• $9,663
  • €11,2127
  • 560.188
  • 1487
22 Kasım 2014 Cumartesi

Fahri konsolosluklar kapatılıyor

Paralel örgüt, yurtiçinde sinsi sinsi kendi vesayetini yaratmak için uğraşırken, yıllarca özellikle Orta Asya ve Afrika’da açılan okullarla bu faaliyetlerini maskelemeyi başardı.
“Ne güzel Afrika’nın çocukları Türkçe konuşuyor”, “Necip Fazıl’dan, Mehmet Akif’den şiirler okuyor” denilerek bu yapıya sempatiyle bakıldığı bir dönem oldu... Hatta okullar konusundaki faaliyetleri desteklendi.
Ama 17-25 Aralık darbe girişimiyle örgütün maskesi düştü... Öyle uzak diyarlarda gönül faaliyeti yürüten masum bir yapı olmadığı, Başbakan’ın makam odasına böcek yerleştiren, elde ettiği bilgileri bir casusluk faaliyetiyle dışarı sızdıran, hedeflerine ulaşmak için kumpaslar kurmaktan geri durmayan bir örgüt olduğu gün yüzüne çıktı. En son Milli Güvenlik Kurulu, ‘paralel yapı’nın Kırmızı Kitap’a girmesi için tavsiye kararı aldı.

DESTEK ÇEKİLDİ

‘Paralel yapı’nın özellikle emniyet ve yargıdaki unsurlarının temizliği konusunda ciddi adımlar atılırken, Dışişleri de boş durmadı. Önce maske olarak kullanılan okullara elçilikler üzerinden verilen destek geri çekildi.
Şimdi ise yeni bir adım daha atılıyor...
Zamanında özellikle Afrika ülkelerinde eğitim faaliyetlerinin aksamaması ya da bulundukları ülkenin destek imkanlarından kolay yararlanabilmeleri pek çok isme fahri konsolosluk unvanı verilmişti...
Bakanlık şimdi radikal bir karar alıp, bütün fahri konsoloslukları iptal etmek için düğmeye bastı.
Tamamen sıfırlanacak olan yapının daha özenli bir çalışmanın ardından yeniden oluşturulması planlanıyor...
Ekvator Ginesi ‘paralel örgüt’ün eğitim adı altında faaliyet yürüttüğü ülkelerden biri...

BOŞ DURMUYORLAR

Sayın Cumhurbaşkanı’nın ziyaret haberinin alır almaz buradaki paralel abiler, bağlantılarını da kullanarak oluşturulacak işadamı heyetinin içine sızmayı başarmış... Ancak listeyi titizlikle inceleyen Türk yetkililer, bu paralel isimlere ‘kesinlikle olmaz’ diyerek itiraz etmiş ve en üst düzey makamdan gelen talimatla abilerin üzeri çizilmiş...
Anlayacağınız ‘paralel örgüt’ taa Ekvator Ginesi’nde bile boş durmuyor... Ama hesaba katmadıkları birşey var artık eski Türkiye yok!

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı

İstilacısı aslan balığı Ege'de de yayılıyor

Her sabah poğaça yiyenler dikkat! Bakın vücuda nasıl bir etkisi var