• $13,7197
  • €15,5637
  • 787.613
  • 1910.41
4 Nisan 2014 Cuma

Ergenekon ve ‘paralel yapı’

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Nihayet açıklandı!
Yaklaşık 8 aylık anlaşılması güç uzun bir sürecin ardından Ergenekon davasının gerekçeli kararını öğrenme fırsatı bulduk. Kararda çok ciddi tespitler var ancak buna geçmeden önce başka bir konuya dikkat çekmek istiyorum.
‘Paralel yapı’ ve unsurlarının deşifre olmasının ardından, Başbakan Erdoğan’ın Ergenekon ve Balyoz davaları ile ilgili açıklamaları kullanılarak, ‘Erdoğan bu davalara karşıymış’ gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Davaları yürüten savcıların ‘paralel yapı’ ile olan yakınlıkları dayanak gösterilerek, Başbakanın bu savcıların yürüttüğü Ergenekon ve Balyoz davalarına inanmadığı görüşü ortaya atıldı. Oysa Başbakan Erdoğan, davaların özüne değil, soruşturma sırasındaki usulsüzlüklere, uzun tutukluluk sürelerine ve gerekçeli kararın halen açıklanmamış olmasına tepki gösterdi. Yoksa, Ergenekon terör örgütü kimsenin inkar edebileceği bir yapılanma değil.
Gelelim gerekçeli karardaki tespitlere!
İlk kez derin devletin resmi olarak tescillendiği gerekçede örgütün sadece AK Parti hükümetlerini değil Ecevit hükümetini de hedefine koyduğunu öğrendik. Yıllarca süren soruşturma aşamasına rağmen ortaya çıkarılamamış hücrelerin varlığından bahsediliyor. Suikast ve sabotaj planlarının olduğu, örgütün PKK ile ilişkisi, Türk gladyosunun örgüte ‘Ergenekon’ adını verdiğinin altı çizildi. Eski Genelkurmay Başkanı her ne kadar terörist olarak nitelendirilmese de, AK Parti kapatma davasına gerekçe oluşturan internet sitelerine onay veren örgüt yöneticisi olarak gösterildi.
Benim özellikle dikkat çekmek istediğim nokta ise, örgütün TSK içinde yapılandığına dair tespit.
Bu tespit bana son 3 ayda yaşadıklarımızı hatırlattı.
Neden mi?

65 KİŞİLİK LİSTE

İddia ediyorum, önümüzdeki günlerde ‘paralel yapı’ ile ilgili başlatılacak soruşturma sonucunda hemen hemen aynı tür bir yapılanma ile karşılaşacağız. TSK’nın tamamen kendi görevlerini yerine getirdiği, yetki sınırlarına çekildiği, yani demokratik rejimlerde olması gerekenlerin yaşandığı bir dönemde silahlı kuvvetler içindeki yapılanmayı tüm açıklığı ile göreceğiz.
Devletin hemen hemen her kurumuna çöreklendiğini öğrendiğimiz ‘paralel yapı’nın unsurları, sayıları çok olmasa da, TSK içinde de var. Hatta bu liste Genelkurmay Başkanı Özel’in elinde. Aldığım bilgilere göre liste 65 kişiden oluşuyor. Bu listeyle ilgili bir çalışma yapılıyordur diye düşünüyorum.
Son söz;
Ergenekon terör örgütü ile ilgili gerekçeli kararı okurken, ‘paralel yapı’nın yaptıklarıyla çok büyük bir benzerlik taşıdığını görmeden edemeyiz.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler