• $9,2902
  • €10,7602
  • 526.884
  • 1409.56
23 Kasım 2014 Pazar

Halep’in düşmesine seyirci kalınmamalı

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan Ekvator Ginesi dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sorular ve Erdoğan’ın yanıtları şöyle:

* Kobani derken şimdi de Afrin’i konuşuyoruz...
- Fransa ziyaretimde Hollande’ye söyledim. O görüşmemiz de Fabius da vardı. Daha sonra bu konuda Fabius bir makale yazdı. Neden sadece Kobani’yi konuşuyoruz da Halep’i hiç konuşmuyoruz? Halep çok daha stratejik bir şehir. Orada, 1 milyon 200 bin insan yaşıyor. Bakın rejim orayı vurdu, Kobani’yi vurmadı. Niçin Halep konusu hiç masaya yatırılmıyor?

REJİM SÜREKLİ BOMBALIYOR

* Halep’te durum kötüleşti, ‘ÖSO çözülüyor, komutan kaçtı’ gibi bilgiler geliyor.
- ÖSO komutanının kaçtığına dair bana gelen bilgi yok. ÖSO biliyorsunuz Kobani’ye ilk müdahale eden grup. Halep’te de kıyasıya bir mücadele veriyor. Başından itibaren Batı meşru bir güç olarak ÖSO’yu gördü. Sıkıntılar var, ama rejim Halep’i tamamıyla ele geçirmiş diye bir şey yok. Yalnız Şam rejimi, orayı bayağı zora dara sokmak için sürekli bombalıyor. Halep konusu muhalif güçlerin en önemli gündem maddesidir. Halep’in düşmesine seyirci kalınmamalı.

* ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Türkiye’de. ABD sizce müttefikliğin gereğini tümüyle yerine getiriyor mu?

ABD’DEN DAYANIŞMA BEKLERİZ

- Tümüyle yerine getiriyor diyemem. Çünkü bizim ittifakımız rejim hedefli bir ittifak olmalıydı. Suriye’de uçuşa yasak bölge, güvenli bölge ve eğit-donat. Bunu artık duymayan kalmadı. Kobani olayı dolayısıyla başkan Obama ile bir görüşmemiz oldu. PYD’ye silah yardımından bahsedildiğinde kendisine PYD’nin de PKK gibi bir terör örgütü olduğunu söyledim. Ama silah yardımı yaptılar. Biz bir müttefikten bunu değil, konuştuğumuz konuda dayanışmayı bekleriz. Bu dayanışmayı göremediğimiz zaman da üzülürüz.

UZATILAN ELE YUMRUK SIKTILAR

* Çözüm sürecinde silah bırakılması net bir şekilde konuşulmaya başlandı. Gelinen nokta nedir?
- Çözüm sürecinin tarafı yok, tarafları var. Siz el uzatıyorsunuz ama karşı taraf size aynı şekilde mukabelede bulunmuyorsa sonuç alamazsınız. Benim dönemimden itibaren iktidar hep el uzattı ama maalesef aynı şekilde tokalaşacak eli göremedik. Sıkılı yumruk gördük. Bütün seçimlerde özellikle Güneydoğu’da sıkıntılar yaşadık. Temenni ederiz ki bu artık ortadan kalkar. Silahsızlanma olayı gerçekleşir. 780 bin kilometre karelik vatan toprakları üzerinde artık gerçekten barış, mutluluk hakim olur. Bunun için bütün siyasi partilere önemli görevler düşüyor. İnşallah beklentiler istikametinde gelişmeler olur.

Türkiye için tehdit olan bize de tehdittir

* Afrika ülkelerine paralel yapıyla ilgili uyarıda bulundunuz. Nasıl bir geri dönüş aldınız?
- Aldığımız geri dönüşler olumlu. Ama bizim alternatifleri artırmamız lazım. Bu da ağırlıklı olarak eğitimle ilgili. Bu sistemlere girecek kadroları artırmamız lazım. Başbakanlığım döneminde talimatı vermiştim. Bazı modeller üzerinde Milli Eğitim şu anda çalışıyor. İnşallah oradaki okullarda bu işi başlatacağız. Bunu istiyorlar. Şu ana kadar anlattıklarımıza itiraz eden lider görmedim. Hatta tam tersine, sizin ülkeniz için tehdit olan bizim için de tehdittir diyorlar.

* Afrika zirvesinde paralel yapıyla mücadele konusunda uyarıya neden ihtiyaç hissettiniz?
- Mücadele başladı, kararlılıkla devam edecek. Biz kalkıp da yarıda bırakamayız. Eğer yarıda kesersek bunun bedelini milletçe, ülke olarak çok ağır öderiz. Biz en ağır kararı nerede aldık? MGK’da aldık. MGK’da aldığımız tavsiye kararını hükümetimize bildirdik. Hükümetimiz de Bakanlar Kurulu kararını aldı. Bundan sonra mevzuat süratle bitirilmek suretiyle adımlar atılmış olacaktır. Bundan geri adım atmak söz konusu değildir.

Gezi, 17-25 Aralık durup dururken olmadı
ÜST AKIL PARALEL YAPIYI KULLANIYOR

* Obama, Galler’de yaptığınız görüşmede, paralel yapı için, ‘somut bir şey görmemiz lazım’ demişti. Böcek iddianamesi mahkemeye sunuldu. Fethullah Gülen için yeniden iade veya sınır dışı talebiniz olacak mı?
- Öncelikle şu mahkeme süreci devam etsin. Mahkeme süreci neticesinde, kimi nereye kadar ilgilendiriyor bunu göreceğiz. Gördükten sonra da deport meselesi de dahil herşey net olarak ortaya çıkacak. Yargı sürecinin hızlanarak devam etmesi bizim için en ideal olanıdır. Bir de önümüzdeki yargı paketinin bitirilmesi lazımdır. Yargı paketinin bitmesiyle inanıyorum ki süreç ivme kazanacaktır.

* İddianamede özellikle siyasi casusluk üzerinde duruluyor. Bilgilerin nereye servis edildiği konusunda bir gelişme var mı?
- Bazı olaylar yaşadık biz 2013’te 2014’te... Neydi bunlar? Gezi, 17-25 Aralık olayıydı. En son 6-7 Ekim olaylarıydı. Bunlar durup dururken olmuyor. Tüm bunlar çeşitli yerlerle irtibatlı. KCK olayları durup dururken olmuyor. Ben tüm bu olayların arkasında olabilecek kesimleri kastederek, üst akıl diye bir tabir kullanmıştım. Üst akıl, paralel yapıyı da kullanıyor.

Müzakere kelimesi yanlış

* Öcalan için mahkumlardan oluşan 5 kişilik sekreterya kurulacağı söyleniyor. Bunu ‘devletle müzakereye geçiyoruz’ diye sunuyorlar...
- Müzakere kelimesini kullanmak yanlış olur. Hükümet, benim başbakanlığım dönemimde yapılması gerekenlerin bir çoğunu yaptı. Mesela, daha önce 11 metrekarelik bir odada kalırken, oda sayısı ikiye çıkarıldı. Yanında TV’si filan yoktu.

* Akil insanlardan da sekreterya fikrini savunanlar var.

- Akil insanlardan herkes kendi inancına göre söyleyebilir. Ama canı yanan onlar değil. Akil adamlar içinde kaç tane canı yanan var, bilmiyorum. Şu anda bizim 50 bine yakın şehitlerimizin ailelerinin canı yanmış. Onların nasıl baktığı, ne dediği de önemli.

MİT’in bir partiyi bölme işi olmadı

* CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, CHP’nin içişleriyle alakalı olarak MİT’e yönelik bir suçlaması oldu. Buna ne diyorsunuz?
- Vehimlerle siyaset yapılmaz. Vehimlerden kurtulmak lazım. MİT’in şu veya bu partiyi bölmek gibi bir işi asla olmamıştır ve de olamaz. MİT, iktidar da dahil olmak üzere, herhangi bir parti için çalışan bir kurum değildir. MİT, ulusal çıkarları korumak için dışarıdan bilgi getiren bir devlet kurumudur. Milli İstihbarat Teşkilatı’nı zan altına bırakacak açıklamalardan kaçınmak lazım.

Bu işi bu vatanın evlatları çözmeli

* ABD’nin sürece üçüncü göz olarak katılması önerisine ne diyorsunuz?
- Amerika olur bir başkası olur. Biz bunları daha önce de çok değişik yerlerde yaşadık. Biliyorsunuz. Oslo’da da yaşadık. Üçüncü göz, dördüncü göz ne olursa olsun. Bunların nasıl tecelli ettiği ortaya çıktı. Burada bu işi bu vatanın kendi evlatları kendi arasında çözmeli.

KANDİL’E GİDEN İNGİLİZ

Kürt’ü, Türk’ü, Laz’ı, Çerkez’i biz bu sorunu kendi aramızda çözeriz. Amerika’yla çözemeyiz. Yıllarca Kandil’e bir İngiliz gitmiştir. O da bir üçüncü göz gibi oynuyordu. Hiçbir şey yapmadığı gibi tam aksine bu süreci ağırlaştırmıştır. Aynı aktörler Oslo’da da rol almıştır.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi