• $13,4079
  • €15,2052
  • 793.024
  • 2014.21
10 Mart 2016 Perşembe

Hani mülteciler suç makinesiydi!

Avrupa ile çetin bir mülteci pazarlığına oturan Türkiye’nin kucak açtığı Suriyelilerle ilgili merak edilen pek çok konu var. İnsanların kafasında ‘Türk halkıyla aralarında sorun var mı?’, ‘Suça karışma oranları nedir?’, ‘Açlar mı, çalışıyorlar mı, nerelerde yaşıyorlar?' gibi sorular var.

Suriyeli mültecilerin fotoğrafını çekmek açısından İstanbul’da önemli bir data mevcut. Dün sabah İstanbul Valisi Vasip Şahin’le bir araya geldik ve bu konuda çok ilginç bilgiler edindik.

Vali Şahin, İstanbul’daki Suriyeli mültecilerle ilgili yaptıkları çalışmaların sonuçlarını bizlerle paylaştı.
Buna göre; İstanbul’da 500 ila 600 bin arasında mülteci var. Bunların 380 bini kayıt altına alınmış durumda. 30-40 bini de kayıt için başvurmuş. Suriyeliler arasında suça karışanların sayısı da 5-10 bin civarında. Bunun büyük çoğunluğunu da dilencilik oluşturuyor.
Yani, öyle kamuoyundaki genel izlenimin aksine; mülteciler suç makinesi değil!
Vali Şahin’in anlattığı şu olay hepimizi hayrete düşürdü!

SADECE İKİ AİLE

Kış aylarında İstanbul’daki belediyeler, kimsesizler ve sokakta yatanları donmamaları ve sıcak bir ortamda korunmaları için salonlarda toplar. Suriyeliler için de harekete geçtiklerinde, bir çatı altında yaşamayan sadece 2 aile tespit edebilmişler.
Şu ana kadar İstanbul’da tahsis edilen 27 okulda 60 bin Suriyeli minik yavru eğitim görüyor. Bu rakam daha da artacak. Aynı zamanda 1620 mülteci vergi mükellefi.

15 MİLYONU AŞTI

İstanbul Valisi Şahin, İstanbul’la ilgili bazı rakamları da bizlerle paylaştı. Resmi İstanbul nüfusu 14 milyon 650 bin. 500 bin Suriyeli, 100 bin kayıtlı yabancı ve 100-150 bin yasadışı göçmen bu rakama dahil değil. Asayiş olaylarında da geçen yıla göre yüzde 9 düşüş söz konusu. Vali Şahin’in verdiği rakamlardan yola çıkarak, terör tehdidi hariç, İstanbul büyük metropoller arasında en güvenilir şehirlerin başında geliyor.
Son söz olarak benim tavsiyem, Vali Şahin’in zaman zaman İstanbul ile ilgili bu şaşırtıcı rakamları kamuoyuyla paylaşması.

<p class='MsoNormal'>Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üni. Öğretim Üyesi Dr. Eray  Güçlüer ve Hacı Bayram

Zeytindalı Harekatı'nın yıldönümü…

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında