2 eski genelkurmay başkanını dinledi. İlker Başbuğ ve Yaşar Büyükanıt gelmedi. FETÖ’nün mağdurları arasında ilk sıralarda yer alan Başbuğ’u bir kenara koyacak olursak, gerek Hilmi Özkök’ün, gerekse Işık Koşaner’in açıklamaları kimseyi tatmin etmedi.

Özkök, ‘Biz tehlikenin farkındaydık, hatta MGK toplantısında hükümeti uyardık’ diyerek, 15 Temmuz sorumluluğundan sıyrılmaya çalıştı.

‘Ergenekon ve Balyoz kumpaslarını fark ettim, bu suça ortak olmamak için istifa ettim’ diyen
Koşaner’e ne demeli?

Koşaner’in tüylerimi ürperten diğer açıklamasına geçmeden önce bir değerlendirme yapalım…

15 Temmuz'dan sonra bu ülkede 100’den fazla general tutuklandı. Askerlik mesleğini seçmiş bir kişinin general olması için kaç yıl gerekiyor sayın paşalar? Bu kadar süre zarfında bunların FETÖ ile bağlantılı olduğunu nasıl anlamadınız? Genelkurmay’ın istihbarat birimi yok mu? Gerekli tespitleri yapıp, neden gerekli önlemleri almadınız?

Durun ben cevaplayayım!

Yıllarca dokunulmazdınız, kendinizi hep bu toplumun üstünde ‘elit tabaka’ olarak gördünüz. Kışlalarınızda kapalı kutu şeklinde, silahlı güç elinizde ‘bize bir şey olmaz’ mantığıyla yaşadınız! Kendinizi bu ülkeden neredeyse tecrit ettiniz!

O KALKIŞMA PLANLIYDI

Ancak o günler geride kaldı. 15 Temmuz'dan sonra birçok kurumdan daha çok tartışılır hale geldiniz. Bu saatten sonra size düşen sorumluluk, 15 Temmuz sonrası topyekûn başlayan temizliğe katkı vermenizdir, yaptığınız açıklamalarla kendinizi aklama çabası değil...

Son söz olarak; Koşaner’in Komisyon’da sarf ettiği bir cümlesine dikkatinizi çekmek istiyorum.

15 Temmuz'u yorumluyan Koşaner, bakın ne diyor; “Darbe girişiminin askeri planla alakası yok. Çok hatalı, zayıf, düşünülmemiş.”

Birincisi, askeri planla yapılan darbe girişimi nasıl oluyor, anlatın da öğrenelim! İkincisi, 15 Temmuz iddia ettiğiniz gibi hatalı, zayıf ve düşünülmemiş değildi. Doğru, güçlü ve oturulup tasarlanmış, planlanmış; yani çok iyi düşünülmüş bir ihanet girişimiydi. Yüzlerce insan şehit oldu, binlerce insan gazi.

Bir ihanet girişimi daha ne kadar güçlü olur Koşaner Paşa?

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu