• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
12 Kasım 2015 Perşembe

Havadan koalisyon, karadan yerel güçler

Önce Başbakan Davutoğlu sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de DAEŞ’e karşı olası bir kara operasyonundan bahsedince doğal olarak gündem bu noktaya kilitlendi. Sorular havada uçuşmaya başladı; ‘Türkiye tek başına bir kara operasyonu mu yapacak?’, ‘Söz konusu kara operasyonu koalisyon güçleriyle birlikte mi planlanacak?’, ‘ABD ve Türkiye ortak bir kara operasyonuna mı hazırlanıyor?’.

Bu ve buna benzer birçok soru gündemde.
Peki bu kara operasyonu tartışması neden bugün alevlendi?
Önce bunun cevabını verelim; DAEŞ, bölgede Bayırbucak da dahil olmak üzere Türkmenlere ve Özgür Suriye Ordusu'na yönelik geniş kapsamlı bir operasyon hazırlığı yapıyor. Örgüt, bu doğrultuda yığınağa başladı bile. Bu konuda, ilgili makamların elinde, bilgi ve görüntüler mevcut.
Bu bilgi üzerine çalışmalar hızlandırıldı.
Bir diğer ve en çok merak edilen soru; ‘Kara operasyonunun olup olmayacağı’ sorusu.
Evet, bir kara operasyonu planlanıyor, ancak bu bugüne kadar yapılanlardan çok daha kapsamlı bir hava operasyonuyla desteklenecek. Aslına bakarsanız, masada konuşulanın detaylı bir hava operasyonu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Geçtiğimiz hafta sonu Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar'ın İncirlik'e yaptığı ziyaret de doğrudan bununla ilgiliydi.
Gelelim operasyonun detaylarına;
- İncirlik üssüne ciddi bir yığınak yapılıyor şu anda. ABD’den F-15C’ler geldi. Bunların en önemli özelliği havadan havaya muharebe yapmaları. Bu uçakların gelme nedeni bir anlamda Rusya’ya gözdağı.
- İncirlik’e gelecek uçaklar arasında F-15E’ler de var. Bu uçaklar havadan karaya çok güçlü bombardıman yapma özelliğine sahip.
- İncirlik’e getirilen 12 tanker uçağı da kapsamlı bir hava operasyonunun işareti.
- Ayrıca 11 tane İHA’nın tamamı silahlı. Bu İHA’lar da hedefleri vuracak.
Bu operasyonun kara ayağına gelecek olursak;
Türkiye’nin tek başına bir kara operasyonuna girişmesi şu anda gündemde değil. Olacaksa koalisyon güçleriyle birlikte bir kara harekatı planlanabilir. Ancak, şu anda gündemde olan, bölgedeki unsurların yapacağı bir kara operasyonu. Bu operasyonda Özgür Suriye Ordusu ve Türkmen birlikleri kullanılacak.
Şu anda masada ön plana çıkan ve kabul gören operasyonun detayları bunlar.

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi